Kæmpe havvindmøllepark færdig i lyntempo

Den dansk-tyske havvindmøllepark Butendiek med et budget på 10 mia. kr. er blevet færdig på rekordtid og har allerede produceret strøm siden februar.

Havvindmølleparken Butendiek er blevet færdig på rekordtid. Foto: Flickr/Aaron.

12.08.2015

CSR.dk

I den tyske del af Nordsøen, ca. 32 km vest for øen Sild syd for Fanø, har der siden marts 2014 rejst sig en kæmpe havvindmøllepark. Og det er sket inden for både budgettet på 10 milliarder kroner, og den ambitiøse tidsplan, det skriver energy-supply.dk

Læs også: Briter skærer i stort havvindmølleprojekt

Blandt investorerne er Industriens Pension og PKA, der hver har investeret 750 mio. kr. i projektet, og tilsammen ejer 45 procent af parken. Anlægsprojektet begyndte i marts 2014 og den første mølle begyndte at levere strøm i februar i år. Nu er parken så helt færdig, hvilket selvsagt har skabt tilfredshed hos de to pensionsselskaber

”Vi er meget tilfredse med forløbet, og glæder os over, at havmølleparken er blevet opført inden for tidsplan og budget. Med denne investering er vi med til at sikre vores medlemmer et godt afkast, samtidig med vi har været med til at skabe arbejdspladser og grøn energi til rigtig mange mennesker,” siger investeringschef i Industriens Pension, Henrik Nøhr Poulsen.

”Butendiek var den anden havmøllepark, PKA investerede i, og er nu et synligt bevis på, at den grønne omstilling kan lade sig gøre – både til gavn for medlemmernes pensioner, og for samfundet og klimaet som helhed. Det er meget tilfredsstillende, at så mange husstande nu vil få leveret klimavenlig strøm,” siger PKA’s adm. direktør Peter Damgaard Jensen.

Læs også: Minister: Kommuner skal have indflydelse på omstridte vindmøller

Butendiek Offshore Wind Park er udviklet af wpd, en af de førende tyske virksomheder på området, der også er en del af den øvrige investorgruppe sammen med Siemens Project Venture og Marguerite Fund.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle