JYSK stopper kæmpe plastikforbrug med nyt tiltag

Boligindretningskæden tager et skridt mod en mere bæredygtig drift og letter samtidig arbejdsbyrden på distributionscentrene.

Det er slut med at rulle plastfolie om toppen på JYSKs paller, der sendes ud til butikkerne. I stedet skal det afløses af genanvendelige covers, som butikkerne har mulighed for at benytte sig af ved behov. Foto: JYSK

02.05.2024

CSR.dk

Det er slut med at rulle plastfolie om toppen på JYSKs paller, der sendes ud til butikkerne. I stedet skal det afløses af genanvendelige covers, som butikkerne har mulighed for at benytte sig af ved behov. Ændringen kommer til at spare JYSK 920.000 kilo plastik om året, ligesom man også kommer til fremadrettet at spare et tocifret millionbeløb årligt.

“Det er et skridt mod en mere bæredygtig drift. Hidtil har vi rullet plastik på toppen af alle pallerne, men i takt med at vi har optimeret, er det ikke længere en nødvendighed”, fortæller Michael Olesen, Retail Operational Manager i JYSK.

Topplastikkens primære funktion har været at skærme varerne mod vind og vejr, i tilfælde hvor det ikke har været muligt at rykke dem direkte ind på butikkens lager. Det er dog efterhånden en sjældenhed, og derfor har en arbejdsgruppe set nærmere på en bedre løsning. Det blev de genanvendelige covers.

“Vi samlede vores retailere fra mange forskellige lande for at komme på en bedre løsning, der samtidig gjorde det så nemt som muligt for de ansatte i butikkerne. Vi har hørt fra flere butikker, som ved første forsøg har givet udtryk for, at det godt nok er nemt, så det er vi selvfølgelig godt tilfredse med”, fortæller Michael Olesen.

Læs også: JYSK bygger nyt bæredygtigt distributionscenter i Holland

Foruden besparelsen på plastik sparer det også tid og kræfter på distributionscentrene, at de nu ikke længere skal vikle topplastfolie om pallerne.

“På den måde aflaster vi også vores kolleger på lageret, og det skaber værdi i forhold til arbejdsmiljøet”, fortæller Michael Olesen.

Kilde: JYSK

/ PiB

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Ny WMO-rapport: Jordens energibalance udgør massiv klimatrussel

CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S