JYSK stopper kæmpe plastikforbrug med nyt tiltag

Boligindretningskæden tager et skridt mod en mere bæredygtig drift og letter samtidig arbejdsbyrden på distributionscentrene.

Det er slut med at rulle plastfolie om toppen på JYSKs paller, der sendes ud til butikkerne. I stedet skal det afløses af genanvendelige covers, som butikkerne har mulighed for at benytte sig af ved behov. Foto: JYSK

02.05.2024

CSR.dk

Det er slut med at rulle plastfolie om toppen på JYSKs paller, der sendes ud til butikkerne. I stedet skal det afløses af genanvendelige covers, som butikkerne har mulighed for at benytte sig af ved behov. Ændringen kommer til at spare JYSK 920.000 kilo plastik om året, ligesom man også kommer til fremadrettet at spare et tocifret millionbeløb årligt.

“Det er et skridt mod en mere bæredygtig drift. Hidtil har vi rullet plastik på toppen af alle pallerne, men i takt med at vi har optimeret, er det ikke længere en nødvendighed”, fortæller Michael Olesen, Retail Operational Manager i JYSK.

Topplastikkens primære funktion har været at skærme varerne mod vind og vejr, i tilfælde hvor det ikke har været muligt at rykke dem direkte ind på butikkens lager. Det er dog efterhånden en sjældenhed, og derfor har en arbejdsgruppe set nærmere på en bedre løsning. Det blev de genanvendelige covers.

“Vi samlede vores retailere fra mange forskellige lande for at komme på en bedre løsning, der samtidig gjorde det så nemt som muligt for de ansatte i butikkerne. Vi har hørt fra flere butikker, som ved første forsøg har givet udtryk for, at det godt nok er nemt, så det er vi selvfølgelig godt tilfredse med”, fortæller Michael Olesen.

Læs også: JYSK bygger nyt bæredygtigt distributionscenter i Holland

Foruden besparelsen på plastik sparer det også tid og kræfter på distributionscentrene, at de nu ikke længere skal vikle topplastfolie om pallerne.

“På den måde aflaster vi også vores kolleger på lageret, og det skaber værdi i forhold til arbejdsmiljøet”, fortæller Michael Olesen.

Kilde: JYSK

/ PiB

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.09.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Klimakampen: Når små handlinger bliver til store resultater

15.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Nostalgi i smukt nyt design

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

09.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh tilføjer varme og elegance til julen med farven Wine

09.09.2025CSR.dk

Rekordstor skovpulje er nu åben for ansøgninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Hybrid-Seminar: Hvordan kan den fremme den cirkulære omstilling i byggebranchen?

Den nye byggevareforordning trådte i kraft den 7. januar 2025 og vil få fuld anvendelse frem mod 8. januar 2026. Forordningen fastlægger harmoniserede EU-regler for byggevarer. Hensigten er, at den skal fremme byggevarers frie bevægelighed på markedet, reducere den administrative byrde (gennem digitale løsninger) og sikre, at byggevarer er i overensstemmelse med principperne for cirkulær økonomi og nye byggeteknologier.

Dato

17.09.2025

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

MäRK
Morgenmøde
AT DRIVE FORRETNING ER IKKE EN RET – MEN ET ANSVAR

Vi lever i en tid, hvor compliance ikke er nok. Hvor ansvar ikke kan reduceres til regneark, dokumentation og business as usual. Verden har brug for virksomheder, der handler med etisk dømmekraft og menneskelig integritet. Som ikke kun spørger “Hvad må vi?”, men “Hvad er rigtigt – ikke bare her og nu, men også for kommende generationer?”

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Merkur Andelskasse, Vesterbrogade 40, 1. sal, 1620 København

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00