Jysk er nu GRS-certificeret som virksomhed

Jysk har gennem flere år solgt GRS-certificerede produkter med genanvendte materialer, og med en GRS-certificering som virksomhed sætter boligkæden nu øget fokus på arbejdet.

GRS er en frivillig standard, der sporer lokationen fra et produkts genanvendte materialer. Foto: Jysk..

25.05.2023

CSR.dk

Jysk har nu taget et skridt videre i arbejdet med at øge mængden af genanvendte materialer til boligkædens produkter.

Jysk som virksomhed har nemlig opnået Global Recycled Standard-certificering (GRS), hvilket vil sige, at virksomheden lever op til GRS’s krav til blandt andet dokumentation af genanvendte materialer.

Global Recycled Standard er en international, frivillig standard, som verificerer genanvendte materialer og sikrer sporbarhed fra den lokation, hvor materialerne genanvendes, til det endelige produkt. For at sikre sporbarheden skal alle led i leverandørkæden certificeres, herunder også Jysk som virksomhed.

Læs også: Virksomheder tester nye science based targets for natur

“GRS-certificeringen af Jysk som virksomhed er et vigtigt skridt på vejen til at tilbyde vores kunder flere produkter lavet helt eller delvist af genanvendte materialer. Vi har i en række år haft genanvendte materialer i alt fra pyntepuder til glasvaser, og med certificeringen sikrer vi en endnu højere grad af sporbarhed og dokumentation for materialerne,” siger Peter Andsager, Executive Vice President for Purchasing i Jysk.

500 GRS-certificerede varer
Jysk har allerede over 500 GRS-certificerede varer i sortiment på tværs af varegrupper, og næste skridt bliver at opstille en decideret målsætning for området.

”Vi har stor tiltro til GRS som en grundig og pålidelig certificering. Når vi markedsfører, at et produkt indeholder genanvendte materialer, skal vi være helt sikre på, at materialerne rent faktisk er genanvendte. Det er en kompleks procedure at kontrollere det i hele sin forsyningskæde, men GRS-systemet hjælper os med det, og vi kan drage fordel af deres arbejde og kontrolsystem,” siger Lars Ringtved Nielsen, Compliance and Quality Director i Jysk.

En vigtig grund til, at Jysk har valgt GRS, er, at standarden omfatter flere og flere materialer, såsom polyester og bomuld. Det gør certificeringen relevant for virksomheden, som har et bredt sortiment af forskellige produkter.

Læs også: Miljøstyrelsen miljøgodkender det første fuldskala PtX-anlæg i Danmark

At øge mængden af genanvendte materialer i produkterne er en del af Jysks arbejde med bæredygtighed, og antallet af produkter, der helt eller delvist er fremstillet af genanvendte materialer, er generelt stigende.

“Udover de GRS-certificerede varer, som bærer GRS-logoet, har vi også mange andre produkter, som indeholder en eller anden procentdel af genanvendt materiale. For os er lidt genanvendt materiale bedre end intet genanvendt materiale, også selvom de produkter ikke bærer GRS-logoet. Vi kan nemlig stadig bruge vores GRS-certificering som virksomhed til også at sikre sporbarheden på det materiale,” siger Peter Andsager.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - December

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

01.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

02.12.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: ISO 27001 roadmap

Dette webinar er til dig som skal til at opbygge et Informationssikkerheds ledelsessytem (ISMS) og til dig der gerne vil certificeres.

Dato

02.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Beierholm
Webinar
ESG to the point: Klimarisici og ESG i kreditvurderingen - sådan forbereder du din virksomhed

Virksomheder kan ikke længere se bort fra klimarisici og ESG-krav, når de planlægger fremtiden. Pengeinstitutter er fra 1. juli 2025 forpligtede til at inddrage ESG i deres kreditvurderinger – og det kan få direkte betydning for finansieringen.

Dato

02.12.2025

Tid

08:15

Sted

Teams