Jysk er nu GRS-certificeret som virksomhed

Jysk har gennem flere år solgt GRS-certificerede produkter med genanvendte materialer, og med en GRS-certificering som virksomhed sætter boligkæden nu øget fokus på arbejdet.

GRS er en frivillig standard, der sporer lokationen fra et produkts genanvendte materialer. Foto: Jysk..

25.05.2023

CSR.dk

Jysk har nu taget et skridt videre i arbejdet med at øge mængden af genanvendte materialer til boligkædens produkter.

Jysk som virksomhed har nemlig opnået Global Recycled Standard-certificering (GRS), hvilket vil sige, at virksomheden lever op til GRS’s krav til blandt andet dokumentation af genanvendte materialer.

Global Recycled Standard er en international, frivillig standard, som verificerer genanvendte materialer og sikrer sporbarhed fra den lokation, hvor materialerne genanvendes, til det endelige produkt. For at sikre sporbarheden skal alle led i leverandørkæden certificeres, herunder også Jysk som virksomhed.

Læs også: Virksomheder tester nye science based targets for natur

“GRS-certificeringen af Jysk som virksomhed er et vigtigt skridt på vejen til at tilbyde vores kunder flere produkter lavet helt eller delvist af genanvendte materialer. Vi har i en række år haft genanvendte materialer i alt fra pyntepuder til glasvaser, og med certificeringen sikrer vi en endnu højere grad af sporbarhed og dokumentation for materialerne,” siger Peter Andsager, Executive Vice President for Purchasing i Jysk.

500 GRS-certificerede varer
Jysk har allerede over 500 GRS-certificerede varer i sortiment på tværs af varegrupper, og næste skridt bliver at opstille en decideret målsætning for området.

”Vi har stor tiltro til GRS som en grundig og pålidelig certificering. Når vi markedsfører, at et produkt indeholder genanvendte materialer, skal vi være helt sikre på, at materialerne rent faktisk er genanvendte. Det er en kompleks procedure at kontrollere det i hele sin forsyningskæde, men GRS-systemet hjælper os med det, og vi kan drage fordel af deres arbejde og kontrolsystem,” siger Lars Ringtved Nielsen, Compliance and Quality Director i Jysk.

En vigtig grund til, at Jysk har valgt GRS, er, at standarden omfatter flere og flere materialer, såsom polyester og bomuld. Det gør certificeringen relevant for virksomheden, som har et bredt sortiment af forskellige produkter.

Læs også: Miljøstyrelsen miljøgodkender det første fuldskala PtX-anlæg i Danmark

At øge mængden af genanvendte materialer i produkterne er en del af Jysks arbejde med bæredygtighed, og antallet af produkter, der helt eller delvist er fremstillet af genanvendte materialer, er generelt stigende.

“Udover de GRS-certificerede varer, som bærer GRS-logoet, har vi også mange andre produkter, som indeholder en eller anden procentdel af genanvendt materiale. For os er lidt genanvendt materiale bedre end intet genanvendt materiale, også selvom de produkter ikke bærer GRS-logoet. Vi kan nemlig stadig bruge vores GRS-certificering som virksomhed til også at sikre sporbarheden på det materiale,” siger Peter Andsager.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.10.2026CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

05.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Seminar
Registrering, analyser og anmeldelser ved jordflytninger

Hvornår skal en jordflytning anmeldes, hvilke analyser er nødvendige, og hvem har ansvaret undervejs? Få overblik over regler og praksis for jordflytninger – fra jorddata og analyser til digital registrering, kommunal sagsbehandling og de nye initiativer, der skal styrke sporbarhed og kontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle