JØP investerer i 99 spanske vindmøller

Copenhagen Infrastructure Partners har investeret i en spansk vindenergiportefølje på 374 megawatt. Pensionskassen JØP er medinvestor.

15.10.2019

CSR.dk

Investeringsfonden Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) er specialiseret i energi og infrastruktur. Via fonden Copenhagen Infrastructure III K/S (CI-III) har de netop foretaget den første investering i Spanien i vindnenergiporteføljen Monegros.

Den samlede investering i Monegros er på 350 millioner euro, og porteføljen består af ni individuelle projekter, der tilsammen tæller 99 vindmøller med en samlet effekt på 374 megawatt. Pensionskassen JØP har sammen med pensionskassen DIP bidraget med 1.3 milliard kroner til CI-III-fonden.

Ifølge Mikkel Svenstrup, investeringsdirektør i JØP, er der tale om en investering med attraktive stabile afkast, der understøtter den grønne omstilling:

”Porteføljen er udviklet i samarbejde med den lokale udvikler Forestalia, der har specialiseret sig i vedvarende energi, og som entreprenører indgår de tre erfarne partnere Copsa, Elecnor og GES. Det er et meget seriøst og spændende set-up, som vi forventer os meget af.”

Energi til over 300.000 husstande
Projekterne i Monegros-porteføljen opføres i Aragon-provinsen i det nordlige Spanien. Her vil projekterne skabe vækst i lokalområdet og sikre en reduktion af CO2-udledingen ved at levere ren og vedvarende vindenergi. De 99 vindmøller leveres af GE Renewable Energy, der også skal stå for løbende service og vedligehold.

Det første projekt på 113 megawatt er allerede igangsat. Det er planen at energien fra projekterne skal udbydes på det spanske marked i løbet af 2020, hvor den vil kunne dække det årlige energiforbrug i mere end 300.000 spanske gennemsnitshusstande.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

30.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab stemning med ekstra store lys fra Vance Kitira

29.10.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Nyt EUDR-forslag i 11. time: EU varsler lettelser for virksomheder – men usikkerheden vokser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

06.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
CSRD - bæredygtighedsrapportering

EU’s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) er en game changer for bæredygtighedsrapportering, da det blandt andet fastsætter ensartede metoder og måleenheder for virksomheders rapportering af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige aspekter (ESG). I første omgang omfatter CSRD større virksomheder, men det forventes, at direktivet ligeså vil påvirke små- og mellemstore, idet de store virksomheder vil søge information i deres leverandørkæde.

Dato

06.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Plastemballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

06.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Addressing Emissions Through Business Model Adaptation

This webinar will explore how companies are utilising Scope 3 insights to justify more fundamental business model shifts and transformation. It will demonstrate how leading businesses are realising the deepest emissions reductions through reducing their impact on resource use and regenerating nature, as well as exploring how they first uncovered the potential of these strategies through their Scope 3 insights.

Dato

06.11.2025

Tid

15:00

Sted

Online via Zoom

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup