JØP får igen topscore for investeringspolitik

JØP har igen opnået topscore for rapportering på pensionskassens investeringspolitik til den FN-støttede organisation Principles for Responsible Investments (PRI). På flere områder ligger JØP desuden væsentligt højere end gennemsnittet i branchen.

01.10.2019

CSR.dk

JØP har siden 2017 været medlem af PRI, som en del af pensionskassens arbejde med ansvarlige investeringer. Som medlem af PRI er JØP en del af verdens største netværk med fokus på ansvarlige investeringer og forpligter sig til at arbejde ud fra en række principper, der har til formål at styrke implementeringen af ansvarlighed i vores investeringspolitik og -retningslinjer.

PRI vurderer årligt medlemmernes arbejde med ansvarlige investeringer på en skala fra D til A+ og JØP opretholder det høje niveau fra 2018 ved at opnå topscoren A+ i flere af vurderingsmodulerne.

I modulet politik og retningslinjer for ansvarlige investeringer er JØP eksempelvis igen i år vurderet til A+, mens arbejdet med at udvælge og monitorere pensionskassens eksterne kapitalforvaltere er vurderet til A+ i år mod A i 2018. Og det glæder Kirstine Lund Christiansen, chef for ansvarlige investeringer i JØP:

”Vi har stor respekt for PRI’s arbejde og vurderinger, der bekræfter os i, at vores kontinuerlige arbejde med ansvarlige investeringer udvikler sig. Samtidig er det positivt, at PRI har bemærket, at vi har allokeret en masse tid og ressourcer til at screene, vurdere og monitorerede eksterne kapitalforvaltere, som investerer på vores vegne.”

Ansvarlige investeringer på tværs af aktivklasser
Selvom årets PRI-vurdering understreger at JØP på flere områder ligger væsentligt højere end gennemsnittet i branchen, er arbejdet med ansvarlige investeringer dog fortsat en prioritet i JØP. Det understreger Kirstine Lund Christiansen:

”Vi bliver aldrig færdige med at evaluere hverken vores politikker, forvaltere eller portefølje. Ansvarlige investeringer har som dagsorden rykket sig markant de seneste år, og fylder i dag meget for vores medlemmer. I JØP arbejder vi med ansvarlige investeringer på tværs af aktivklasser, og ansvarlighed er integreret som en konkret del af vores samlede investeringsstrategi.”

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

Ny udendørs-potte fra OOhh inspireret af naturen

08.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Klimakrav glimrer ved fravær i historisk militærbyggeri

06.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh gentænker en designklassiker i Zero Waste-materiale

05.01.2026CSR.dk

Kyllingen overtager middagsbordet med eksplosiv hastighed

29.12.2025CSR.dk

Mangler 6,5 milliarder kroner om året: Biodiversitetsrådet advarer om massivt finansieringsgab

18.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Flere miljømærkede kontorartikler i ny SKI aftale

18.12.2025CSR.dk

Danmark vil tage farten af fast fashion

17.12.2025CSR.dk

Velkommen til endnu en omnibus – nu om miljølovgivning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

12.01.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online