JØP får igen topscore for investeringspolitik

JØP har igen opnået topscore for rapportering på pensionskassens investeringspolitik til den FN-støttede organisation Principles for Responsible Investments (PRI). På flere områder ligger JØP desuden væsentligt højere end gennemsnittet i branchen.

01.10.2019

CSR.dk

JØP har siden 2017 været medlem af PRI, som en del af pensionskassens arbejde med ansvarlige investeringer. Som medlem af PRI er JØP en del af verdens største netværk med fokus på ansvarlige investeringer og forpligter sig til at arbejde ud fra en række principper, der har til formål at styrke implementeringen af ansvarlighed i vores investeringspolitik og -retningslinjer.

PRI vurderer årligt medlemmernes arbejde med ansvarlige investeringer på en skala fra D til A+ og JØP opretholder det høje niveau fra 2018 ved at opnå topscoren A+ i flere af vurderingsmodulerne.

I modulet politik og retningslinjer for ansvarlige investeringer er JØP eksempelvis igen i år vurderet til A+, mens arbejdet med at udvælge og monitorere pensionskassens eksterne kapitalforvaltere er vurderet til A+ i år mod A i 2018. Og det glæder Kirstine Lund Christiansen, chef for ansvarlige investeringer i JØP:

”Vi har stor respekt for PRI’s arbejde og vurderinger, der bekræfter os i, at vores kontinuerlige arbejde med ansvarlige investeringer udvikler sig. Samtidig er det positivt, at PRI har bemærket, at vi har allokeret en masse tid og ressourcer til at screene, vurdere og monitorerede eksterne kapitalforvaltere, som investerer på vores vegne.”

Ansvarlige investeringer på tværs af aktivklasser
Selvom årets PRI-vurdering understreger at JØP på flere områder ligger væsentligt højere end gennemsnittet i branchen, er arbejdet med ansvarlige investeringer dog fortsat en prioritet i JØP. Det understreger Kirstine Lund Christiansen:

”Vi bliver aldrig færdige med at evaluere hverken vores politikker, forvaltere eller portefølje. Ansvarlige investeringer har som dagsorden rykket sig markant de seneste år, og fylder i dag meget for vores medlemmer. I JØP arbejder vi med ansvarlige investeringer på tværs af aktivklasser, og ansvarlighed er integreret som en konkret del af vores samlede investeringsstrategi.”

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.10.2026CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

05.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Seminar
Registrering, analyser og anmeldelser ved jordflytninger

Hvornår skal en jordflytning anmeldes, hvilke analyser er nødvendige, og hvem har ansvaret undervejs? Få overblik over regler og praksis for jordflytninger – fra jorddata og analyser til digital registrering, kommunal sagsbehandling og de nye initiativer, der skal styrke sporbarhed og kontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle