JØP får igen topscore for investeringspolitik

JØP har igen opnået topscore for rapportering på pensionskassens investeringspolitik til den FN-støttede organisation Principles for Responsible Investments (PRI). På flere områder ligger JØP desuden væsentligt højere end gennemsnittet i branchen.

01.10.2019

CSR.dk

JØP har siden 2017 været medlem af PRI, som en del af pensionskassens arbejde med ansvarlige investeringer. Som medlem af PRI er JØP en del af verdens største netværk med fokus på ansvarlige investeringer og forpligter sig til at arbejde ud fra en række principper, der har til formål at styrke implementeringen af ansvarlighed i vores investeringspolitik og -retningslinjer.

PRI vurderer årligt medlemmernes arbejde med ansvarlige investeringer på en skala fra D til A+ og JØP opretholder det høje niveau fra 2018 ved at opnå topscoren A+ i flere af vurderingsmodulerne.

I modulet politik og retningslinjer for ansvarlige investeringer er JØP eksempelvis igen i år vurderet til A+, mens arbejdet med at udvælge og monitorere pensionskassens eksterne kapitalforvaltere er vurderet til A+ i år mod A i 2018. Og det glæder Kirstine Lund Christiansen, chef for ansvarlige investeringer i JØP:

”Vi har stor respekt for PRI’s arbejde og vurderinger, der bekræfter os i, at vores kontinuerlige arbejde med ansvarlige investeringer udvikler sig. Samtidig er det positivt, at PRI har bemærket, at vi har allokeret en masse tid og ressourcer til at screene, vurdere og monitorerede eksterne kapitalforvaltere, som investerer på vores vegne.”

Ansvarlige investeringer på tværs af aktivklasser
Selvom årets PRI-vurdering understreger at JØP på flere områder ligger væsentligt højere end gennemsnittet i branchen, er arbejdet med ansvarlige investeringer dog fortsat en prioritet i JØP. Det understreger Kirstine Lund Christiansen:

”Vi bliver aldrig færdige med at evaluere hverken vores politikker, forvaltere eller portefølje. Ansvarlige investeringer har som dagsorden rykket sig markant de seneste år, og fylder i dag meget for vores medlemmer. I JØP arbejder vi med ansvarlige investeringer på tværs af aktivklasser, og ansvarlighed er integreret som en konkret del af vores samlede investeringsstrategi.”

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.05.2026CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

28.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online.

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online