Iværksættere buldrer frem: Har solgt genbrug for et trecifret millionbeløb

Genbrug er populært som aldrig før. Det beviser genbrugskæden Børneloppen, der på seks år er vokset fra én til 14 butikker rundt omkring i Danmark og verden.

Omkring 10 millioner varer er røget gennem forretningerne hos Børneloppen, der har solgt for 450 millioner kroner, siden første forretning åbnede i Valby i 2016. PR-foto..

25.10.2022

CSR.dk

Der er intet som at finde et godt loppefund – og det gælder også, når man skal finde noget ”nyt” til de mindste i familien.

Det er Børneloppen et glimrende eksempel på. Omkring 10 millioner varer er røget gennem forretningerne hos genbrugskæden, der har solgt for 450 millioner kroner, siden første forretning åbnede i Valby i 2016.

”Vores varer er væsentligt billigere end nye varer i almindelige forretninger, og vi er afhængige både af dem, der sælger, og dem, der køber brugt. Vi oplever et kæmpestort opsving i at handle brugt lige nu, og det skal vi udnytte til fulde”, siger Johanna Kiel, der sammen Sofie Brandt er medejer og en af idékvinderne bag Børneloppen.

Læs også: Tekstilgenanvendelse er et guldæg, der venter på at blive klækket

Det opsving, som de to grundlæggere af Børneloppen oplever, bliver også bakket op af tal fra Den Blå Avis’ Genbrugsindeks.

I år har 76 procent indtil videre købt eller solgt genbrugsvarer, mens det i 2017 lå på 63 procent.

Kæmpe boom grundet inflation
Siden Børneloppen åbnede dørene til sin første butik i Valby, er der kommet 11 andre butikker til i Danmark, en på Island og en i Belgien.

Og de mange loppesupermarkeder hos Børneloppen sælger lige i øjeblikket mere end nogensinde før og har i løbet af bare en enkelt weekend i september måned omsat for mere end 1,5 millioner kroner.

Ifølge Johanna Kiel kommer en del også grundet inflationen, der lige nu raser flere steder i verden.

Men det er først og fremmest grunden en stigende interesse for genbrugsvarer, mener hun.

”Lige nu rider vi på en bølge, der er blevet skubbet af inflationen, men som i forvejen var en voksende megatrend omkring bæredygtighed og cirkulær økonomi, som har fantastiske fremtidsudsigter”, siger hun.

Johanna Kiel, hviler dog ikke på laurbærrene. Hos Børneloppen har man ambitioner om at indtage flere både danske og udenlandske byer.

”Vi nyder succesen, men vi læner os ikke bare tilbage nu. Vi vil ind i de større byer i Danmark, og vi vil udvide mere i udlandet. Vores koncept er jo universelt, for børn vokser hurtigt ud af tøjet alle steder i verden”.

Motoren kører på ildsjæle
Børneloppen er en franchise, og de enkelte forretninger forvaltes af selvstændige indehavere, der selv råder over deres egen forretning.

Det har ifølge Johanna Kiel været en væsentlig faktor for, at kæden kom igennem de hårde coronaår, hvor forretningerne måtte holde lukket.

Læs også: Danske pionerer viser vej til genanvendelse af tekstil

”Vi overlevede kun corona, fordi vores franchisetagere brænder for deres forretninger. Vores vidensdeling betyder også utrolig meget, og det er enormt vigtigt at dele både de små og store succeser. Hvis noget virker i Randers, gør det nok også i København”, siger Johanna Kiel, der gerne løfter sløret for, at kæden er på udkig efter franchisetagere i større danske byer så som Herning og Sønderborg.

”Når vi udvider med nye forretninger, kræver det først og fremmest, at vi finder den rigtige ildsjæl til at være franchisetager. Dernæst skal vi selvfølgelig også have pladsen, for vi er en volumenforretning med mange varer. Der skal være plads til mange stande, varer og kunder i butikken”, siger grundlæggeren.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

21.10.2025CSR.dk

Danmark blandt de dårligste i EU: Madspild dobbelt så højt som gennemsnittet

17.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Hvad er definitionen på en gaveæske for dig?

17.10.2025CSR.dk

Får vi den første globale klimaskat i dag?

16.10.2025CSR.dk

Containerrederierne lover grønnere sejlads mens CO2-udledningerne slår rekord

14.10.2025CSR.dk

Forskere advarer om globale klimavendepunkter men ser også nye muligheder

14.10.2025CSR.dk

Tøjbjerge vokser: Ubrugt fast fashion fra Kina fylder danske genbrugspladser

14.10.2025Alexandra Instituttet

Sponseret

Fra grønne fingre til grønne strategier

13.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vidensdeling på tværs af grænser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Water Stewardship Masterclass

UN Global Compact Network Denmark invites you to join an exclusive Water Stewardship Masterclass organized by the Finnish GloWater Project, UN Global Compact Finland and FIBS Finnish Business and Society. The Masterclass is free of charge and allows participants to join remotely.

Dato

22.10.2025

Tid

10:30

Sted

Hybrid: Helsinki or online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Refining Emissions Measurement and Tracking

This webinar will provide an overview of how Scope 3 measurement is evolving, addressing the shortcomings among commonly used methodologies and highlighting how businesses can prioritise greater transparency, integrity, and consistency going forward. It will focus on emerging best practices in emissions accounting that can enable this and support better decision-making around reduction activities.

Dato

23.10.2025

Tid

15:00

Sted

Online via Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Mode & Tekstilbranchen I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i mode- og tekstilbranchen.

Dato

24.10.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Anniversary: We invite you to come celebrate UN Global Compact's 25th anniversary

We’re celebrating the 25th anniversary of the UN Global Compact, the 80th anniversary of the United Nations, and to the date exactly 8 years of the UN Global Compact Network Denmark.

Dato

24.10.2025

Tid

14:45

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

27.10.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle