Investorer vil se sammenhæng imellem klima og afkast

Når mere end 375 mia. kr. skal investeres grønt inden 2030, er det ikke nok at stå med et bæredygtigt tiltag eller produkt. "Det skal give resultater i provenuet", lyder det fra investeringsdirektør.

02.11.2020

CSR.dk

Frem mod 2030 skal der investeres 375 mia. kr. i grøn omstilling fra pensionsbranchen og den grønne fremtidsfond.

Det skriver Børsen.

Pengene kommer dog ikke uden krav fra investorerne, som blandt andet vægter rapportering af CSR og CO2 højt samt virksomhedernes forståelse for muligheder og risici.

Danica Pensions investeringsdirektør Poul Kobberup understreger, at der skal være en klar sammenhæng imellem klima, afkast og risiko.

“Det skal give mening på den længere bane. Vi er jo ikke sponsorer, men investorer. Det skal helst ikke bare blive en rapporteringsøvelse. Det skal være noget, som virksomheden udlever, og som giver resultat i provenuet, når året er omme,” siger han.

Han påpeger derudover, at de små virksomheder bestemt er interessante og udgør et stort potentiale, selvom de store ofte har et bedre grundlag.

Hos AP pension har man et mål om, at 20 procent af selskabets formue skal være investeret grønt i 2030, og her går man primært efter større virksomheder.

Sandra Metoyer, chef for ansvarlige investeringer, fremhæver ligeledes vigtigheden af balancen imellem afkast og risiko.

“Det er ikke nok at have et produkt på hylden, der tilfældigvis er bæredygtigt. Selskaberne skal også have reelle intentioner og ambitioner om at gøre en forskel og fortsætte den bæredygtige udvikling. Det er det, vi tror på, vil skabe afkast i fremtiden,” siger Sandra Metoyer.

- MTN

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København