Investorer vil se sammenhæng imellem klima og afkast

Når mere end 375 mia. kr. skal investeres grønt inden 2030, er det ikke nok at stå med et bæredygtigt tiltag eller produkt. "Det skal give resultater i provenuet", lyder det fra investeringsdirektør.

02.11.2020

CSR.dk

Frem mod 2030 skal der investeres 375 mia. kr. i grøn omstilling fra pensionsbranchen og den grønne fremtidsfond.

Det skriver Børsen.

Pengene kommer dog ikke uden krav fra investorerne, som blandt andet vægter rapportering af CSR og CO2 højt samt virksomhedernes forståelse for muligheder og risici.

Danica Pensions investeringsdirektør Poul Kobberup understreger, at der skal være en klar sammenhæng imellem klima, afkast og risiko.

“Det skal give mening på den længere bane. Vi er jo ikke sponsorer, men investorer. Det skal helst ikke bare blive en rapporteringsøvelse. Det skal være noget, som virksomheden udlever, og som giver resultat i provenuet, når året er omme,” siger han.

Han påpeger derudover, at de små virksomheder bestemt er interessante og udgør et stort potentiale, selvom de store ofte har et bedre grundlag.

Hos AP pension har man et mål om, at 20 procent af selskabets formue skal være investeret grønt i 2030, og her går man primært efter større virksomheder.

Sandra Metoyer, chef for ansvarlige investeringer, fremhæver ligeledes vigtigheden af balancen imellem afkast og risiko.

“Det er ikke nok at have et produkt på hylden, der tilfældigvis er bæredygtigt. Selskaberne skal også have reelle intentioner og ambitioner om at gøre en forskel og fortsætte den bæredygtige udvikling. Det er det, vi tror på, vil skabe afkast i fremtiden,” siger Sandra Metoyer.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

06.02.2026CSR.dk

Dansk virksomhed er nu den højest scorende B Corp i hele EU

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online