Investorer til G20-lande: Tilslut jer Paris-aftalen

En gruppe af 130 investorer med aktiver for mere end 85.000 milliarder danske kroner opfordrer i et åbent brev verdens væsentligste økonomier til at stadfæste Paris-aftalen og øge investeringerne i grønne energiformer.

Flere investeringer i grøn energi og en konkret plan for udfasningen af fossile brændstoffer. Det er nogle af de punkter, der er i det åbne brev til G20-landene fra 130 investorer. .

26.08.2016

CSR.dk

Sammenslutningen af verdens største økonomier, G20, har modtaget et åbent brev fra seks organisationers i alt 130 investorer. Investorer, der til sammen har aktiver for mere end 13 billioner dollars, svarende til 85.000 milliarder danske kroner. Det skriver globalnyt.dk.

Læs også: WWF og Eniig vil forsyne Uganda med solenergi

Brevet, der går forud for det kommende G20-møde i Kina til september, beder den magtfulde gruppe om at ratificere klimaaftalen fra topmødet i Paris og at gøre det inden årets udgang. Derudover opfordrer investorerne de 20 lande til tre ting: at fordoble globale investeringer i bæredygtige energiformer inden 2020, at implementere en prisfastsættelse for kulstof samt at udvikle en konkret plan for udfasning af fossile brændstoffer.

Emma Herd er chief executive for Investor Group on Climate Change (IGCC), der er en af de seks organisationer, som repræsenterer brevets 130 afsendere. Hun udtaler om sagen, at selvom den private sektor kan levere mange af de vitale investeringer, må der også være politiske signaler, der støtter klimamålene og den grønne energi.

”En stabil vækst i investeringerne i ren energi er nøglen til, hvordan vi skal tackle klimaforandringerne. Vi opmuntrer stærkt G20-landene til at bekræfte Paris og hjælpe med at drive milliarder af dollars ind i nye grønne investeringsmuligheder”, siger Emma Herd i en pressemeddelelse.

G20-mødet vil under Kinas ledelse sætte fokus på klimarelaterede problematikker - blandt andet gennem arbejdsgruppen G20 Green Finance Study Group, der skal mødes for første gang siden etableringen i januar.

De 130 investorer henvender sig desuden også direkte til Tyskland, der overtager ledelsen af G20 i 2017. Investorgruppen håber, at Tyskland vil fortsætte og endda forstærke det skarpe fokus på klimaforandringerne i det nye år.

Læs også: Skrappere miljøkrav til biler undervejs i Kina

G20 er en forkortelse for Group of Twenty Finance Ministres and Central Bank Governors. Gruppen er en sammenslutning af finansministre og centralbankledere fra 20 af verdens væsentligste økonomier; EU, Argentina, Australien, Brasilien, Canada, Frankrig, Indien, Indonesien, Italien, Japan, Kina, Mexico, Rusland, Saudi-Arabien, Storbritannien, Sydafrika, Sydkorea, Tyrkiet, Tyskland og USA.

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

19.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Kom godt i gang med ESG og arbejdet med bæredygtighed i praksis - Århus

Dette arrangement har til formål at hjælpe små og mellemstore virksomheder, der gerne vil i gang med at lave en ESG-opgørelse eller allerede har taget de første skridt mod bæredygtighed, men har behov for konkrete værktøjer, viden og sparring for at komme videre i praksis.

Dato

19.11.2025

Tid

12:00

Sted

Rytoften 3, 8210 Aarhus, Danmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

20.11.2025

Sted

København Ø