Investorer opfordrer til klimahandling

I et åbent brev præsenteret på COP24 opfordrer 415 investorer verdens regeringer til at opfylde målene fra Parisaftalen og få gang i de private investeringer i den grønne omstilling. Danske Bank, JØP, Lægernes Pension, Industriens Pension og PFA er blandt de danske underskrivere.

Klimaforandringerne kræver handling fra verdens regeringer, mener investorgruppe, der opfordrer til overholdelse af Parisaftalen..

19.12.2018

CSR.dk

Konkret ser de gerne, at verdenssamfundets politiske ledere arbejder for at få opfyldt målene i Parisaftalen, som investorgruppen samtidig udtrykker sin fulde støtte til. Derudover vil de gerne have gang i investeringerne fra den private sektor i den grønne omstilling, ligesom den klimarelaterede finansielle rapportering skal styrkes.

I brevet beskriver de mange investorer, hvordan man er ’bekymret for at implementeringen af Parisaftalen lige nu ikke lever op til det vedtagne mål’ om at begrænse den globale opvarmning, og det er noget, der er nødt til at blive adresseret i en fart.

Ifølge investorerne er det vitalt for deres langtidsplanlægning og investeringsbeslutninger at de kan arbejde tæt sammen med de politiske beslutningstagere for at få Paris-afstemte klimascenarier ind i de relevante strategier, eksempelvis omkring energiomstilling.

Derudover har investorerne med egne ‘brug for at virksomhederne rapporterer om troværdig og beslutningsbrugbar klimarelateret finansiel information’, så de effektivt kan sætte pris på risici og muligheder.

På den lange liste af afsendere på brevet finder man en del danske virksomheder og organisationer, bl.a. Danske Bank, JØP, Lægernes Pension, Industriens Pension, Sampension, PensionDanmark, MP Pension, Handelsbanken, ATP og PFA.

Læs også: Investorer tvinger amerikanske virksomheder til at reagere på #metoo

For JØP’s vedkommende påpeger pensionskassen selv at man har ’fokus på at identificere investeringer indenfor vedvarende energi, som har et attraktivt afkastpotentiale, hvilket eksempelvis kan være vindmølleparker og solcelleanlæg.’

Derfor besluttede man også i 2016 at man, ’ud fra en konkret finansiel vurdering’, ikke længere vil ’investere i selskaber, hvor udvinding af kul udgør en betydelig del af selskabernes forretningsmodel’.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem kommuner og entreprenører. Bemærk, at kurset foregår i Aarhus.

Dato

30.09.2026

Tid

10:00

Sted

Bech-Bruun, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus C

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle