Investorer opfordrer til klimahandling

I et åbent brev præsenteret på COP24 opfordrer 415 investorer verdens regeringer til at opfylde målene fra Parisaftalen og få gang i de private investeringer i den grønne omstilling. Danske Bank, JØP, Lægernes Pension, Industriens Pension og PFA er blandt de danske underskrivere.

Klimaforandringerne kræver handling fra verdens regeringer, mener investorgruppe, der opfordrer til overholdelse af Parisaftalen..

19.12.2018

CSR.dk

Konkret ser de gerne, at verdenssamfundets politiske ledere arbejder for at få opfyldt målene i Parisaftalen, som investorgruppen samtidig udtrykker sin fulde støtte til. Derudover vil de gerne have gang i investeringerne fra den private sektor i den grønne omstilling, ligesom den klimarelaterede finansielle rapportering skal styrkes.

I brevet beskriver de mange investorer, hvordan man er ’bekymret for at implementeringen af Parisaftalen lige nu ikke lever op til det vedtagne mål’ om at begrænse den globale opvarmning, og det er noget, der er nødt til at blive adresseret i en fart.

Ifølge investorerne er det vitalt for deres langtidsplanlægning og investeringsbeslutninger at de kan arbejde tæt sammen med de politiske beslutningstagere for at få Paris-afstemte klimascenarier ind i de relevante strategier, eksempelvis omkring energiomstilling.

Derudover har investorerne med egne ‘brug for at virksomhederne rapporterer om troværdig og beslutningsbrugbar klimarelateret finansiel information’, så de effektivt kan sætte pris på risici og muligheder.

På den lange liste af afsendere på brevet finder man en del danske virksomheder og organisationer, bl.a. Danske Bank, JØP, Lægernes Pension, Industriens Pension, Sampension, PensionDanmark, MP Pension, Handelsbanken, ATP og PFA.

Læs også: Investorer tvinger amerikanske virksomheder til at reagere på #metoo

For JØP’s vedkommende påpeger pensionskassen selv at man har ’fokus på at identificere investeringer indenfor vedvarende energi, som har et attraktivt afkastpotentiale, hvilket eksempelvis kan være vindmølleparker og solcelleanlæg.’

Derfor besluttede man også i 2016 at man, ’ud fra en konkret finansiel vurdering’, ikke længere vil ’investere i selskaber, hvor udvinding af kul udgør en betydelig del af selskabernes forretningsmodel’.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

CSR.dk

Planteingredienser skal produceres i større skala

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V