Investorer opfordrer til klimahandling

I et åbent brev præsenteret på COP24 opfordrer 415 investorer verdens regeringer til at opfylde målene fra Parisaftalen og få gang i de private investeringer i den grønne omstilling. Danske Bank, JØP, Lægernes Pension, Industriens Pension og PFA er blandt de danske underskrivere.

Klimaforandringerne kræver handling fra verdens regeringer, mener investorgruppe, der opfordrer til overholdelse af Parisaftalen..

19.12.2018

CSR.dk

Konkret ser de gerne, at verdenssamfundets politiske ledere arbejder for at få opfyldt målene i Parisaftalen, som investorgruppen samtidig udtrykker sin fulde støtte til. Derudover vil de gerne have gang i investeringerne fra den private sektor i den grønne omstilling, ligesom den klimarelaterede finansielle rapportering skal styrkes.

I brevet beskriver de mange investorer, hvordan man er ’bekymret for at implementeringen af Parisaftalen lige nu ikke lever op til det vedtagne mål’ om at begrænse den globale opvarmning, og det er noget, der er nødt til at blive adresseret i en fart.

Ifølge investorerne er det vitalt for deres langtidsplanlægning og investeringsbeslutninger at de kan arbejde tæt sammen med de politiske beslutningstagere for at få Paris-afstemte klimascenarier ind i de relevante strategier, eksempelvis omkring energiomstilling.

Derudover har investorerne med egne ‘brug for at virksomhederne rapporterer om troværdig og beslutningsbrugbar klimarelateret finansiel information’, så de effektivt kan sætte pris på risici og muligheder.

På den lange liste af afsendere på brevet finder man en del danske virksomheder og organisationer, bl.a. Danske Bank, JØP, Lægernes Pension, Industriens Pension, Sampension, PensionDanmark, MP Pension, Handelsbanken, ATP og PFA.

Læs også: Investorer tvinger amerikanske virksomheder til at reagere på #metoo

For JØP’s vedkommende påpeger pensionskassen selv at man har ’fokus på at identificere investeringer indenfor vedvarende energi, som har et attraktivt afkastpotentiale, hvilket eksempelvis kan være vindmølleparker og solcelleanlæg.’

Derfor besluttede man også i 2016 at man, ’ud fra en konkret finansiel vurdering’, ikke længere vil ’investere i selskaber, hvor udvinding af kul udgør en betydelig del af selskabernes forretningsmodel’.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Leverandørsamarbejde som løftestang for dit klimaregnskab

Mange virksomheder arbejder med klimaregnskab, men mangler indsigt i værdikædens udledninger og de tilhørende reduktionspotentialer. Leverandørsamarbejde er en central del af løsningen. I dette webinar sætter vi fokus på, hvordan samarbejdet med leverandører og anvendelsen af leverandørdata kan skabe større transparens i værdikæden og danne grundlag for at identificere og realisere reduktioner. Den 14. april vil Partner Kristian Danielsen sammen med Hans-Jørgen Fangel og Laila Møller Christensen fra 2-Connect dele erfaringer fra praksis og give indblik i, hvordan virksomheder arbejder med leverandørdata og samarbejder om at omsætte indsigt til konkrete reduktionstiltag. Du får konkrete perspektiver på, hvordan leverandørsamarbejde kan styrke datagrundlaget og understøtte arbejdet med reduktioner i klimaregnskabet.

Dato

14.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams