Investorer er vilde med bæredygtige selskaber

Interessen for at investere i bæredygtige virksomheder er stigende, hvilket viser sig på børserne, hvor socialt og miljømæssigt ansvarlige virksomheder klarer sig bedst.

Selskaber der vægter CSR højt, klarer sig bedre, vurderer investeringschefer fra både Nykredit og Nordea Invest. .

26.05.2016

CSR.dk

Flere og flere investorer bliver tiltrukket af bæredygtige og samfundsansvarlige virksomheder. Og med god grund. Analyser fra både Nykredit og Nordea Invest viser nemlig, at selskaber, som tager samfundsansvar og er bevidste om bæredygtighed, klarer sig bedre end andre selskaber, skriver Finans.

”Vores analyser viser, at de bæredygtige virksomheder giver et højere afkast end gennemsnittet”, siger Søren Larsen, chef for bæredygtige investeringer i Nykredit, til Finans.

Nykredit laver hvert år en analyse af cirka 5.000 selskaber i verden. Selskaberne får point ud fra de såkaldte ESG-kriterier, der står for Environment, Social and Governance, og altså dækker over miljø, sociale forhold og god selskabsledelse.

Den seneste analyse fra 2015 viste tydeligt, at de virksomheder, der fik højest ESG-karakterer, havde dobbelt så højt et afkast som de virksomheder, der fik markant lavere karakterer.

Læs også: Fremtidens forretningsmodel er cirkulær

Hvad der skaber det højere afkast og tiltrækker investorerne, giver Søren Larsen et bud på:

”De er ofte på forkant med de udfordringer, de kan blive udsat for. De er langt fremme i forhold til love og regler, og de har fokus på at forbedre sig på områder, hvor de kan blive kritiseret”, siger han til Finans.

Omvendt er det ærgerligt nyt for selskaber, der ikke er kommet i gang med bæredygtighed: 

»Alle vil gerne skyde penge i selskaber, som er ansvarlige og gør en aktiv indsats for at blive mere bæredygtige. Omvendt må de uansvarlige firmaer sande, at det bliver dyrere for dem at tiltrække kapital,« siger direktør Eric Pedersen fra Nordea Invest.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

17.06.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle