Investorer er vilde med bæredygtige selskaber

Interessen for at investere i bæredygtige virksomheder er stigende, hvilket viser sig på børserne, hvor socialt og miljømæssigt ansvarlige virksomheder klarer sig bedst.

Selskaber der vægter CSR højt, klarer sig bedre, vurderer investeringschefer fra både Nykredit og Nordea Invest. .

26.05.2016

CSR.dk

Flere og flere investorer bliver tiltrukket af bæredygtige og samfundsansvarlige virksomheder. Og med god grund. Analyser fra både Nykredit og Nordea Invest viser nemlig, at selskaber, som tager samfundsansvar og er bevidste om bæredygtighed, klarer sig bedre end andre selskaber, skriver Finans.

”Vores analyser viser, at de bæredygtige virksomheder giver et højere afkast end gennemsnittet”, siger Søren Larsen, chef for bæredygtige investeringer i Nykredit, til Finans.

Nykredit laver hvert år en analyse af cirka 5.000 selskaber i verden. Selskaberne får point ud fra de såkaldte ESG-kriterier, der står for Environment, Social and Governance, og altså dækker over miljø, sociale forhold og god selskabsledelse.

Den seneste analyse fra 2015 viste tydeligt, at de virksomheder, der fik højest ESG-karakterer, havde dobbelt så højt et afkast som de virksomheder, der fik markant lavere karakterer.

Læs også: Fremtidens forretningsmodel er cirkulær

Hvad der skaber det højere afkast og tiltrækker investorerne, giver Søren Larsen et bud på:

”De er ofte på forkant med de udfordringer, de kan blive udsat for. De er langt fremme i forhold til love og regler, og de har fokus på at forbedre sig på områder, hvor de kan blive kritiseret”, siger han til Finans.

Omvendt er det ærgerligt nyt for selskaber, der ikke er kommet i gang med bæredygtighed: 

»Alle vil gerne skyde penge i selskaber, som er ansvarlige og gør en aktiv indsats for at blive mere bæredygtige. Omvendt må de uansvarlige firmaer sande, at det bliver dyrere for dem at tiltrække kapital,« siger direktør Eric Pedersen fra Nordea Invest.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

21.08.20253H Law

Sponseret

Dokumentation af grønne påstande – hvad kræver loven?

20.08.2025CSR.dk

Strikkere sørger for kæmpe beløb til Unicef i Gaza

18.08.2025BSR

Sponseret

Developing Integrated Approaches to Human Rights, Climate, and Nature

15.08.20253H Law

Sponseret

Klimakompensation og markedsføring: En juridisk balancegang

07.08.20253H Law

Sponseret

Grønne udsagn og den konkrete vurdering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

Beierholm
Webinar
ESG to the point: Udvidet producentansvar - hvordan indrapporterer I emballage?

Vi oplevede stor interesse for webinaret omkring det udvidet producentansvar for engangsemballage, hvorfor vi har valgt at gentage succesen, så endnu flere virksomheder kan blive klogere på de regler, virksomheden muligvis er omfattet af. Denne gang fortæller vi også, hvorfor det udvidet producentansvar er et godt startsted for en række yderligere værdiskabende ESG- tiltag. Ud over at emballage og affaldsprodukter er centrale i klimaregnskabets Scope 3 afdeling, så skabes der vigtige data til fokus på ecodesign og cirkularitet, som kan være med til at forme ledelsesbeslutninger om strategi og innovation. Disse elementer indgår naturligvis også i både CSRD og VSME rapporteringsstandarderne.

Dato

16.09.2025

Tid

08:15

Sted

Teams

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.09.2025

Tid

08:30

Sted

Online