Intet klimaansvar hos danske pensionsselskaber

De 10 største, danske pensionsselskaber har, trods løfter om det modsatte, hverken udarbejdet klimastrategier eller planer om at gøre det. Det viser en ny undersøgelse fra DanWatch.

19.05.2009

CSR.dk

Med en formue på 1.600 milliarder kroner, tusindvis af ansatte og en erhvervsorganisation som varm fortaler, kan de 10 største, danske pensionsselskaber i høj grad medvirke til at hæve ambitionsniveauet for den danske klimaindsats. Alligevel har ingen af dem en klimastrategi – forstået som en aktiv investering i virksomheder ud fra retningslinier for bæredygtigt klima – og ingen af dem nogen konkrete målsætninger om at få det. Tværtimod har selskaberne samlet set aktier i alle verdens 20 største børsnoterede olieselskaber.

Det er kritisabelt, mener klima- og energiordfører for SF, Anne Grete Holmsgaard, som beskylder pensionsselskaberne for at vende deres ansvar ryggen.
”Selvfølgelig skal pensionsselskaberne have en klimastrategi. Klimaudfordringen er et af de største problemer, vi står over for i dag. Den vil komme til at ændre den verden, vi lever i, den politik, vi fører, og den måde virksomheder tænker på,” siger hun.

Grundlæggende mener pensionsselskaberne ikke, at klimaet er deres ansvar, endsige et samfundsanliggende. ATP – Arbejdsmarkedets Tillægspension – fravælger eksempelvis virksomheder der ikke lever op til FN’s krav om social ansvarlighed, men derimod ikke pga. klimaspørgsmål.
”Vi har solgt virksomheder fordi de overskred retningslinier omkring menneskerettigheder, arbejdsforhold og miljøforhold. [Men] ATP vælger ikke et selskab fra på grund af klimaspørgsmål,” fortæller Ole Beier, investeringschef i ATP.

Det er i midlertidig en dårlig idé, i hvert fald ifølge Erik Alhøj, direktør i GES Investment Services Danmark, der rådgiver i bæredygtig investering.
”Klimadagsordenen er oppe i tiden, og der er stort set ingen virksomheder i dag, som har råd til at ignorere hensynet til klima i deres investeringer,” siger han.
At tænke på klimaet behøver dog ikke at være en dårlig forretning – tvært imod.
”(…) en egentlig klimastrategi kræver, at pensionsselskaberne aktivt vælger virksomheder til, når de investerer deres kapital. Og det positive tilvalg kan sagtens give pensionsselskaberne et større afkast. En måde at forene klimastrategier med økonomisk gevinst er ved at investere i fonde, som specialiserer sig i virksomheder som f.eks. vindmøllefabrikanter, der kan forbedre klimaet. En anden mulighed er at investere i virksomheder, der tænker mere på miljøet end andre gør,” siger Alhøj.

Hvorvidt dette er nok til at overbevise pensionsselskaberne om at ændre klimakurs, kan kun fremtiden vise.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.09.2026Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

09.09.2026Lemvigh-Müller

Sponseret

Fra solceller til energilagring: Batterier rykker frem hos både industrien og private

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

14.09.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

14.09.2026

Sted

Nyborg

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

14.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København