Intet klimaansvar hos danske pensionsselskaber

De 10 største, danske pensionsselskaber har, trods løfter om det modsatte, hverken udarbejdet klimastrategier eller planer om at gøre det. Det viser en ny undersøgelse fra DanWatch.

19.05.2009

CSR.dk

Med en formue på 1.600 milliarder kroner, tusindvis af ansatte og en erhvervsorganisation som varm fortaler, kan de 10 største, danske pensionsselskaber i høj grad medvirke til at hæve ambitionsniveauet for den danske klimaindsats. Alligevel har ingen af dem en klimastrategi – forstået som en aktiv investering i virksomheder ud fra retningslinier for bæredygtigt klima – og ingen af dem nogen konkrete målsætninger om at få det. Tværtimod har selskaberne samlet set aktier i alle verdens 20 største børsnoterede olieselskaber.

Det er kritisabelt, mener klima- og energiordfører for SF, Anne Grete Holmsgaard, som beskylder pensionsselskaberne for at vende deres ansvar ryggen.
”Selvfølgelig skal pensionsselskaberne have en klimastrategi. Klimaudfordringen er et af de største problemer, vi står over for i dag. Den vil komme til at ændre den verden, vi lever i, den politik, vi fører, og den måde virksomheder tænker på,” siger hun.

Grundlæggende mener pensionsselskaberne ikke, at klimaet er deres ansvar, endsige et samfundsanliggende. ATP – Arbejdsmarkedets Tillægspension – fravælger eksempelvis virksomheder der ikke lever op til FN’s krav om social ansvarlighed, men derimod ikke pga. klimaspørgsmål.
”Vi har solgt virksomheder fordi de overskred retningslinier omkring menneskerettigheder, arbejdsforhold og miljøforhold. [Men] ATP vælger ikke et selskab fra på grund af klimaspørgsmål,” fortæller Ole Beier, investeringschef i ATP.

Det er i midlertidig en dårlig idé, i hvert fald ifølge Erik Alhøj, direktør i GES Investment Services Danmark, der rådgiver i bæredygtig investering.
”Klimadagsordenen er oppe i tiden, og der er stort set ingen virksomheder i dag, som har råd til at ignorere hensynet til klima i deres investeringer,” siger han.
At tænke på klimaet behøver dog ikke at være en dårlig forretning – tvært imod.
”(…) en egentlig klimastrategi kræver, at pensionsselskaberne aktivt vælger virksomheder til, når de investerer deres kapital. Og det positive tilvalg kan sagtens give pensionsselskaberne et større afkast. En måde at forene klimastrategier med økonomisk gevinst er ved at investere i fonde, som specialiserer sig i virksomheder som f.eks. vindmøllefabrikanter, der kan forbedre klimaet. En anden mulighed er at investere i virksomheder, der tænker mere på miljøet end andre gør,” siger Alhøj.

Hvorvidt dette er nok til at overbevise pensionsselskaberne om at ændre klimakurs, kan kun fremtiden vise.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

18.09.2026CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København