Intet klimaansvar hos danske pensionsselskaber

De 10 største, danske pensionsselskaber har, trods løfter om det modsatte, hverken udarbejdet klimastrategier eller planer om at gøre det. Det viser en ny undersøgelse fra DanWatch.

19.05.2009

CSR.dk

Med en formue på 1.600 milliarder kroner, tusindvis af ansatte og en erhvervsorganisation som varm fortaler, kan de 10 største, danske pensionsselskaber i høj grad medvirke til at hæve ambitionsniveauet for den danske klimaindsats. Alligevel har ingen af dem en klimastrategi – forstået som en aktiv investering i virksomheder ud fra retningslinier for bæredygtigt klima – og ingen af dem nogen konkrete målsætninger om at få det. Tværtimod har selskaberne samlet set aktier i alle verdens 20 største børsnoterede olieselskaber.

Det er kritisabelt, mener klima- og energiordfører for SF, Anne Grete Holmsgaard, som beskylder pensionsselskaberne for at vende deres ansvar ryggen.
”Selvfølgelig skal pensionsselskaberne have en klimastrategi. Klimaudfordringen er et af de største problemer, vi står over for i dag. Den vil komme til at ændre den verden, vi lever i, den politik, vi fører, og den måde virksomheder tænker på,” siger hun.

Grundlæggende mener pensionsselskaberne ikke, at klimaet er deres ansvar, endsige et samfundsanliggende. ATP – Arbejdsmarkedets Tillægspension – fravælger eksempelvis virksomheder der ikke lever op til FN’s krav om social ansvarlighed, men derimod ikke pga. klimaspørgsmål.
”Vi har solgt virksomheder fordi de overskred retningslinier omkring menneskerettigheder, arbejdsforhold og miljøforhold. [Men] ATP vælger ikke et selskab fra på grund af klimaspørgsmål,” fortæller Ole Beier, investeringschef i ATP.

Det er i midlertidig en dårlig idé, i hvert fald ifølge Erik Alhøj, direktør i GES Investment Services Danmark, der rådgiver i bæredygtig investering.
”Klimadagsordenen er oppe i tiden, og der er stort set ingen virksomheder i dag, som har råd til at ignorere hensynet til klima i deres investeringer,” siger han.
At tænke på klimaet behøver dog ikke at være en dårlig forretning – tvært imod.
”(…) en egentlig klimastrategi kræver, at pensionsselskaberne aktivt vælger virksomheder til, når de investerer deres kapital. Og det positive tilvalg kan sagtens give pensionsselskaberne et større afkast. En måde at forene klimastrategier med økonomisk gevinst er ved at investere i fonde, som specialiserer sig i virksomheder som f.eks. vindmøllefabrikanter, der kan forbedre klimaet. En anden mulighed er at investere i virksomheder, der tænker mere på miljøet end andre gør,” siger Alhøj.

Hvorvidt dette er nok til at overbevise pensionsselskaberne om at ændre klimakurs, kan kun fremtiden vise.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.01.2026CSR.dk

Arla når milepæl: Alle europæiske mejerier dækkes nu 100 procent af vedvarende energi

16.01.2026CSR.dk

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

16.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Blossom - Når blomster møder kreativ styling

15.01.2026CSR.dk

Treårsgennemsnit over 1,5 grader bringer Parisaftalen i fare

15.01.2026Dansk Industri

Sponseret

DI Turisme, Kultur & Oplevelser lancerer klimaklar-forløb for branchen

14.01.2026CSR.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Nye OOhh fuglehuse - skabt med respekt for naturen

13.01.2026CSR.dk

Ørsted får grønt lys til at genoptage havvindprojekt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Sustainability in turbulent times

Briefing: Navigating sustainability in turbulent times and unstable geopolitics

Dato

20.01.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus