Innovationspris skal nedbringe plastaffald i havet

Ellen MacArthur Foundation og Prinsen af Wales' internationale bæredygtighedsenhed har netop lanceret en innovationspris, der skal få aktører til at tænke bæredygtigt, når det kommer til at undgå plastaffald i havet.

Vil man modtage New Plastics Economy Innovation Prize, skal man udtænke en plan for nedbringelse af plastik i verdens have. Arkivfoto..

22.05.2017

CSR.dk

Prisen, der er på to mio. dollars (12 millioner danske kroner), er finansieret af Wendy Schmidt, der er Lead Philantrophic Partner i New Plastics Economy Initiative, og gives til dem, der kan komme med de bedste idéer til, hvordan man holder plastic væk fra verdens oceaner.

Den voksende mængde af plast i verdenshavene er et stort problem, og derfor opfordres innovatører, designere, forskere og iværksættere til at bidrage med al den viden, der kan afhjælpe problemet.

Fordobling af efterspørgsel på plast
Ifølge Ellen MacArthur Foundation forventes efterspørgslen efter plastprodukter at blive fordoblet i løbet af de næste 20 år. Og hvis der ikke bliver foretaget markante ændringer, kan der være mere plastik end fisk i verdens have inden 2050:

”Efter 40 års indsats er kun 14 procent af plastemballagen samlet til genanvendelse. Hvis vi ønsker at ændre på dette, skal vi fundamentalt genoverveje den måde, vi fremstiller og bruger plast på”, siger Dame Ellen MacArthur og fortsætter:

”Vi har brug for bedre materialer, smarte produktdesigns og cirkulære forretningsmodeller. Derfor lancerer vi innovationsprisen New Plastic Economy, der opfordrer innovatører, designere, forskere og iværksættere til at hjælpe med at skabe et plastsystem, der virker”.

Læs også: Nyt initiativ skal sikre mere plastikgenbrug

For at kunne nå målet om at fjerne plastemballageaffald fra verdens have er prisen sammensat af to parallelle udfordringer:

  • En seks millioner kroners Circular Design Challenge, der opfordrer indbydere til at genoverveje, hvordan vi kan få produkter til mennesker uden at generere plastaffald.
  • En seks millioner kroners Circular Materials Challenge, der søger måder, hvorpå man kan gøre alle plastemballager genanvendelige.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.10.2026CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

05.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves | Energy & Environment

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for energi og miljø.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Seminar
Registrering, analyser og anmeldelser ved jordflytninger

Hvornår skal en jordflytning anmeldes, hvilke analyser er nødvendige, og hvem har ansvaret undervejs? Få overblik over regler og praksis for jordflytninger – fra jorddata og analyser til digital registrering, kommunal sagsbehandling og de nye initiativer, der skal styrke sporbarhed og kontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V