Initiativ vil belønne bæredygtig udvikling med Nobels Fredspris

Der skal være fokus på bæredygtig udvikling, når næste udgave af Nobels Fredspris skal deles ud, med bl.a. Pave Frans som en af modtagerne, mener initiativgruppe.

Nobels Fredspris bør gives til tre nøglefigurer i fremmelsen af bæredygtig udvikling, mener initiativet NP4SD..

11.01.2018

CSR.dk

Menneskeheden står i dag overfor en bred palet af trusler mod den nuværende og fremtidige fred og stabilitet på jorden i form af økologisk stress og mulige kollaps i al almindelighed, og klimaforandringerne i særdeleshed. Derfor er der brug for et paradigmeskift væk fra aktuelle stræben efter eksponentiel økonomisk vækst og i retning af ægte bæredygtig udvikling.

Læs også: Nobelprismodtagere angriber Greenpeace

Sådan lyder (i korte træk) motivationen bag et initiativ, der arbejder for at målrette den næste udgave af Nobels Fredspris mod netop bæredygtig udvikling, for på den måde at stille skarpt på de nævnte udfordringer, som man mener menneskeheden bør adressere snarest muligt.

Konkret peger initiativet NP4SD (Nobel Peace Prize Proposal for Sustainable Development) på tre modtagere af denne bæredygtighedsudgave af Fredsprisen, som man mener vil være den ”ultimative opfyldelse” af Alfred Nobels ønske om at anerkende individer eller organisationer, der modarbejder undertrykkelse, lidelse og konflikter.

  • Pave Frans for sin miljøindsats, der begyndte allerede da han valgte sit navn fra den katolske skytshelgen for miljøet, Skt. Frans af Assisi. Siden har han, med initiativets ord, løbende ”fremhævet det forbundne forhold mellem hvordan vi behandler planeten, og hvordan vi behandler hinanden.”
  • Club of Rome, der er en global tænketank, som i godt 50 år har beskæftiget sig med en lang række politiske emner. Med udgivelsen af sin første rapport, The Limits to Growth i 1972, skabte gruppen stor opmærksomhed omkring de miljømæssige konsekvenser forbundet med moderne vækst, som man pegede på ikke kunne fortsætte uendeligt på grund af jordens begrænsede ressourcer, specielt olie.
  • Herman Daly, der er professor emeritus ved University of Maryland’s School of Public Policy og tidligere har fungeret som seniorøkonom i Verdensbankens miljøafdeling, hvor han har været med til at udvikle retningslinjer for bæredygtig udvikling. Ifølge NP4SD er han med-nomineret til Fredsprisen for ”hans afsløring af, at det nuværende økonomiske system er på vej mod et biologisk kollaps, stærkest eksemplificeret ved de accelererende klimaforandringer”.

NP4SD understreger at der ikke er tale om en ny Nobelpris, men derimod en målrettet udgave af den eksisterende Fredspris – senest givet til den internationale kampagne mod atomvåben, ICAN – som skal stimulere skiftet til en bæredygtig vækstmodel på to centrale områder.

For det første at forbedringer i menneskelig livskvalitet bliver vægtet højere end øget finansiel vækst og BNP, og for det andet at sundhed og velvære er mere ligeligt fordelt end i det nuværende system, som medvirker til at koncentrere verdens rigdom i færre og færre hænder.

Læs også: NGO'er: Danmark er langt fra at opnå FN's Verdensmål for bæredygtig udvikling

Nobels Fredspris er, som NP4SD påpeger, kun blevet delt mellem tre modtagere ved to tidligere lejligheder, i 2011 og 1994, men man mener at de tre nominerede er forbundet gennem ”deres betydelige bidrag til bæredygtig udvikling”, som ærkebiskop Desmond Tutu, der selv fik prisen i 1984, siger til initiativet.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.02.2026CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online