Initiativ vil belønne bæredygtig udvikling med Nobels Fredspris

Der skal være fokus på bæredygtig udvikling, når næste udgave af Nobels Fredspris skal deles ud, med bl.a. Pave Frans som en af modtagerne, mener initiativgruppe.

Nobels Fredspris bør gives til tre nøglefigurer i fremmelsen af bæredygtig udvikling, mener initiativet NP4SD..

11.01.2018

CSR.dk

Menneskeheden står i dag overfor en bred palet af trusler mod den nuværende og fremtidige fred og stabilitet på jorden i form af økologisk stress og mulige kollaps i al almindelighed, og klimaforandringerne i særdeleshed. Derfor er der brug for et paradigmeskift væk fra aktuelle stræben efter eksponentiel økonomisk vækst og i retning af ægte bæredygtig udvikling.

Læs også: Nobelprismodtagere angriber Greenpeace

Sådan lyder (i korte træk) motivationen bag et initiativ, der arbejder for at målrette den næste udgave af Nobels Fredspris mod netop bæredygtig udvikling, for på den måde at stille skarpt på de nævnte udfordringer, som man mener menneskeheden bør adressere snarest muligt.

Konkret peger initiativet NP4SD (Nobel Peace Prize Proposal for Sustainable Development) på tre modtagere af denne bæredygtighedsudgave af Fredsprisen, som man mener vil være den ”ultimative opfyldelse” af Alfred Nobels ønske om at anerkende individer eller organisationer, der modarbejder undertrykkelse, lidelse og konflikter.

  • Pave Frans for sin miljøindsats, der begyndte allerede da han valgte sit navn fra den katolske skytshelgen for miljøet, Skt. Frans af Assisi. Siden har han, med initiativets ord, løbende ”fremhævet det forbundne forhold mellem hvordan vi behandler planeten, og hvordan vi behandler hinanden.”
  • Club of Rome, der er en global tænketank, som i godt 50 år har beskæftiget sig med en lang række politiske emner. Med udgivelsen af sin første rapport, The Limits to Growth i 1972, skabte gruppen stor opmærksomhed omkring de miljømæssige konsekvenser forbundet med moderne vækst, som man pegede på ikke kunne fortsætte uendeligt på grund af jordens begrænsede ressourcer, specielt olie.
  • Herman Daly, der er professor emeritus ved University of Maryland’s School of Public Policy og tidligere har fungeret som seniorøkonom i Verdensbankens miljøafdeling, hvor han har været med til at udvikle retningslinjer for bæredygtig udvikling. Ifølge NP4SD er han med-nomineret til Fredsprisen for ”hans afsløring af, at det nuværende økonomiske system er på vej mod et biologisk kollaps, stærkest eksemplificeret ved de accelererende klimaforandringer”.

NP4SD understreger at der ikke er tale om en ny Nobelpris, men derimod en målrettet udgave af den eksisterende Fredspris – senest givet til den internationale kampagne mod atomvåben, ICAN – som skal stimulere skiftet til en bæredygtig vækstmodel på to centrale områder.

For det første at forbedringer i menneskelig livskvalitet bliver vægtet højere end øget finansiel vækst og BNP, og for det andet at sundhed og velvære er mere ligeligt fordelt end i det nuværende system, som medvirker til at koncentrere verdens rigdom i færre og færre hænder.

Læs også: NGO'er: Danmark er langt fra at opnå FN's Verdensmål for bæredygtig udvikling

Nobels Fredspris er, som NP4SD påpeger, kun blevet delt mellem tre modtagere ved to tidligere lejligheder, i 2011 og 1994, men man mener at de tre nominerede er forbundet gennem ”deres betydelige bidrag til bæredygtig udvikling”, som ærkebiskop Desmond Tutu, der selv fik prisen i 1984, siger til initiativet.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)