Ingen garanti for brintbilens succes

Selv om Københavns Kommune netop har investeret i 15 brintbiler, er der ingen garanti for, at de bliver en succes, siger teknik- og miljøborgmester Ayfer Baykal.

Det er bilmærket Hyundai, der står bag verdens første serieproducerede brintbil. Foto: Erhvervsmagasinet CSR. .

04.06.2013

CSR.dk

Teknik- og miljøborgmester i København Ayfer Baykal foretager den første optankning på brint-tankstanderen. Foto: Erhvervsmagasinet CSR. .

Københavns Sydhavn lagde mandag asfalt til lanceringen af den første af tre planlagte brinttankstationer i hovedstadsområdet. Ved samme lejlighed kunne Københavns Kommune præsentere sine 15 nyindkøbte brintbiler af mærket Hyundai.

Blandt de tilstedeværende var klimaminister Martin Lidegaard og teknik- og miljøborgmester i København, Ayfer Baykal, der klippede snoren over til den nye brinttankstation.

Borgmesteren tror på, at brintbiler kan blive en af de teknologier, der kan bidrage til at nå målet om et CO2-neutralt København i 2025. Men om projektet bliver en succes, kan hun ikke love.

”Vi håber på gode resultater med brintbilerne, men der er ikke nogen statsgaranti for, at de bliver en kæmpe succes. Det kan jo være, at man finder ud af, at det ikke var den rigtige teknologi”, siger Ayfer Baykal til csr.dk. Hun uddyber:

”I og med brint- og elbils-teknologien konstant udvikler sig, kommer der måske nye løsninger, som der slet ikke er tænkt på endnu. Det er ikke til at vide, hvilken teknologi der bliver standardløsningen, og hvilke der ender som supplementer. Men hvis brintbilen skal leve, er det vigtigt, at vi får startet på at rulle infrastrukturen ud”.

Om brintstationerne

  • Brinten produceres på stedet ved hjælp af vedvarende energi
  • En brintbil kan køre cirka 600 kilometer på en fuld optankning
  • En tankning tager tre minutter

Kilde: Københavns Kommune

Spiller på flere heste
Borgmesteren understreger, at kommunen spiller på flere heste, når der indkøbes miljøvenlige biler.   

”Vi skal som landets største kommune teste markedet, turde gå forrest og satse på forskellige teknologier. Vi vil gerne medvirke til at skabe en efterspørgsel blandt virksomheder og institutioner, så de kommer mere ind i kampen”, siger Ayfer Baykal til csr.dk.

Frem mod 2015 skal 85 procent af kommunens 8-900 personbiler være udskiftet til el- eller brintbiler.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

08.05.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle