Ingen garanti for brintbilens succes

Selv om Københavns Kommune netop har investeret i 15 brintbiler, er der ingen garanti for, at de bliver en succes, siger teknik- og miljøborgmester Ayfer Baykal.

Det er bilmærket Hyundai, der står bag verdens første serieproducerede brintbil. Foto: Erhvervsmagasinet CSR. .

04.06.2013

CSR.dk

Teknik- og miljøborgmester i København Ayfer Baykal foretager den første optankning på brint-tankstanderen. Foto: Erhvervsmagasinet CSR. .

Københavns Sydhavn lagde mandag asfalt til lanceringen af den første af tre planlagte brinttankstationer i hovedstadsområdet. Ved samme lejlighed kunne Københavns Kommune præsentere sine 15 nyindkøbte brintbiler af mærket Hyundai.

Blandt de tilstedeværende var klimaminister Martin Lidegaard og teknik- og miljøborgmester i København, Ayfer Baykal, der klippede snoren over til den nye brinttankstation.

Borgmesteren tror på, at brintbiler kan blive en af de teknologier, der kan bidrage til at nå målet om et CO2-neutralt København i 2025. Men om projektet bliver en succes, kan hun ikke love.

”Vi håber på gode resultater med brintbilerne, men der er ikke nogen statsgaranti for, at de bliver en kæmpe succes. Det kan jo være, at man finder ud af, at det ikke var den rigtige teknologi”, siger Ayfer Baykal til csr.dk. Hun uddyber:

”I og med brint- og elbils-teknologien konstant udvikler sig, kommer der måske nye løsninger, som der slet ikke er tænkt på endnu. Det er ikke til at vide, hvilken teknologi der bliver standardløsningen, og hvilke der ender som supplementer. Men hvis brintbilen skal leve, er det vigtigt, at vi får startet på at rulle infrastrukturen ud”.

Om brintstationerne

  • Brinten produceres på stedet ved hjælp af vedvarende energi
  • En brintbil kan køre cirka 600 kilometer på en fuld optankning
  • En tankning tager tre minutter

Kilde: Københavns Kommune

Spiller på flere heste
Borgmesteren understreger, at kommunen spiller på flere heste, når der indkøbes miljøvenlige biler.   

”Vi skal som landets største kommune teste markedet, turde gå forrest og satse på forskellige teknologier. Vi vil gerne medvirke til at skabe en efterspørgsel blandt virksomheder og institutioner, så de kommer mere ind i kampen”, siger Ayfer Baykal til csr.dk.

Frem mod 2015 skal 85 procent af kommunens 8-900 personbiler være udskiftet til el- eller brintbiler.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Flere miljømærkede kontorartikler i ny SKI aftale

18.12.2025CSR.dk

Danmark vil tage farten af fast fashion

17.12.2025CSR.dk

Velkommen til endnu en omnibus – nu om miljølovgivning

17.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra hotel til moderne boliger – med Merten M-Pure europamateriel

15.12.2025Forenede Service

Sponseret

Kokkenes Køkken fordobler økologien i fire kantiner – uden meromkostninger

15.12.2025CSR.dk

Klimaforandringer skaber voksende udfordringer for alt fra Formel 1 til maratonløb

15.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Nyt år, nye grønne rutiner: Tænk klimaet ind i nytårsambitionerne

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom