Ingen CCS-milliarder til Danmark

Ingen danske projekter opnår støtte fra EU, der har besluttet ikke at sende en eneste krone af en støttepulje på 7,7 mia. kr. til CO2-lagring til Danmark.

24.07.2009

CSR.dk

Ingen danske projekter opnår støtte fra EU, der har besluttet ikke at sende en eneste krone af en støttepulje på 7,7 mia. kr. til CO2-lagring til Danmark. Det skriver dagbladet Børsen fredag. Pengene går i stedet til projekter i bl.a. Tyskland, Holland og England.

Afgørelsen får håbet om en førende CCS-position til Danmark til at vakle. Dansk Energi har ellers håbet, at CCS kunne blive et nyt dansk erhverveventyr i sværvægtsklassen, og det har regeringen med sine vage udmeldinger et medansvar for, siger Dansk Energi til avisen.

"Regeringen er kommet med nogle meget uldne meldinger om, at det er ok med CCS i udlandet, men måske ikke i Danmark. Det kan meget vel være medvirkende til, at vi ikke har fået penge i denne omgang," siger chefkonsulent Jesper Koch fra Dansk Energi til Børsen.

Også Venstres energiordfører, Lars Christian Lilleholt havde på forhånd haft positive forventninger.

"Vi ser et meget stort potentiale i CCS og jeg vil kraftigt opfordre regeringen til i endnu højere grad at signalere, at vi bakker op om et CCS-anlæg i Danmark," siger Lars Christian Lilleholt til Børsen.

"Jeg er dybt skuffet over, at vi ikke får del i den store støttepulje, der går til CCS. I Danmark har vi en spidskompetence inden for kraftvarme-området, og hvis vi får udbygget den kompetence med CCS-teknologien, står vi med et enormt erhvervspotentiale, når kulkraftværker i hele verden skal gøres mere klimavenlige," siger han til Børsen.

Ny chance i 2011
Hverken han eller organisationerne Dansk Energi og DI har dog opgivet håbet om en førerposition til Danmark, fordi vi i forvejen godt stillet i kampen om CCS-teknologien. Dels er den danske undergrund ifølge geologer en af de mest velegnede i Europa til at lagre CO2.

Og dels er energiselskabet Vattenfall allerede langt med planerne om at gøre Nordjyllandsværket til verdens første fuldskala CCS-anlæg, mens Dong Energy har stået bag et af Europas første pilotanlæg i Esbjerg. I 2011 får Danmark formodentlig endnu en chance for EU-støtte. Her forventes EU at uddele endnu 40-45 milliarder til formålet.

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.06.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

11.06.2026CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online