Ingen CCS-milliarder til Danmark

Ingen danske projekter opnår støtte fra EU, der har besluttet ikke at sende en eneste krone af en støttepulje på 7,7 mia. kr. til CO2-lagring til Danmark.

24.07.2009

CSR.dk

Ingen danske projekter opnår støtte fra EU, der har besluttet ikke at sende en eneste krone af en støttepulje på 7,7 mia. kr. til CO2-lagring til Danmark. Det skriver dagbladet Børsen fredag. Pengene går i stedet til projekter i bl.a. Tyskland, Holland og England.

Afgørelsen får håbet om en førende CCS-position til Danmark til at vakle. Dansk Energi har ellers håbet, at CCS kunne blive et nyt dansk erhverveventyr i sværvægtsklassen, og det har regeringen med sine vage udmeldinger et medansvar for, siger Dansk Energi til avisen.

"Regeringen er kommet med nogle meget uldne meldinger om, at det er ok med CCS i udlandet, men måske ikke i Danmark. Det kan meget vel være medvirkende til, at vi ikke har fået penge i denne omgang," siger chefkonsulent Jesper Koch fra Dansk Energi til Børsen.

Også Venstres energiordfører, Lars Christian Lilleholt havde på forhånd haft positive forventninger.

"Vi ser et meget stort potentiale i CCS og jeg vil kraftigt opfordre regeringen til i endnu højere grad at signalere, at vi bakker op om et CCS-anlæg i Danmark," siger Lars Christian Lilleholt til Børsen.

"Jeg er dybt skuffet over, at vi ikke får del i den store støttepulje, der går til CCS. I Danmark har vi en spidskompetence inden for kraftvarme-området, og hvis vi får udbygget den kompetence med CCS-teknologien, står vi med et enormt erhvervspotentiale, når kulkraftværker i hele verden skal gøres mere klimavenlige," siger han til Børsen.

Ny chance i 2011
Hverken han eller organisationerne Dansk Energi og DI har dog opgivet håbet om en førerposition til Danmark, fordi vi i forvejen godt stillet i kampen om CCS-teknologien. Dels er den danske undergrund ifølge geologer en af de mest velegnede i Europa til at lagre CO2.

Og dels er energiselskabet Vattenfall allerede langt med planerne om at gøre Nordjyllandsværket til verdens første fuldskala CCS-anlæg, mens Dong Energy har stået bag et af Europas første pilotanlæg i Esbjerg. I 2011 får Danmark formodentlig endnu en chance for EU-støtte. Her forventes EU at uddele endnu 40-45 milliarder til formålet.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup