Ingen CCS-milliarder til Danmark

Ingen danske projekter opnår støtte fra EU, der har besluttet ikke at sende en eneste krone af en støttepulje på 7,7 mia. kr. til CO2-lagring til Danmark.

24.07.2009

CSR.dk

Ingen danske projekter opnår støtte fra EU, der har besluttet ikke at sende en eneste krone af en støttepulje på 7,7 mia. kr. til CO2-lagring til Danmark. Det skriver dagbladet Børsen fredag. Pengene går i stedet til projekter i bl.a. Tyskland, Holland og England.

Afgørelsen får håbet om en førende CCS-position til Danmark til at vakle. Dansk Energi har ellers håbet, at CCS kunne blive et nyt dansk erhverveventyr i sværvægtsklassen, og det har regeringen med sine vage udmeldinger et medansvar for, siger Dansk Energi til avisen.

"Regeringen er kommet med nogle meget uldne meldinger om, at det er ok med CCS i udlandet, men måske ikke i Danmark. Det kan meget vel være medvirkende til, at vi ikke har fået penge i denne omgang," siger chefkonsulent Jesper Koch fra Dansk Energi til Børsen.

Også Venstres energiordfører, Lars Christian Lilleholt havde på forhånd haft positive forventninger.

"Vi ser et meget stort potentiale i CCS og jeg vil kraftigt opfordre regeringen til i endnu højere grad at signalere, at vi bakker op om et CCS-anlæg i Danmark," siger Lars Christian Lilleholt til Børsen.

"Jeg er dybt skuffet over, at vi ikke får del i den store støttepulje, der går til CCS. I Danmark har vi en spidskompetence inden for kraftvarme-området, og hvis vi får udbygget den kompetence med CCS-teknologien, står vi med et enormt erhvervspotentiale, når kulkraftværker i hele verden skal gøres mere klimavenlige," siger han til Børsen.

Ny chance i 2011
Hverken han eller organisationerne Dansk Energi og DI har dog opgivet håbet om en førerposition til Danmark, fordi vi i forvejen godt stillet i kampen om CCS-teknologien. Dels er den danske undergrund ifølge geologer en af de mest velegnede i Europa til at lagre CO2.

Og dels er energiselskabet Vattenfall allerede langt med planerne om at gøre Nordjyllandsværket til verdens første fuldskala CCS-anlæg, mens Dong Energy har stået bag et af Europas første pilotanlæg i Esbjerg. I 2011 får Danmark formodentlig endnu en chance for EU-støtte. Her forventes EU at uddele endnu 40-45 milliarder til formålet.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK

UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark

Beierholm
Kursus
Sustainability Management i praksis - København maj 2026

Sustainability Management i praksis er en eksklusiv, konkret og handlingsorienteret uddannelse til dig, der har ansvar for ESG og bæredygtighed. Du får overblik og indblik, der gør dig klar til at sætte mål og eksekvere på dem med det samme.

Dato

03.03.2026

Tid

09:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

04.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45001 Intern Auditor

På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.

Dato

04.03.2026

Sted

Vejle