Indstil din eller en anden virksomhed til ny CSR Award inden for miljøområdet

SE lancerer sammen med WWF to nye nationale CSR Awards inden for miljøområdet. CSR CLIMATE PARTNERSHIP og CSR CO2 REDUCTION er Danmarks to store nye nationale miljø-awards, der uddeles for første gang på CSR Awards den 29. september 2011

Ole Fruenkilde Madsen, koncerndirektør i SE for energi og klima, opfordrer virksomheder til at indstille sig selv og hinanden til ny CSR-pris inden for miljø..

07.07.2011

CSR.dk

Energiselskabet SE (SYD ENERGI), som er Danmarks tredjestørste energiselskab, annoncerer i dag, at der nu er mulighed for at indstille virksomheder i hele landet til at blive hædret for særligt gode indsatser inden for miljøområdet. I regi af den nye CSR Fonden er der etableret to miljø-awards: CSR CLIMATE PARTNERSHIP og CSR CO2 REDUCTION.

Virksomheder kan indstille sig selv eller en anden virksomhed, som har fortjent at blive fremhævet og belønnet for sin indsats. Enkeltpersoner er også velkomne til at indstille kandidater. Der er fri indstilling af kandidater til de to miljø-awards. Det sker let via de elektroniske postkort, man finder på CSR Fondens hjemmeside: www.csrfonden.dk

Ole Fruekilde, der er koncerndirektør i SE for energi og klima, forklarer nærmere:
”Det er vores holdning, at vi skal belønne de handlinger, der betyder noget i virkeligheden. Sådan skal det også være med CSR Awards. Vi er ikke så meget til skåltaler hos SE, men vil gerne hylde dem, der gør en ekstra indsats for at skabe reelle resultater. Med disse to nye miljø-awards er vi med til at sætte fokus på det, der batter i virkeligheden”.

Ole Fruekilde understreger, at SE’s engagement i CSR Awards hænger tæt sammen med et af virksomhedens overordnede forretningsmæssige indsatsområder frem til 2015, der drejer sig om at sørge for, at virksomheder og private forbrugere får adgang til praktiske løsninger, der optimerer deres energiforbrug.

CSR CLIMATE PARTNERSHIP
CSR Climate Partnership er en pris, der gives til et partnerskab mellem større og mindre danske virksomheder. Det kan være private og offentlige, fx institutioner, kommuner og styrelser, og organisationer som NGO'er og fagbevægelser, der arbejder sammen om at skabe nye koncepter eller samarbejdsmodeller til reduktion af CO2-udledning. Partnerskabet må også gerne involvere udenlandske parter, så længe der er en dansk organisation i partnerskabet. Vinderen opfylder et eller flere af disse kriterier:
• 1+1=3 Samarbejdets merværdi
• Nytænkning og innovation
• Gensidig nytteværdi for partnere og miljø

Indstillingen af kandidater til de to nye CSR-awards kan ske frem til 15. august 2011, hvorefter juryen vælger op til tre nominerede til hver pris. De endelige vindere bliver kåret ved gallashowet CSR Awards 2011, der finder sted i Sønderborg den 29. september 2011. Klimaminister Lykke Friis uddeler den ene af de to miljø-awards.

CSR CO2 REDUCTION
CSR CO2 Reduction er prisen til den danske virksomhed, der arbejder bedst med at reducere udledningen af drivhusgasser. Reduktionen kan for eksempel stamme fra energibesparelser eller investeringer i vedvarende energi. Det kan også være nye produkter eller services, der fører til betydelige reduktioner i udledning af drivhusgasser hos kunderne. Virksomheden skal have opstillet klare, konkrete mål, som hele organisationen arbejder for på en økonomisk bæredygtig måde. Indsatsen skal være forankret i virksomhedens samlede drift. Vinderen opfylder et eller flere af disse kriterier:
?• Konkrete mål
?• Dokumenterede resultater
?• Forankret i strategien
?• Målbare og lønsomme gevinster

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.09.2026Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online