Imponerende reduktion i udledninger i EU i 2023

EU-Kommissionen har udgivet sin årlige statusrapport på udviklingen i udledninger af drivhusgasser.

06.11.2024

CSR.dk

Netto-udledningerne af drivhusgasser på tværs af EU faldt med 8,3 procent i 2023. Det skriver EU-Kommissionen i en ny rapport

Så stort et fald er kun set en gang tidligere, nemlig i 2020 hvor man konstaterede et fald på næsten 10 procent. Dette fald var dog drevet af den bratte opbremsning i aktivitetsniveau pga. corona-pandemien. 

Denne gang er årsagerne til faldet i udledninger dog langt mere positive: 

  • Produktionen af elektricitet og varme udledte 24 procent mindre pga. en væsentlig stigning i produktionen af energi fra vind og sol-anlæg og at gas i mange tilfælde har erstattet kul. 
  • Vedvarende energi er nu hovedkilden til elektricitet i EU og leverer omkring 45 procent af produktionen. Elektricitet genereret med fossile brændsler er tilsvarende faldet med 20 procent sammenlignet med 2022.  
  • Udledninger fra byggesektoren faldt med 5,5 procent, landbrugssektoren og transportsektoren præsterede fald på henholdsvis to og under en procent, mens flytrafiks udledninger steg med 9,5 procent. 

På vej til 55 procent

Rapporten, “2024 Climate Action Progress Report”, sætter også udviklingen i forhold til EU’s reduktionsmål for udledninger, som er et bindende mål om at reducere drivhusgasudledninger med 55 procent inden 2030 (med 1990 som baseline), og en ambition om klimaneutralitet i 2050. 

Kommissionens opgørelser konkluderer at reduktionen sammenlignet med 1990 nu er på 47 procent, mens BNP er vokset med 68 procent i samme periode. Den samlede konklusion er, at EU er på rette vej i forhold til sit 2030 mål. 

I øjeblikket diskuteres muligheden for at sætte et 2040-mål, som Kommissionen for nylig anbefalede skulle være på 90 procent reduktion af drivhusgasserne, hvilket er beregnet til at kræve investeringer på 660 milliarder euro om året i udvikling og omstilling af energisystemet og 870 milliarder euro årligt i transportsektoren. Milliarderne skulle gå til dekarbonisering af industri-processer, forbedringer i energieffektivitet i energitunge brancher, øget elektrificering og produktion af alternative brændsler til brug i transportsektoren.

Klik her for at tilgå rapporten.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Case webinar: LCA som konkurrencekraft

Flere virksomheder får i dag udarbejdet en Life Cycle Assessment (LCA), men langt fra alle får udnyttet det fulde forretningspotentiale. På dette webinar den 13. maj 2026 viser vi, hvordan du med LCA skaber troværdighed, styrker virksomhedens markedsposition og åbner nye forretningsmuligheder.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online