Ikke plads til klimaet i valgkampen

Hverken Lars Løkke Rasmussen eller Helle Thorning-Schmidt havde ét ord at sige om klimaet i søndagens tv-duel. Ifølge CONCITO skyldes det bl.a., at ingen af partierne regner med, at det vil flytte vælgere.

04.01.2011

CSR.dk

En time havde de to statsministerkandidater til rådighed i søndagens debat, men hverken ordene "grøn", "miljø" eller "klima" blev nævnt én eneste gang, så på det grundlag er der ikke grund til at forvente, at klimaet bliver et centralt tema i valgkampen.

Det undrer den grønne tænketank, CONCITO, som i en pressemeddelelse angiver tre årsager til, at politikerne burde prioritere anderledes.

For det første har 2010 vist, at effekten af klimaforandringerne vil få afgørende indflydelse på både vores økonomi og vores velfærd. Internationalt set ramte historiske oversvømmelser Pakistan og Australien, mens skovbrande hærgede både Rusland og USA. Hjemme oplevede vi de værste skybrud i mands minde, og både kommuner og forsikringstagere fik en forsmag på, hvor stor regningen kan blive, hvis vi ikke får forberedt os i tide og dæmmet op for klimaforandringerne nu.

For det andet viser en analyse af alle de meningsmålinger, der har været om klima i 2010, at klimaet står højt på danskernes dagsorden og kan flytte vælgere. Dette flugter med tendensen i vores nabolande. I øjeblikket har De Grønne i Tyskland overhalet SPD i meningsmålingerne og står nu til at få opbakning fra 24 procent af vælgerne, og i Sverige stormer Miljøpartiet også frem.

For det tredje er der fremtidens velfærd. Mens alle taler om efterløn, blandt andet for at skaffe de nødvendige hænder i den private sektor til at finansiere fremtidens velfærd, er der ingen der adresserer, hvordan og hvor vi rent faktisk får skabt de 200.000 nye private produktionsarbejdspladser, som vi netop har tabt gennem krisen. Ét oplagt svar er en satsning på det grønne erhvervsliv, hvor Danmark - som et af de sidste områder - stadig ligger i top. En kombination af de rette målsætninger, den rette regulering og de rette investeringer i forskning og udvikling vil kunne skabe en historisk og unik dansk platform for grøn vækst.

Når klimaet alligevel bliver forbigået i den politiske debat, må det skyldes, at partierne ikke for alvor tror, at temaet kan flytte vælgere mellem rød og blå blok, skriver CONCITO, som også fremhæver, at hverken rød eller blå blok for alvor har kunnet præsentere en konkret plan for, hvordan deres respektive klimamålsætninger rent faktisk skal nås. Tænketanken håber dog på en ændring, da både regering og opposition har lovet at lægge detaljerede klimaplaner frem de første måneder af året.
-KPE

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

10.12.2025CSR.dk

Otte frontløbere skal bygge med biobaserede løsninger og inspirere byggebranchen

09.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

LIFA skaber grønne vaner med Klimakampen

09.12.2025CSR.dk

EU Ecolabel slår rekord

08.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

"Vi er klar til mere grøn handling": Klimakampen skaber motivation på tværs af virksomheder

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

03.12.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Kreativ forhandler viser vejen for grøn omstilling: En inspiration for branchen

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Special closing event for the Business & Human Rights Accelerator

Join us in Copenhagen on 10 December 2025-International Human Rights Day-for the special closing event of the Business & Human Rights Accelerator.

Dato

10.12.2025

Tid

13:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Event
Business & Human Rights Accelerator Networking Reception

Join us in Copenhagen on 10 December 2025 - to a networking reception of Human Rights Day - and the continued efforts of companies advancing business respect for human rights.

Dato

10.12.2025

Tid

15:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

11.12.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

SustainImpact ApS
Webinar
Drop-in webinar om National ESG undersøgelse - få hjælp

Har du et spørgsmål du har brug for at få afklaret om privatlivspolitik eller hvordan dine data bliver brugt, eller hvilke typer af svar undersøgelsen kan give så dropper du bare ind i det åbne webinar på fredag.

Dato

12.12.2025

Tid

11:30

Sted

Virtuelt Teams Møde

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 12. december: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

12.12.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom