Ikke plads til klimaet i valgkampen

Hverken Lars Løkke Rasmussen eller Helle Thorning-Schmidt havde ét ord at sige om klimaet i søndagens tv-duel. Ifølge CONCITO skyldes det bl.a., at ingen af partierne regner med, at det vil flytte vælgere.

04.01.2011

CSR.dk

En time havde de to statsministerkandidater til rådighed i søndagens debat, men hverken ordene "grøn", "miljø" eller "klima" blev nævnt én eneste gang, så på det grundlag er der ikke grund til at forvente, at klimaet bliver et centralt tema i valgkampen.

Det undrer den grønne tænketank, CONCITO, som i en pressemeddelelse angiver tre årsager til, at politikerne burde prioritere anderledes.

For det første har 2010 vist, at effekten af klimaforandringerne vil få afgørende indflydelse på både vores økonomi og vores velfærd. Internationalt set ramte historiske oversvømmelser Pakistan og Australien, mens skovbrande hærgede både Rusland og USA. Hjemme oplevede vi de værste skybrud i mands minde, og både kommuner og forsikringstagere fik en forsmag på, hvor stor regningen kan blive, hvis vi ikke får forberedt os i tide og dæmmet op for klimaforandringerne nu.

For det andet viser en analyse af alle de meningsmålinger, der har været om klima i 2010, at klimaet står højt på danskernes dagsorden og kan flytte vælgere. Dette flugter med tendensen i vores nabolande. I øjeblikket har De Grønne i Tyskland overhalet SPD i meningsmålingerne og står nu til at få opbakning fra 24 procent af vælgerne, og i Sverige stormer Miljøpartiet også frem.

For det tredje er der fremtidens velfærd. Mens alle taler om efterløn, blandt andet for at skaffe de nødvendige hænder i den private sektor til at finansiere fremtidens velfærd, er der ingen der adresserer, hvordan og hvor vi rent faktisk får skabt de 200.000 nye private produktionsarbejdspladser, som vi netop har tabt gennem krisen. Ét oplagt svar er en satsning på det grønne erhvervsliv, hvor Danmark - som et af de sidste områder - stadig ligger i top. En kombination af de rette målsætninger, den rette regulering og de rette investeringer i forskning og udvikling vil kunne skabe en historisk og unik dansk platform for grøn vækst.

Når klimaet alligevel bliver forbigået i den politiske debat, må det skyldes, at partierne ikke for alvor tror, at temaet kan flytte vælgere mellem rød og blå blok, skriver CONCITO, som også fremhæver, at hverken rød eller blå blok for alvor har kunnet præsentere en konkret plan for, hvordan deres respektive klimamålsætninger rent faktisk skal nås. Tænketanken håber dog på en ændring, da både regering og opposition har lovet at lægge detaljerede klimaplaner frem de første måneder af året.
-KPE

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

18.09.2026CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København