Ikke meget socialt ansvar i de danske julegaver

Arbejdsmiljø, klima og bæredygtighed fylder relativt mindre for de danske forbrugere, end det er tilfældet i resten af Europa, viser Deloitte-analyse. Vi bør gøre en forskel, mener ekspert.

Der er ikke meget socialt ansvar i de danske julegaver i år, viser undersøgelse fra Deloitte..

07.12.2015

CSR.dk

Julehandlen er i fuld sving rundt om i landet (og på nettet), men social ansvarlighed fylder ikke så meget i indkøbskurvene herhjemme, som det er tilfældet i resten af Europa. Det viser en ny analyse fra revisions- og konsulentvirksomheden Deloitte.

Læs også: 21 millioner arbejder som slaver

Sammenlignet med forbrugere i en længere række af de lande, vi normalt sammenligner os med, så scorer danskerne nemlig konsekvent lavere, når det gælder bekymringen for børnearbejde, klimapåvirkninger og dårlige arbejdsforhold. Det er et spørgsmål om manglende vilje, mener ekspert.

Spørgsmålene fra Deloitte

I forbindelse med undersøgelsen stille Deloitte disse fire spørgsmål til forbrugere over hele Europa, inkl. Danmark.

I hvor høj grad er du enig i nedenstående udsagn?

Jeg køber ikke produkter, der involverer børnearbejde:

Danmark: 53 procent
Europa: 65 procent

Jeg køber ikke produkter, der er produceret under dårlige arbejdsforhold i udviklingslande:

Danmark: 44 procent
Europa: 57 procent

Jeg undgår at købe produkter, der ikke er miljømæssigt bæredygtige:

Danmark: 39 procent
Europa: 59 procent

Jeg undgår at købe produkter med en væsentlig CO2-indvirkning på miljøet:

Danmark: 36 procent
Europa: 56 procent

”Det kan godt være, at vi køber ulandskalendere og giver geder til Afrika, men derefter er det generelt småt med at omsætte ord til handling. Vi er et af de mest forbrugende lande per indbygger på hele kloden, [og derfor] kan vi naturligvis ikke sige os fri for, at vores indkøbsmønstre har en meget stor påvirkning. Når vi køber ind hos de virksomheder, der arbejder systematisk med at sikre ordentlige vilkår hos deres leverandører, er vi absolut med til at gøre en forskel,” siger partner i Deloitte Helena Barton, der rådgiver virksomheder om risikostyring og samfundsansvar, i en pressemeddelelse.

Millioner af mennesker verden over lever og arbejder under slavelignende forhold, og her bør danskerne være sig deres rolle bevidst, mener Helena Barton.

”Globale virksomheder har ofte et finmasket net af underleverandører spredt ud over hele verden. På trods af formelle kontrakter og opfølgende kontrolbesøg kan uansvarlige arbejdsforhold være svære at opdage. Dermed kan f.eks. elektronik og legetøj produceret af slaver eller børnearbejdere meget let ende under danskernes juletræer. Det ville faktisk være naivt at tro, at de ikke gør det,” siger hun.

Læs også: Svensk rapport: bæredygtige offentlige indkøb skal være lov

I undersøgelsen har Deloitte spurgt godt 14.000 forbrugere over hele Europa, her 760 fra Danmark, om deres indkøbsmønstre relateret til social ansvarlighed i julehandlen. Spørgsmålene handlede om børnearbejde, arbejdsforhold, miljømæssig bæredygtighed og CO2-udslip. Se svarene i faktaboksen til højre.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Annonce

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online