Ikke meget socialt ansvar i de danske julegaver

Arbejdsmiljø, klima og bæredygtighed fylder relativt mindre for de danske forbrugere, end det er tilfældet i resten af Europa, viser Deloitte-analyse. Vi bør gøre en forskel, mener ekspert.

Der er ikke meget socialt ansvar i de danske julegaver i år, viser undersøgelse fra Deloitte..

07.12.2015

CSR.dk

Julehandlen er i fuld sving rundt om i landet (og på nettet), men social ansvarlighed fylder ikke så meget i indkøbskurvene herhjemme, som det er tilfældet i resten af Europa. Det viser en ny analyse fra revisions- og konsulentvirksomheden Deloitte.

Læs også: 21 millioner arbejder som slaver

Sammenlignet med forbrugere i en længere række af de lande, vi normalt sammenligner os med, så scorer danskerne nemlig konsekvent lavere, når det gælder bekymringen for børnearbejde, klimapåvirkninger og dårlige arbejdsforhold. Det er et spørgsmål om manglende vilje, mener ekspert.

Spørgsmålene fra Deloitte

I forbindelse med undersøgelsen stille Deloitte disse fire spørgsmål til forbrugere over hele Europa, inkl. Danmark.

I hvor høj grad er du enig i nedenstående udsagn?

Jeg køber ikke produkter, der involverer børnearbejde:

Danmark: 53 procent
Europa: 65 procent

Jeg køber ikke produkter, der er produceret under dårlige arbejdsforhold i udviklingslande:

Danmark: 44 procent
Europa: 57 procent

Jeg undgår at købe produkter, der ikke er miljømæssigt bæredygtige:

Danmark: 39 procent
Europa: 59 procent

Jeg undgår at købe produkter med en væsentlig CO2-indvirkning på miljøet:

Danmark: 36 procent
Europa: 56 procent

”Det kan godt være, at vi køber ulandskalendere og giver geder til Afrika, men derefter er det generelt småt med at omsætte ord til handling. Vi er et af de mest forbrugende lande per indbygger på hele kloden, [og derfor] kan vi naturligvis ikke sige os fri for, at vores indkøbsmønstre har en meget stor påvirkning. Når vi køber ind hos de virksomheder, der arbejder systematisk med at sikre ordentlige vilkår hos deres leverandører, er vi absolut med til at gøre en forskel,” siger partner i Deloitte Helena Barton, der rådgiver virksomheder om risikostyring og samfundsansvar, i en pressemeddelelse.

Millioner af mennesker verden over lever og arbejder under slavelignende forhold, og her bør danskerne være sig deres rolle bevidst, mener Helena Barton.

”Globale virksomheder har ofte et finmasket net af underleverandører spredt ud over hele verden. På trods af formelle kontrakter og opfølgende kontrolbesøg kan uansvarlige arbejdsforhold være svære at opdage. Dermed kan f.eks. elektronik og legetøj produceret af slaver eller børnearbejdere meget let ende under danskernes juletræer. Det ville faktisk være naivt at tro, at de ikke gør det,” siger hun.

Læs også: Svensk rapport: bæredygtige offentlige indkøb skal være lov

I undersøgelsen har Deloitte spurgt godt 14.000 forbrugere over hele Europa, her 760 fra Danmark, om deres indkøbsmønstre relateret til social ansvarlighed i julehandlen. Spørgsmålene handlede om børnearbejde, arbejdsforhold, miljømæssig bæredygtighed og CO2-udslip. Se svarene i faktaboksen til højre.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark