IKEA indgår samarbejde med den danske start-up virksomhed Flow Loop

Den danske start-up Flow-Loop ApS har udviklet en recirkulerende bruser, der reducerer vandforbruget med op til 80%, og som kan installeres uden ombygning af badeværelset. Nu indgår Flow-Loop samarbejde med IKEA.

12.10.2020

CSR.dk

Siden 2016 har Flow Loop arbejdet på en innovativ recirkulerende bruseløsning. I foråret 2019 deltog Flow Loop på IKEAs Bootcamp, hvor innovative start-ups sammen med IKEA udvikler nye løsninger. Efterfølgende har Flow Loop indgået et strategisk samarbejde med IKEA, der deler Flow Loops vision om at udvikle vandbesparende løsninger. Flow-Loops bruseløsning kan installeres i stort set alle brusebadeværelser på en halv time.

”Vores vision har hele tiden været at udvikle en bruseløsning, hvor man ikke skulle gå på kompromis med den gode bruseoplevelse, men markant reducerer vand- og energiforbruget og dermed CO2 udslippet. I dag har vi en løsning, der reducerer vandforbruget pr. brusebad med 80%, energiforbruget med 70% og dermed CO2 udslippet med ca. 70%”, siger direktør Troels Grene, Flow Loop og fortsætter:
“Det er vigtigt for os at vores løsning bliver tilgængelig for så mange som muligt. Det er den eneste måde at opnå store besparelser på både vand, energi og CO2. Samarbejdet med IKEA er derfor en milepæl”.

Læs også: Ikea tager hjerteblod i brug for at hjælpe klimaet

Vandkvaliteten er i top
At tage et recirkulerende brusebad kræver selvfølgelig at vandkvaliteten er i orden. Dette har været et fokusområde fra starten, og Flow Loop har samarbejdet intensivt med DTU for at sikre, at det recirkulerede vand lever op til bedste kategori af badevand kaldet udmærket badevand. I dag ligger Flow Loops vandkvalitet i den allerbedste del at den bedste kategori, idet vandet bliver sendt gennem to filtre inden det UV-belyses for at uskadeliggøre eventuelle bakterier og vira.  I tillæg hertil sikrer løsningen at det kun er eget badevand, der recirkuleres. Der er ikke vand fra tidligere badende, der genbruges.

Læs også: Ikea lancerer ny app med bæredygtige hverdagsråd

Flow Loop lancerer recirkulerende bruser i 2021
Flow Loop lancerer deres egen recirkulerende bruser kaldet Eco Loop i Danmark i 2021. ”I tillæg til de private hjem oplever vi også stor interesse fra B2B segmenter som hoteller, fitness og sportsfaciliteter samt arbejdspladser, da de har et stort vandforbrug og fokus på bæredygtighed”, afslutter Troels Grene.

- MT

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - Marts 2026

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

00:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til ISO 20121 - Bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen.

På kurset Introduktion til bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen får du en grundlæggende forståelse for ISO 20121. Vi gennemgår udvalgte kapitler i standarden og drøfter betydningen af de enkelte krav. For at øge forståelsen indeholder kurset eksempler på, hvordan du omsætter kravene til praksis.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK