IKEA i Danmark går fra udgift til indtægt på affald

IKEA Danmark har på fem år fået vendt affald til noget, de tjener penge på.

Allerede før varerne når hylderne, har IKEAs medarbejdere sorteret i pap, plast og hård plast når de pakker dem ud. Hvert sæt medarbejdere bringer de nødvendige containere med sig rundt til pallerne, så sorteringen bliver en del af det normale arbejde. .

23.11.2015

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

I regnskabsåret 2015, der sluttede med udgangen af august, tjente IKEA i Danmark 472.000 kroner på affald. Det lyder måske ikke så af så meget, men hvis man ser bare fem år tilbage, var affaldshåndtering en udgiftspost på 5,3 millioner kroner.

”Penge er penge. Det er bestemt ikke ligegyldigt, om vi har en udgift på seks millioner kroner eller vi faktisk tjener penge hjem til forretningen”, sagde Miljøchef i Ikea, Jonas Engberg i Politiken.

Til samme medie fortæller han, at det selvfølgelig handler om at IKEA gerne vil være bæredygtige, men at det det også handler om pengene. Penge som andre også vil kunne tjene, hvis de går målrettet til værks.

Gennemtænkt virker
Det er ikke kommet af sig selv. IKEA Danmark har investeret i affaldshåndteringssystemer, fundet en professionel partner til at aftage alle affaldsfraktionerne og ikke mindst arbejdet med motivation og opmærksomhed på affaldssortering, bl.a. ved at gøre det til en ting medarbejderne bliver målt på i dagligdagen.

På den måde er man i 2015 nået op på en gennemsnitlig genanvendelsesprocent på over 90.  Det kan dog blive endnu bedre, ifølge Jonas Engberg. Bl.a. ved at fokusere på containeren med det, der kaldes ”restaffald”.

»Det er den, der koster os penge. Vi skal af med mange hundrede kroner per ton restaffald, vi sender til forbrænding, mens vi eksempelvis tjener 500 kroner, hver gang vi sælger et ton sammenpresset pap«, fortæller han.

Læs også: Nul affald fra Unilever i Europa

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende bæredygtighed

Alle taler om bæredygtighed, men det kan være en svær størrelse at få greb om. Grundlæggende bæredygtighed er et crashkursus, der giver en klar, jordnær og praksisnær introduktion til området. Kurset giver dig en solid forståelse af bæredygtighed på et overordnet niveau og et indblik i centrale begreber, terminologi og aktuelle problemstillinger. Målet er at inspirere og give deltagerne konkrete værktøjer, som kan bruges til at arbejde mere bæredygtigt i hverdagen.

Dato

03.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

03.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

03.11.2026

Sted

Online