IKEA i Danmark går fra udgift til indtægt på affald

IKEA Danmark har på fem år fået vendt affald til noget, de tjener penge på.

Allerede før varerne når hylderne, har IKEAs medarbejdere sorteret i pap, plast og hård plast når de pakker dem ud. Hvert sæt medarbejdere bringer de nødvendige containere med sig rundt til pallerne, så sorteringen bliver en del af det normale arbejde. .

23.11.2015

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

I regnskabsåret 2015, der sluttede med udgangen af august, tjente IKEA i Danmark 472.000 kroner på affald. Det lyder måske ikke så af så meget, men hvis man ser bare fem år tilbage, var affaldshåndtering en udgiftspost på 5,3 millioner kroner.

”Penge er penge. Det er bestemt ikke ligegyldigt, om vi har en udgift på seks millioner kroner eller vi faktisk tjener penge hjem til forretningen”, sagde Miljøchef i Ikea, Jonas Engberg i Politiken.

Til samme medie fortæller han, at det selvfølgelig handler om at IKEA gerne vil være bæredygtige, men at det det også handler om pengene. Penge som andre også vil kunne tjene, hvis de går målrettet til værks.

Gennemtænkt virker
Det er ikke kommet af sig selv. IKEA Danmark har investeret i affaldshåndteringssystemer, fundet en professionel partner til at aftage alle affaldsfraktionerne og ikke mindst arbejdet med motivation og opmærksomhed på affaldssortering, bl.a. ved at gøre det til en ting medarbejderne bliver målt på i dagligdagen.

På den måde er man i 2015 nået op på en gennemsnitlig genanvendelsesprocent på over 90.  Det kan dog blive endnu bedre, ifølge Jonas Engberg. Bl.a. ved at fokusere på containeren med det, der kaldes ”restaffald”.

»Det er den, der koster os penge. Vi skal af med mange hundrede kroner per ton restaffald, vi sender til forbrænding, mens vi eksempelvis tjener 500 kroner, hver gang vi sælger et ton sammenpresset pap«, fortæller han.

Læs også: Nul affald fra Unilever i Europa

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til ISO 20121 - Bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen.

På kurset Introduktion til bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen får du en grundlæggende forståelse for ISO 20121. Vi gennemgår udvalgte kapitler i standarden og drøfter betydningen af de enkelte krav. For at øge forståelsen indeholder kurset eksempler på, hvordan du omsætter kravene til praksis.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK

UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark