IKEA i Danmark går fra udgift til indtægt på affald

IKEA Danmark har på fem år fået vendt affald til noget, de tjener penge på.

Allerede før varerne når hylderne, har IKEAs medarbejdere sorteret i pap, plast og hård plast når de pakker dem ud. Hvert sæt medarbejdere bringer de nødvendige containere med sig rundt til pallerne, så sorteringen bliver en del af det normale arbejde. .

23.11.2015

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

I regnskabsåret 2015, der sluttede med udgangen af august, tjente IKEA i Danmark 472.000 kroner på affald. Det lyder måske ikke så af så meget, men hvis man ser bare fem år tilbage, var affaldshåndtering en udgiftspost på 5,3 millioner kroner.

”Penge er penge. Det er bestemt ikke ligegyldigt, om vi har en udgift på seks millioner kroner eller vi faktisk tjener penge hjem til forretningen”, sagde Miljøchef i Ikea, Jonas Engberg i Politiken.

Til samme medie fortæller han, at det selvfølgelig handler om at IKEA gerne vil være bæredygtige, men at det det også handler om pengene. Penge som andre også vil kunne tjene, hvis de går målrettet til værks.

Gennemtænkt virker
Det er ikke kommet af sig selv. IKEA Danmark har investeret i affaldshåndteringssystemer, fundet en professionel partner til at aftage alle affaldsfraktionerne og ikke mindst arbejdet med motivation og opmærksomhed på affaldssortering, bl.a. ved at gøre det til en ting medarbejderne bliver målt på i dagligdagen.

På den måde er man i 2015 nået op på en gennemsnitlig genanvendelsesprocent på over 90.  Det kan dog blive endnu bedre, ifølge Jonas Engberg. Bl.a. ved at fokusere på containeren med det, der kaldes ”restaffald”.

»Det er den, der koster os penge. Vi skal af med mange hundrede kroner per ton restaffald, vi sender til forbrænding, mens vi eksempelvis tjener 500 kroner, hver gang vi sælger et ton sammenpresset pap«, fortæller han.

Læs også: Nul affald fra Unilever i Europa

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle