Ikea går til modangreb på omdiskuteret dokumentar: Grænser til det ”uetiske”

Møbelgiganten afviser den hårde kritik af deres skovdrift i Rumænien og fremhæver en række fejl fra DR’s side. Ifølge en ekspert er det dog tydeligt, at Ikea burde gøre mere.

Foto: 123rf.com

02.01.2025

CSR.dk

Ifølge Ikeas markedsføring går de forrest i kampen for den grønne omstilling, særligt hvad der angår træproduktionen. Det satte Danmarks Radio (DR) imidlertid spørgsmålstegn ved tidligere i år.

I DR’s dokumentar ’Ikea Elsker Træ’ får seerne vist de store skovområder, som Ikea ejer i Rumænien. Billederne får eksperter og miljøorganisationer til at spærre øjnene op og lange en massiv kritik ud efter Ikea: Skovdriften er ganske enkelt ikke bæredygtig.

Konkret drejer det om den såkaldte FSC-certificering, som er et bæredygtighedscertifikat for skovdrift, og som Ikea markerer sit træ med. 

I dokumentaren kritiserer eksperter særligt, hvordan Ikeas skovdriftsmetoder ikke lever op til visse FSC-standarder.

’Burde overopfylde krav’

Nu slår den svenske møbelgigant igen. Ifølge Ikeas kommunikationsdirektør, Christian Mouroux Pedersen, har kritikken ikke noget på sig. Han peger på fejl og skævvridninger i DR’s dækning og kalder det for ’utilstedeligt’.

Og der kan han have delvist ret, mener Jørgen Bo Larsen, professor emeritus i skovøkologi og skovdyrkning fra Københavns Universitet.

For det første er eksperterne fra dokumentaren ikke bevidste om de specifikke FSC-standarder for Rumænien. Derudover kobler de uden belæg Ikea til problemer med korruption og illegal skovhugst. Dette er ifølge ham retmæssige kritikpunkter af dokumentaren.

Men Ikea bør dog ’stramme sig an’ lyder det fra professoren. Han vurderer, at skovdriften ligger og svæver lige omkring grænsen for, hvad man kan kalde bæredygtigt skovbrug. 

“Det er problematisk at købe og drive skov i et land, hvor der er så store udfordringer med legalitet omkring skove, og så kun overholde minimumkravene. Der burde man overopfylde kravene, fordi man gerne vil gøre noget ekstra. Særligt når man har høje løfter om bæredygtighed,” siger han til Børsen.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

Annonce

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Sydfynsk energiselskab høster frugterne af kortere arbejdsuge

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S