IKEA booster cirkulær og klimapositiv rejse

IKEA ser cirkulært forbrug som en forudsætning for, at kunne drive forretning i fremtiden. Det skal blandt andet være nemmere og mere attraktivt for kunder at sælge deres brugte IKEA-møbler.

12.11.2021

CSR.dk

Som led i den grønne omstilling lancerer IKEA nu en række nye initiativer med cirkulær økonomi som omdrejningspunkt.

"I IKEA har vi forpligtet os til at omstille vores forretning og finde løsninger på den klimakrise, vi befinder os i. Jeg mener, at vores arbejde med grøn omstilling - ved bl.a. at fremme et cirkulært forbrug - er en forudsætning for, at vi kan drive forretning i fremtiden. Når vi i løbet af november lancerer og tester en række nye initiativer, er det med fokus på at inspirere vores kunder og udbrede cirkularitet til de mange mennesker. Det er samtidig en del af vores egen rejse mod at blive en cirkulær, klimapositiv forretning ved udgangen af 2030," siger adm. direktør i IKEA Danmark Johan Laurell.

De nye initiativer, med overskriften ’Spar mere end penge’, bliver søsat denne november og har til formål at gøre det både lettere og mere attraktivt for kunderne at sælge og købe brugte IKEA  møbler og interiør.

IKEA servicen Gensalg, der giver kunder mulighed for at tilbagesælge brugte IKEA produkter og i stedet modtage et tilgodebevis til nye produkter, får en ny dimension. ’IKEA Gensalg nær dig’ introduceres landet over, så kunder tæt på deres bopæl kan indlevere brugte møbler via de afhentningssteder, hvor de i dag får leveret deres varer. Til en start vil der være tale om en test, som skal undersøge potentiale for den nye service. I perioden vil IKEA belønne kunder for at genbruge og tænke cirkulært ved at give dobbelt op på deres værdibevis for de brugte ting.

Læs også: Modevirksomheder skal selv tjene pengene på gensalg af tøj

I uge 45, 46 og 47 åbnes desuden et gensalgsmarked, hvor de brugte genstande kan købes.

Foruden 'IKEA Gensalg nær dig' lanceres et inspirationsunivers under navnet CIRKULÄR, der skal hjælpe kunderne til at reparere eller upcycle deres brugte IKEA møbler i stedet for at købe nyt.

Ifølge Monica Keaney er det også tankegangen om ’mange bække små’, der har været med til at skabe det nye genbrugs- og inspirationsunivers CIRKULÄR. Her kan kunder få hjælp til, hvordan de kan give gamle IKEA møbler nyt liv ved at reparere eller opfriske dem – og måske finde lige det, de mangler til deres projekt i reservedelsbiblioteket. Over tid er det ambitionen, at CIRKULÄR kan være med til at stimulere samtaler om mulighederne i genbrug og upcycling og bidrage til, at forbrugsmønstre gentænkes gennem workshops, konkurrencer, seminarer og andre inspirerende aktiviteter.

“Med CIRKULÄR vil vi gerne vise, at kvalitetsmøbler kan have et langt liv og kan være mindst lige så attraktive, værdifulde og let tilgængelige som et nyt køb”, siger Monica Keaney, der er bæredygtighedschef i IKEA Danmark.

CIRKULÄR kan opleves i IKEA fra uge 47.

IKEA har valgt netop november måned til at lancere de nye initiativer, fordi måneden både har verdens øjne rettet mod klimatopmødet COP26, og det er måneden, hvor årets største forbrugsfest, Black Friday, afholdes den 26. november. Igen i år har IKEA valgt en alternativ tilgang til tilbudsdagen ved i stedet for tilbud på nyt afholder vintage sale i alle varehuse.  

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.04.2026CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

10.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Leverandørsamarbejde som løftestang for dit klimaregnskab

Mange virksomheder arbejder med klimaregnskab, men mangler indsigt i værdikædens udledninger og de tilhørende reduktionspotentialer. Leverandørsamarbejde er en central del af løsningen. I dette webinar sætter vi fokus på, hvordan samarbejdet med leverandører og anvendelsen af leverandørdata kan skabe større transparens i værdikæden og danne grundlag for at identificere og realisere reduktioner. Den 14. april vil Partner Kristian Danielsen sammen med Hans-Jørgen Fangel og Laila Møller Christensen fra 2-Connect dele erfaringer fra praksis og give indblik i, hvordan virksomheder arbejder med leverandørdata og samarbejder om at omsætte indsigt til konkrete reduktionstiltag. Du får konkrete perspektiver på, hvordan leverandørsamarbejde kan styrke datagrundlaget og understøtte arbejdet med reduktioner i klimaregnskabet.

Dato

14.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams