Ignorerer du klimakrisen, vil du gå bankerot

Den engelske nationalbankdirektør advarer virksomheder om at tage klimakrisen alvorligt

Er man ikke på vej mod nul CO2-udledninger, så skal man ikke regne med at overleve. Det mener den engelske nationalbankdiretør, Mark Carney..

30.10.2019

CSR.dk

Ignorer du klimakrisen, vil du gå bankerotVirksomheder og brancher, som ikke er på vej mod et mål om nul CO2-udledninger, vil blive straffet af investorer og gå konkurs. Sådan lyder advarslen fra Mark Carney, direktøren for den engelske nationalbank.

Mark Carney har længe advaret mod at undervurdere klimarisici, men måske aldrig i så skarpe toner, som i et interview med den britiske avis The Guardian tidligere i år.

“Der vil være brancher, sektorer og virksomheder som kommer til at klare sig rigtig godt I denne her omstillingsproces, fordi de bliver en del af løsningen. Men også nogle der falder bagud, og de vil blive straffet. Virksomheder, som ikke forstår at tilpasse sig, vil uden tvivl gå konkurs”.

Nationalbankdirektørens interesse i virksomhedernes klimaindsats handler ikke om, at han gerne vil redde specifikke virksomheder. Det er snarere et spørgsmål om, at for at passe på investorernes penge, så skal de være i stand til at vide, hvem der kommer til at klare sig godt i fremtiden.

Forstå og fortæl, hvad klima betyder for dig
Den fremtid, han taler om, er en med netto nul CO2-udledninger, hvor værdisætningen af alle aktiver vil forandre sig. Det øger risikoen for uro i det finansielle system.

”Se bare, hvordan de amerikanske kul-selskaber allerede har mistet 90 procent af deres værdi. Hvis du som finansiel virksomhed har for mange penge bundet i døende brancher, så får du det rigtig svært,” sagde han i et andet interview med The Guardian.

Nøglen til en ”smooth” omstilling er, at virksomheder begynder at rapportere om, hvordan deres virksomhed vil blive påvirket af klimaforandring. Og ved en konference i Japan i oktober arrangeret af det internationale Task force on Climate related Financial Disclosures (TCFD) var hans udmelding, at virksomheder nok ikke skal vente længere end et par år med at komme frem til noget, der dur. Hvis det ikke sker, skal de nok regne med, at der komme lovgivning.

Hård eller blød landing
I omstillingen til netto nul-samfundet, vil nogle aktiver blive mere værd, mens mange vil blive mindre værd. Spørgsmålet er, om omstillingen kommer til at glide glat eller om det er noget der bliver trukket i langdrag og derfor ender med at skulle ske meget hurtigt og pludseligt.

Det er, ifølge Mark Carney, et åbent spørgsmål.

Det er ikke spørgsmålet til en million kroner. Snarere 173.000 milliarder kroner. For det er det, Bank of Englands analyser viser, at prisen bliver, hvis klimakrisen ikke bliver håndteret effektivt. Så mange aktiver vil blive ”wiped out”.

Men hvis det lykkes at få taget hånd om problemerne i tide kan en klimaindsats være en gevinst for verdensøkonomien.

“Der er brug for handling for at lykkes med nette nul udledninger. Men det behov kommer på et tidspunkt, hvor der virkelig er brug for at skrue op for at investeringer stiger i hele verden, så vi kan få fart i den globale vækst igen og de globale rentesatser kan komme op igen. Det er det, der skal til, hvis vi skal ud af den fælde af lavvækst og lave renter, som vi er i nu.

-EHS

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

29.05.2026Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
TNFD webinar: How TNFD can support ESRS reporting

This webinar will explore how companies can use TNFD as a practical tool to prepare for ESRS reporting.

Dato

09.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense