IFAT 2008 i München

Nedbringelse af luftforurening er et område, der vil blive kigget på ved dette års IFAT messe, som finder sted fra den 5.-9. maj i München.

04.04.2008

CSR.dk

IFAT er en af de vigtigste messer på områderne vand, spildevand, affald og genbrug. Det høje salg af bøger og produkter på luftrensningsområdet vidner om, at det i høj grad er kommet på dagsordenen at nedbringe luftforureningen. Der er udviklet en hel industri på området, og mulighederne bliver stadigt bedre og flere. I Tyskland er der et kæmpe marked, som eksporterer en stor del af deres produkter til udlandet. På messen vil der være mulighed for at få et indblik i og et overblik over mulighederne inden for området.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle