IDA samarbejder med delebilsfirmaet LetsGo

Ingeniørforeningen IDA har indgået et treårigt samarbejde med delebilsfirmaet LetsGo, der giver medarbejderne mulighed for at køre i elbil, når de skal til møder ude i byen.

IDA's elbilsprojekt med LetsGo er en læringsproces, hvor der skal høstes en masse erfaringer. Og det er endnu ikke besluttet, om foreningen fortsætter projektet, når de tre år er gået. Foto: IDA..

19.01.2016

CSR.dk

Projektet, der løber over tre år, har nu kørt halvdelen af tiden, og erfaringerne har været gode. Dog har der også været udfordringer ved brugen af elbilerne. Den største udfordring er, at elbilen skal bookes via LetsGo’s bookingsystem, hvilket kan være besværligt, hvis en medarbejder skal skynde sig til et møde ud i byen.

”En taxi kommer jo med det samme, når man ringer. Så er der også problemet med parkering af el-bilen. Det er ganske vist gratis, men du skal bruge tid på at finde en ledig plads i indre by”, siger Knud Høyer, direktionssekretær og miljøchef hos IDA.

Privat medlemsskab til fordelagtig pris
IDA betaler for firmamedlemsskabet, der kan benyttes gratis af medarbejderne - også når arbejdsdagen er slut. Derudover kan medarbejderne tegne et privat medlemskab hos LetsGo til en pris på 96 kroner per måned plus 50 kroner i forsikring.

Medlemsskabet giver adgang til LetsGo’s knap 200 biler i hovedstadsområdet, inklusiv en Tesla S. Derudover har LetsGo også biler stående ved blandt andet banegårdene i Aarhus, Aalborg og Odense, samt tæt på ingeniørhusene i Aarhus og Aalborg.

Projektet er en læringsproces

Ifølge Knud Høyer er elbilsprojektet med LetsGo en læringsproces, hvor der skal høstes en masse erfaringer. Og det er endnu ikke besluttet, om foreningen fortsætter projektet, når de tre år er gået.

”Jeg tror ikke, vi vil fortsætte i det nuværende koncept, for jeg tror ganske enkelt, at udviklingen overhaler virkeligheden. Vi skal selvfølgelig evaluere det hele grundigt. Vi vil fortsat have mindst en elbil. Men hvis der ikke kan dokumenteres kørselsbehov for at have to elbiler til rådighed for medarbejderne, så skal vi måske bare have en enkelt”, siger Knud Høyer og tilføjer, at man måske skal se på muligheden for kampagnetilbud til foreningens medlemmer og ikke mindst de studerende.

Læs også: Danskerne er imod afgifter på elbiler

”Vi tror, det er de knapper, IDA og LetsGo i fællesskab skal trykke på for at få en større udbredelse af delebilsordningen”.

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.06.2026CSR.dk

Din elbil eller Googles datacenter? Hvem skal først i køen til elnettet?

18.06.2026Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt samarbejde: Aktører i byggeriet vil bidrage til større biodiversitetshensyn i skovene

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

2030-klimamål hænger i en tynd tråd uden nye indsatser

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J