I Sønderjylland lever drømmen om grønne flyrejser

For første gang nogensinde, er det miljøvenlige brændstof, e-metanol, kommet på flaske. Brændstoffet skal gøre den tunge transport mere klimavenlig, men produktionen i Sønderjylland er blot en lille dråbe i et enormt metanolhav.

25.03.2025

CSR.dk

I Kassø nær Aabenraa har energivirksomheden European Energy netop produceret den første kommercielle flaske e-metanol. Det markerer et gennembrud i arbejdet med at skabe grønne alternativer til fossilt brændstof i transportsektoren. 

E-metanol fremstilles via Power-to-X-teknologi med strøm fra sol og vind og betegnes derfor som CO2-neutralt. Brændstoffet er særligt relevant for sektorer som skibs-, lastbil- og lufttransport, hvor elektrificering ikke umiddelbart er muligt. 

Hos European Energy betegner man udviklingen som et afgørende skridt mod grøn omstilling, selvom anlægget i første omgang kun producerer i relativt lille skala.

”Jeg vil sammenligne det med, da man startede med at lave vindmøller. Der startede man også i en beskeden størrelse. Så blev man bedre og billigere, og så begyndte markedet også langsomt at komme efter det”, siger Emil Vikjær-Andresen, chef for Power-to-X hos European Energy, til DR.

Et globalt behov i milliardtonskala

Anlægget i Kassø har kapacitet til at producere 42.000 ton e-metanol om året. Det svarer dog kun til en brøkdel af det globale behov, hvilket også anerkendes af Henrik Frandsen (M), klima, energi og forsyningsordfører. Han ser dog projektet som en vigtig milepæl og et afsæt for videre politisk støtte.

”Nu er det bevist, at det kan lade sig gøre. Der er nogen, der køber det, når det skal op i andre anlægsstørrelser, og det er den udvikling, vi politikere skal være med til at understøtte”, siger Henrik Frandsen til DR.

Ifølge Brian Vad Mathiesen, professor i energiplanlægning ved Aalborg Universitet, er teknologien afgørende for den grønne omstilling. Han vurderer, at produktionen af e-metanol er blandt de mest realistiske veje til at reducere CO2-udledninger fra den tunge transport, som ikke umiddelbart kan elektrificeres.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

27.04.2026Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

30.04.2026

Sted

Odense

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme
Webinar
Webinar: Sæt social bæredygtighed på dagsordenen - sådan kommer din virksomhed i gang

Hvordan kan arbejdet med social bæredygtighed styrke din forretning og samtidig skabe værdi for mennesker? Få indsigt i andre virksomheders erfaringer og konkrete initiativer og bliv introduceret til et nyt værktøj, der kan hjælpe din virksomhed i gang med sociale indsatser.

Dato

30.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online