Hvidebæk Slagteri fik styr på ressourceforbruget og bedre bundlinje

Ressourceoptimering handler om miljø, men i høj grad også om penge. Når en mindre produktionsvirksomhed som Hvidebæk Slagteri efterspørger en analyse af, hvor de kan ressourceoptimere, så skal resultatet efterfølgende kunne ses på bundlinjen.

PlanMiljø udvikler ny, grøn forretningsmodel for Hvidebæk Slagteri.

29.08.2018

CSR.dk

Hvidebæk Slagteri har et stort forbrug af vand og energi og en relativt stor affaldsproduktion. Der var derfor grund til at tro, at der lå et besparelsespotentiale gemt i virksomheden. PlanMiljø gik slagteriets produktion efter i sømmene for at afdække, hvor der var ressourcer at spare. Gennemgangen omfattede blandt andet virksomhedens belysning, udledning af spildevand og forslag til anvendelse af affald og restprodukter. Hvidebæk Slagteri modtog et besparelseskatalog med 7 forslag til tiltag, samt deres økonomiske implikationer.

Når tiltagene er rullet ud, kommer de til at gøre en positiv forskel for miljøet. Men for en virksomhed som Hvidebæk Slagteri er sparede ressourcer først og fremmest lig med en større avance i et marked med snævre profitmarginer.

 ”Miljødelen kommer længere nede i hierarkiet for os. Ikke dermed sagt, at det ikke er væsentligt, men bruger vi penge på ressourceoptimering, så handler det om økonomi.”, fortæller kvalitetschef Henrik Mortensen.

Og økonomisk gav det mening at give produktionen et servicetjek. De ressourcebesparende tiltag har ført til en potentiel besparelse for slagteriet på op mod 300.000 kr. om året, hvis alle tiltag rulles ud. Alene på belysningsområdet kan der spares ca. 33.000 om året ved at skifte til LED-pærer. Omkostningerne vurderes at være 48.000 kr., så pengene vil hurtigt være tjent ind igen. 

Hjælp til at tøjle ”driftmonstret”
Slagteriet har i det daglige ikke meget tid og overskud til at tænke i udvikling, så det har haft stor betydning at få en ekstern gennemgang af PlanMiljøs konsulenter, fortæller Henrik Mortensen:

”En virksomhed som vores bliver spist af driften, hvis man ikke passer på. Alle ledelser i produktionsvirksomheder bliver spist af driftmonstret kl. 6 om morgenen. Får man ikke hjælp udefra, så sker der ikke en skid. Der er altid noget andet, der er ild i.”

Det var derfor vigtigt, at analysen og besparelseskataloget gav konkrete resultater og anbefalinger, der var til at gå til for virksomheden. Da analysen på stedet var afsluttet, blev resultaterne overleveret i et format som virksomheden kunne forstå og forholde sig til, og det er Henrik Mortensen tilfreds med. 

”Vi har fået en overskuelig tilbagemelding, som er til at håndtere og spise i små stykker. Det er super fint i denne type virksomheder.”, fortæller kvalitetschefen

Særligt på affaldsområdet har der været penge at hente. Ved at gøre slagteriets medarbejdere bevidste om at sortere affald, vil animalske produkter kunne sælges videre og indgå i produktionen af dyrefoder. 

Glade for samarbejde med PlanMiljø

PlanMiljø lavede et skræddersyet tilbud til slagteriet, der netop passede til dem og deres behov. Det var udslagsgivende for, at slagteriet valgte netop PlanMiljø som samarbejdspartner. 

”Vi valgte PlanMiljø, fordi de kom med et tilbud, der var lavet til os, og ikke bare et de havde trukket i en automat. De har forstået, at det handler om return of Investment og penge”, fortæller Henrik Mortensen

Indsatsen blev støttet af ”Rest til ressourcer”; et erhvervsprogram i Region Sjælland, der har til formål at optimere små og mellemstore virksomheders energi- og ressourceanvendelse. 

Kontakt Nicholas Mohr Krøyer på mail: nmk@planmiljoe.dkeller telefon 46762400,hvis du vil høre mere om vores ydelser og, hvordan PlanMiljø kan hjælpe din virksomhed. 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

27.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

03.09.2026

Sted

Fredericia

DTU
Efteruddannelse
Operations Management

Få kompetencerne til at optimere din virksomheds driftsprocesser og produktions-flows. Og skab mere værdi for virksomheden ved at planlægge og styre driftsopgaver mere effektivt.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Etisk Handel Danmark
Webinar
Launch of Responsible Procurement of Solar Panels Guide – Webinar

This webinar, hosted by the ethical trading initiatives of Sweden, Norway and Denmark launches a guide for responsible procurement of solar panels in light of the risks of forced labour in the supply chain.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Revised ESRS standards: What do they mean in practice?

The revised ESRS Delegated Act introduces significant simplifications to sustainability reporting requirements. In this webinar, we will provide an overview of the key changes and explore what they mean in practice for companies preparing for CSRD and ESRS-aligned reporting.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online