Hurtigruten investerer over fem milliarder kroner i grøn teknologi

Det norske krydstogtrederi Hurtigruten undersøger, hvordan de kan udskifte konventionelle brændsler med batteri og biobrændsel med en investering på godt 5,5 milliarder danske kroner.

Rederiet Hurtigruten vil være helt udledningsfri og investerer derfor knap 5,5 milliarder kroner i grøn teknologi. Foto: Hurtigruten.

20.11.2018

CSR.dk

Hurtigruten, der er et norsk krydstogtrederi, vil udskifte diesel med batterier og biobrændsel. Investeringen i den grønne teknologi løber op i omtrent 5,5 milliarder danske kroner.

Læs også: EasyJet samrbejde kan sikrer eldrevne flyruter

Det nye brændsel skal bestå af en kombination af flydende naturgas (LNG) og flydende biogas, et klimavenligt brændstof som bl.a. bliver fremstillet af affald og biprodukter fra fiskeopdræt, skov- og landbrug.

"Biogas er det mest miljøvenlige brændstof, der findes i dag. Mens de fleste af vores konkurrenter fortsat sejler på billig, forurenende tung olie, vil vores skibe bogstaveligt talt blive drevet af naturen", lyder det fra koncernchef Daniel Skjeldam.

Hurtigruten bliver dermed det første rederi i verden, som bruger biogas i så stor en skala.

"Vores mål er at sejle helt udledningsfrit. Men vi har brug for mere norsk innovation for at møde en fossilfri fremtid. Vi har brug for en hårdere satsning, flere producenter og ikke mindst flere, som vil bruge miljøvenligt biobrændstof", forklarer Daniel Skjeldam.

”Norge er en stormagt inden for fiskeri, opdrætning og skovbrug. Affaldsstofferne fra disse industrier giver Norge en unik mulighed for at blive verdensførende inden for biogas. Det kan skabe store værdier og nye arbejdspladser, samtidig med at det hjælper Norge med at nå klimamålene”, fortsætter han.

Bæredygtige fremtidsplaner
De planlagte investeringer kommer i puljer frem mod 2021, og koncernchefen fortæller, at det kun er begyndelsen.

I sommer droppede Hurtigruten engangsplastikservice ombord på skibene. Derudover kommer rederiet med en række tiltag for 2019, som inkluderer verdens første hybriddrevne krydstogtskib samt udskiftningen af dieselmotor til fordel for batteripakker.

Læs også: Tre løsninger kan være ramme om miljøvenlig shipping

Rederiet planlægger at mindst seks af deres skibe skal sejle på blandingen af biogas og LNG inden 2021.

- SDN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense