Hudplejemærket BIOTHERM støtter GREENKAYAK

BIOTHERM NORDICS STØTTER GREENKAYAK OG FORTSÆTTER SIN STØTTE TIL KAMPEN MOD FORURENING AF HAVENE

Partnership Biotherm X Greenkayak.

08.06.2021

CSR.dk

#PADDLEFORTHEOCEANS

Biotherm støtter miljøinitiativet Greenkayak

Biotherm har siden 1952 været førende inden for hudpleje, hvor ingredienser af naturlig oprindelse er i centrum. En af disse ingredienser er LIFE PLANKTON™ fra de termiske kilder i Pyrenæerne hvis styrkende fordele anvendes i samtlige af Biotherms hudplejeprodukter. Med ekspertise fra Biovidenskaben har Biotherm fokus på produkter med effektive formler, men altid med behagelige teksturer og dufte. Biotherm tilbyder hudplejeløsninger til enhver hudtype, behov og livsstil. 

Det er mærkets ambition at beskytte og bevare havene til fremtidige generationer.

WATER LOVERS-PROGRAMMET

Siden 2012 har Biotherms program Water Lovers arbejdet for at skabe en bevægelse med målet om at oplyse om plastikforurening og skabe en positiv forandring i menneskers adfærd i forhold til havene.

PARTNERSKAB MED TARA OCEAN

Som mærkets forskningspartner siden 2017 @fondationtaraocean, er vi inspireret af alt det, organisationen har opnået! Med deres 36 meter lange aluminiumsskonnert har Tara Foundation gennemført 11 ekspeditioner rundt om i verden for at indsamle havdata. Gennem deres fund har de kunnet give videnskabsfolk information til at forudse og imødegå påvirkningen af klimaforandringerne på havorganismer, som fx fytoplankton.

GREENKAYAK

GREENKAYAK er grundlagt I 2017 af Tobias Weber-Andersen, som er professionel instruktør i havkajak-sejlads – dengang som Miljøkajakken. Målet har hele tiden været at give alle mulighed for at gøre en aktiv indsats for miljøet med et sjovt men også effektivt koncept. Alle kan gratis hoppe ombord i en GreenKayak og samle affald i vandet. Konceptet er på vej imod at blive en europæisk bevægelse. I 2018 kom Oke Carstensen med og ideen blev udvidet til Sverige, Norge, Tyskland og Irland. Samtidig er den samlede flåde vokset fra 3 til 58 kajakker.

Siden 2017 har mere end 25000 mennesker padlet med GreenKayak og samlet mere end 42 tons affald. I 2020 blev GreenKayak udnævnt til UNESCO Green City Project, og er nu klar til en fin sæson i 2021 – sammen med BIOTHERM. Takket være dette samarbejde kan GreenKayak udvide med hele 10  nye kajakker og starte op i Oslo og flere steder i København.

RENÉ HOLTEN POULSEN NY FRONTFIGUR

For at få en lokal stemme for havet har GreenKayak netop fået en dansk frontfigur, Danmarks bedste roer René Holten Poulsen, tre-dobbelt verdensmester og seks gange Europamester i kajakroning.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.05.2026CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

28.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online.

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online