Hotelbranchen går i sort for miljøet

Som en del af den verdensomspændende kampagne Earth Hour opfordrer hotelkæden Scandic samtlige af sine nordiske kolleger til et øget fokus på bæredygtighed.

27.03.2013

CSR.dk

Hotelkæden Scandic tog for nylig initiativ til en energioptimering blandt sine nordiske kolleger, der opfordres til at erstatte glødepærer med spare- eller LED-pærer.

<p>”Miljømæssig tænkning og profit går udmærket sammen”</p>

Anders Ehrling

Scandic er selv i gang med at optimere energiforbruget og har i dag over 80 procent lavenergi- og LED-pærer på sine hoteller. Et Scandic hotel har i gennemsnit cirka 7000 lyskilder, der hovedsageligt er pærer. Det betyder, at Scandic bruger 1 million pærer fordelt på 156 hoteller.

Derfor giver det ifølge koncernchef i Scandic, Anders Ehrling, god mening at sætte fokus på bæredygtighed i hotelbranchen.

“Miljømæssig tænkning og profit går udmærket sammen. Vi skal blot have flere til at indse det. Jeg udfordrer derfor hele branchen til at yde et bidrag til et mere bæredygtigt samfund. Den initiale omkostning for at erstatte de gamle pærer er indkøbsmæssigt højere, men i det lavenergipærer holder længere og bruger mindre strøm, så bliver det hurtigt både en miljøgevinst og omkostningsbesparelse”.

Idéen til initiativet udspringer af den internationale kampagne Earth Hour, der er iværksat af Verdensnaturfondens internationale netværk, WWF.

Kampagnen sætter fokus på klimaforandringer og opfordrer i den forbindelse alle til at slukke lyset én time om året for at signalere handling mod klimaproblemerne.

Denne gang foregik Earth Hour 23. marts mellem klokken 20.30-21.30. Samtlige nordiske Scandic-hoteller slukkede lyset som en del af klimaeventen.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup