Hos Københavns Universitet bliver fremtiden opdaget i bæredygtige laboratorier

Mere end 1.200 forskere og laboranter er med i nyt certificeringsprogram, som skal gøre Københavns Universitets laboratorier mere bæredygtige. Det skal både gavne klimaet og tiltrække nye talenter.

Professor Christian Adam Olsens team er blandt de forskningsgrupper på Københavns Universitet, som har styrket arbejdet med bæredygtighed i laboratoriet. Foto: Københavns Universitet..

04.01.2023

CSR.dk

”Nu er der endelig en mulighed for at gøre noget.”

Entusiasmen var til at føle på, da programleder Nikoline Borgermann kunne præsentere et nyt bæredygtigt certificeringsprogram for forskere og laboranter på Københavns Universitet.

Programmet hedder LEAF, der står for Laboratory Efficiency Assessment Framework, og det skal være med til at skabe mere bæredygtige laboratorier ikke bare på Københavns Universitet, men også på andre universiteter rundt omkring i verden.

For laboratorier udleder væsentlige mængder af CO2, påpeger Nikoline Borgermann, der er ildsjælen bag programmets implementering. Det skyldes det store forbrug af strøm, vand, reagenser og udstyr samt den store mængde affald, som laboratoriearbejde medfører. 

Læs også: Færre unge føler et personligt ansvar overfor klimaforandringerne

Det er derfor nødvendigt at vende øjnene mod tiltag, der kan mindske aftrykket. Og det er blevet taget imod med åbne arme.

Siden hun startede på Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet i november 2021, er mere end 1.200 forskere og laboranter blevet en del af programmet.

”De fleste laver rigtig mange grønne gerninger derhjemme, men har ikke vidst hvad de kunne gøre i laboratoriet. Det er selvfølgelig et paradoks for mange, og måske derfor har det været overraskende nemt at få så mange med i programmet. Forandringerne er nemlig super synlige,” fortæller Nikoline Borgermann.

”Overraskende nemt”
LEAF er delt op i en række niveauer af certificeringer, og hvis man skal opnå den højeste, som kaldes ’guld’, er der i alt 48 kriterier, som laboratoriet skal leve op til.

Det gælder eksempelvis, at overskydende udstyr og materialer i laboratoriet deles, repareres lokalt eller sælges samt at opløsningsmidler er valgt ud fra hensyn til miljøvenlighed og genanvendelighed.

Spørger man en af de forskere, som har været gennem LEAF-programmet, har det været helt oplagt at blive en del af et program, som styrker arbejdet med bæredygtighed.

Læs også: Unge svenskere trækker regeringen i retten for mangel på klimahandling

”Det har faktisk været overraskende nemt at omlægge processerne i en mere bæredygtig retning, og så er det fantastisk at kunne gøre en forskel,” fortæller Christian Adam Olsen, professor og gruppeleder på Københavns Universitet.

Han tilføjer, i det særligt har været de ph.d.-studerende i gruppen, der har gjort en stor indsats, og i laboratoriet har de efterfølgende fået et mere ”grønt” mindset, eksempelvis i forhold til at fokusere på, hvilke produkter der bruges og genbruges.

Fremtiden er grøn
Hos Københavns Universitet ser man heller ikke certificeringsprogrammet udelukkende som et middel til bedre og mere bæredygtige laboratorier.

Det kan også være med til at tiltrække de bedste talenter, mener dekan på Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet, Bente Merete Stallknecht.

Læs også: Pandora lancerer kollektion med laboratorieskabte diamanter

Hun er ikke i tvivl om, at bæredygtighed bliver et parameter for både studerende og fremtidens forskningsledere på samme måde som det også kommer til at spille en større rolle inden for eksempelvis funding af ny forskning.

LEAF er udviklet af University College London (UCL), og 23 institutioner har været med til at teste og optimere det. LEAF-ordningen bruges i øjeblikket af mere end 70 offentlige forskningsinstitutioner i 10 forskellige lande, herunder Østrig, Tyskland og Holland.

Københavns Universitet er det første universitet i Skandinavien, som implementerer programmet.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online