Hollandske tog skal køre udelukkende på vind

I 2018 vil hele det hollandske tognet udelukkende køre på vindenergi. Danske Arriva er med i projektet.

Halvdelen af ?energien til togene vil komme fra hollandske vindmølleparker, mens den andel halvdel vil og komme fra vindmølleparker i Skandinavien og Belgien. .

01.10.2015

CSR.dk

Mens den hollandske stat tidligere på året blev dømt i retten for ikke at reducere landets CO2-udslip hurtigt nok, er der alligevel nogle områder, hvor landet er i front med den grønne omstilling. Hele Hollands tognet vil nemlig være drevet udelukkende af vindenergi i 2018, skriver sustainablenews.com.  

Læs også: Holland anker dom om at mindske CO2-udslip

Allerede fra i år vil halvdelen af energien til tognettet komme fra vind, mens vindenergi vil udgøre henholdsvis 70 og 95 procent i 2016 og 2017.

Danske Arriva er med
Projektet involverer det hollandske energiselskab Eneco, der skal levere strøm til togene, samt den fælles indkøbsgruppe VIVENS, som blandt andet består af Netherlands Railways og danske Arriva.  

"Det unikke ved denne kontrakt og dette partnerskab er, at en hel sektor reducerer sit CO2-fodaftryk enormt og sætter et eksempel, som andre sektorer kan følge. Mobilitet er ansvarlig for 20 procent af CO2-udledningen i Holland, og hvis vi fortsat ønsker at kunne rejse, er det vigtigt, at vi gør det uden at belaste miljøet med CO2 og partikler. Denne kontrakt giver alle hollandske borgere mulighed for klimaneutrale rejser, uanset afstand", siger Michel Kerkhof, account manager hos Eneco, til railway-technology.com.

Læs også: Verdens første CO2-neutrale lufthavn ligger i Indien

Halvdelen af energien til togene vil komme fra hollandske vindmølleparker udviklet af Eneco, mens den andel halvdel vil komme fra vindmølleparker i Skandinavien og Belgien. 

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

07.09.2026CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods