Kan man bygge smukke huse af affald?

Den 29. marts får Building Green i Aarhus besøg af arkitekten Césare Peeren, der bl.a. beskæftiger sig med at forvandle affald til smukke bygninger. Det handler om at lade materialerne bestemme designet og at skaffe dem lokalt.

Hos Superuse Studio lader man materialerne bestemme, hvilken form et design skal have..

22.03.2017

CSR.dk

I næste uge åbner Building Green i Aarhus, og den hollandske arkitekt Césare Peeren vil løfte sløret for, hvordan man kan arbejde med genanvendelse af lokale spildmaterialer i arkitektur såvel som design.

Ifølge Césare drukner vi til daglig i affald, hvorfor diverse materialer altid er lige ved hånden i nærmiljøet. I 1997 stiftede han derfor, sammen med arkitekten Jan Jongert, Superuse Studio med en ambition om at bruge lokale ressourcer og lokal arbejdskraft til deres projekter. Det er sidenhen blevet til  over tyve års pionerarbejde med bæredygtige byggerier.

I modsætning til gængse designprocesser, hvor arkitekterne først finder formen og dernæst materialerne, lader man hos Superuse Studio materialerne bestemme, hvilken form et design skal have.

Læs også: Københavns Kommune vil have mere plastgenanvendelse

”I stedet for at bruge ressourcer, der skal produceres og transporteres, så finder vi vores materialer lokalt. Gennem de sidste 21 år har vi udviklet værktøjer og metoder til at gribe en sådan design- og byggeproces an. Formår du at udnytte materialernes kvaliteter optimalt, er det ikke bare bæredygtigt, så beriger det også hele designet”, siger Césare Peeren, der er blandt en af hovedtalerne på Building Gree

Bæredygtige interesser

Dette kan også ses i virksomhedens arbejde med bl.a. flere familiehuse i Holland, hvor et af husene er opført udelukkende ved at genanvende spildmaterialer.

”Vi begynder altid med at vurdere alle de muligheder og begrænsninger, der er på stedet. Vi kigger på, hvad der findes i industriområderne, om der er nogen nedrivningsplaner i det år, vi skal bygge. Derefter eksperimenterer vi med materialerne for at finde ud af, hvordan de kan indgå i bygningen”, siger Césare Peeren, der også samarbejder med staten i de indledende faser, så der er mulighed for at arbejde uden om begrænsningerne i lovgivningen.

Læs også: Nyt partnerskab vil genanvende byggeaffald til nybyggerier

Ifølge Césare Peeren er vores nuværende økonomiske system den største hæmsko for at skabe en bæredygtig verden, hvorfor han bl.a. foreslår, at vi generelt bør være mere lokalt selvforsynende, og at skattesystemet bør have beskatning på ressourcer i stedet for arbejdskraft, så det fremover vil være billigere at renovere en bygning end bare at rive den ned.

Ud over at skabe genanvendelige og bæredygtige huse i Holland har man også i Kina fået øjnene op for Superuse Studio. I Kina er der nemlig en særlig interesse for cirkulære systemer, fordi ressourcerne er ved at slippe op. Derfor samarbejder Superuse Studio nu med den kinesiske regering om flere fremtidige projekter.

Césare Peerens indlæg ”Superuse, optimally using locally wasted ressources for design” kan høres på Building Green i Aarhus 29. marts kl. 15.00.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.10.2026CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

05.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Seminar
Registrering, analyser og anmeldelser ved jordflytninger

Hvornår skal en jordflytning anmeldes, hvilke analyser er nødvendige, og hvem har ansvaret undervejs? Få overblik over regler og praksis for jordflytninger – fra jorddata og analyser til digital registrering, kommunal sagsbehandling og de nye initiativer, der skal styrke sporbarhed og kontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle