Hollandsk by forbyder reklamer for kød

Som den første by i verden vil den hollandske by Haarlem forbyde reklamer for kød for at reducere indbyggernes forbrug og CO2-udledning.

I det hollandske byråd lyder kritikken af forbuddet blandt andet på, at det begrænser friheden til at vælge. Arkivfoto..

09.09.2022

CSR.dk

Fra 2024 vil man ikke længere kunne øjne bøffer, grillpølser og andre kødholdige produkter i det offentlige rum i den hollandske by Haarlem.

Byen, der ligger vest for Amsterdam, har nemlig valgt at forbyde reklamer, hvor kød indgår, som et forsøg på at reducere hollændernes CO2-forbrug.

The skriver The Guardian.

Ifølge Ziggy Klazes, politiker fra partiet GroenLinks og forfatter bag forslaget, er forbuddet ikke et forsøg på at kontrollere borgernes adfærd.

Læs også: Greenpeace vil have stoppet markedsføring af kød

”Vi forsøger ikke at styre, hvad folk bager eller steger i deres eget køkken. Hvis folk vil fortsætte med at spise kød, fint”, siger hun til The Guardian.

Men hun mener ikke, det er forsvarligt at reklamere for kød, når verden står midt i en klimakrise.

”Vi kan ikke fortælle folk, at der er en klimakrise, og samtidig opfordre dem til at købe produkter, som er den del af problemet. Selvfølgelig vil der være mennesker, som finder beslutningen uhyrlig og nedladende, men der er også mange, som synes, det er fint”, fortsætter politikeren.

Begrænser ytringsfriheden
Byens byråd er imidlertid ikke komplet enige om det nye forbud. Sander van den Raadt, politisk leder af partiet Trots Haarlem, mener, at beslutningen begrænser friheden til at vælge.

Læs også: Ikea lancerer en ny kødbolle – til insekter

”Det er påfaldende, at kommunen (Haarlem, red.) har lanceret en stor kampagne, der fortæller, at du kan være dig i selv i byen og elske, hvem du vil. Men hvis du kan lide kød i stedet for blødt græs, kommer ”patroniseringsbrigaden” og fortæller dig, at du er forkert på den”, siger han til The Guardian.

Det nye forbud vil foruden kød også omfatte reklamer for ferieflyvninger, fossile brændstoffer og biler, der kører på fossile brændstoffer.

Forbuddet er udskudt til 2024 på grund af eksisterende kontrakter med virksomheder, der sælger produkter med kød.

- HCL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

18.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

17.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarligt interiør skabte ro midt i SS26 messernes travlhed

17.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Bæredygtighed i modvind: Sådan holder vi fælles fokus

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af guide til det digitale produktpas

Få et samlet overblik over de kommende krav, en introduktion til det digitale produktpas og viden om den nye guide.

Dato

24.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense