Hold-mentalitet skal vinde kampen i Kina

Virksomheden Wind Cluster hjælper små og mellemstore danske underleverandører ude i verden med salg og markedsføring, så virksomhederne står samlet og med større kraft overfor konkurrenterne.

01.08.2008

CSR.dk

Udfordringerne på det kinesiske vindmøllemarked er enorme, ikke blot på grund af landets størrelse, men også fordi der er utroligt mange spillere på markedet. Det sætter de mange små, danske underleverandører under pres. Derfor har Silkeborg-virksomheden Wind Cluster etableret sig i Beijing i Kina. Virksomhedens koncept er nemlig at hjælpe små og mellemstore underleverandører i Danmark og ude omkring i verden med salg og markedsføring, så deltagerne står samlet og med større kraft overfor konkurrenterne.

”For hovedparten af underleverandørerne er der tale om relativt små virksomheder, og undersøgelser viser, at de sjældent har ret stor erfaring med internationale markeder og har det svært med at gennemføre eksportaktiviteter. Og nu er vindmøllemarkedet for alvor blevet globalt, her i Kina eksploderer det nu. For fem år siden var der kun de vestlige vindmølleproducenter herude, nu er der 60 kinesiske mølleproducenter, som sukker efter varer”, beretter Peter Nyegaard Jensen, adm. direktør for Wind Cluster.

Danske underleverandører støtter hinanden
Virksomheden deltog for nyligt på en Asiens største vindmøllemesser Windpower 2008 i Beijing, hvor Danish Wind Energy Group under Dansk Eksportforening havde arrangeret en stor stand for 17 danske underleverandører til vindmølleindustrien. Firmaer fra hele verden deltog på messen. Kina er et af de lande i verden, der har besluttet sig for aktivt at forbedre miljøet ved at bruge vindmøller til produktion af strøm. Der skal inden år 2020 opstilles 100.000 vindmøller rundt om i Kina.

”Ifølge lovgivningen skal 70 procent af produktionen af alle vindmøller i Kina komme fra lokale virksomheder, og med 100.000 nye møller i Kina på under 12 år er det flere end de vestlige fabrikanter kan levere”, påpeger Peter Nyegaard Jensen og fortsætter: ”Ved at samle de danske underleverandører, bliver der mulighed for at sælge fuld-løsninger og skabe synergieffekter. Vi har kun været i gang i et halvt år, men underleverandørerne er allerede i fuld gang med at finde sammen og støtte hinanden. Nogle af dem bliver underleverandører til de andre, og de forstærker hinandens partnere. Det er også grunden til at de ellers veletablerede brands fra udlandet kommer for at være med. De kan se, der er synergi i det”.

Videre til Indien og USA
Wind Cluster er efter etableringen i Beijing nu i gang med også at etablere en afdeling i Indien, og inden årsskiftet kommer der sandsynligvis også et kontor i USA. ”Medvirkende hertil er blandt andet det faktum, at som supplement til de danske underleverandører har Wind Cluster også fået aftaler med 12-15 udenlandske underleverandører af velkendt brand”, slutter Peter Nyegaard Jensen. Wind Cluster, der indtil videre har fem ansatte i hovedsædet i Silkeborg, har for nylig truffet aftale om at flytte til Ferskvandscenteret i Silkeborg.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.04.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

14.04.2026CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

JUC SERVICE ApS
Kursus
Miljøret

Formålet med dette kursus er at give dig en indføring i de centrale og praktisk vigtigste miljøregler og disses indbyrdes samspil.

Dato

21.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne

Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne og sikrer troværdig kommunikation

Dato

21.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V