Hold-mentalitet skal vinde kampen i Kina

Virksomheden Wind Cluster hjælper små og mellemstore danske underleverandører ude i verden med salg og markedsføring, så virksomhederne står samlet og med større kraft overfor konkurrenterne.

01.08.2008

CSR.dk

Udfordringerne på det kinesiske vindmøllemarked er enorme, ikke blot på grund af landets størrelse, men også fordi der er utroligt mange spillere på markedet. Det sætter de mange små, danske underleverandører under pres. Derfor har Silkeborg-virksomheden Wind Cluster etableret sig i Beijing i Kina. Virksomhedens koncept er nemlig at hjælpe små og mellemstore underleverandører i Danmark og ude omkring i verden med salg og markedsføring, så deltagerne står samlet og med større kraft overfor konkurrenterne.

”For hovedparten af underleverandørerne er der tale om relativt små virksomheder, og undersøgelser viser, at de sjældent har ret stor erfaring med internationale markeder og har det svært med at gennemføre eksportaktiviteter. Og nu er vindmøllemarkedet for alvor blevet globalt, her i Kina eksploderer det nu. For fem år siden var der kun de vestlige vindmølleproducenter herude, nu er der 60 kinesiske mølleproducenter, som sukker efter varer”, beretter Peter Nyegaard Jensen, adm. direktør for Wind Cluster.

Danske underleverandører støtter hinanden
Virksomheden deltog for nyligt på en Asiens største vindmøllemesser Windpower 2008 i Beijing, hvor Danish Wind Energy Group under Dansk Eksportforening havde arrangeret en stor stand for 17 danske underleverandører til vindmølleindustrien. Firmaer fra hele verden deltog på messen. Kina er et af de lande i verden, der har besluttet sig for aktivt at forbedre miljøet ved at bruge vindmøller til produktion af strøm. Der skal inden år 2020 opstilles 100.000 vindmøller rundt om i Kina.

”Ifølge lovgivningen skal 70 procent af produktionen af alle vindmøller i Kina komme fra lokale virksomheder, og med 100.000 nye møller i Kina på under 12 år er det flere end de vestlige fabrikanter kan levere”, påpeger Peter Nyegaard Jensen og fortsætter: ”Ved at samle de danske underleverandører, bliver der mulighed for at sælge fuld-løsninger og skabe synergieffekter. Vi har kun været i gang i et halvt år, men underleverandørerne er allerede i fuld gang med at finde sammen og støtte hinanden. Nogle af dem bliver underleverandører til de andre, og de forstærker hinandens partnere. Det er også grunden til at de ellers veletablerede brands fra udlandet kommer for at være med. De kan se, der er synergi i det”.

Videre til Indien og USA
Wind Cluster er efter etableringen i Beijing nu i gang med også at etablere en afdeling i Indien, og inden årsskiftet kommer der sandsynligvis også et kontor i USA. ”Medvirkende hertil er blandt andet det faktum, at som supplement til de danske underleverandører har Wind Cluster også fået aftaler med 12-15 udenlandske underleverandører af velkendt brand”, slutter Peter Nyegaard Jensen. Wind Cluster, der indtil videre har fem ansatte i hovedsædet i Silkeborg, har for nylig truffet aftale om at flytte til Ferskvandscenteret i Silkeborg.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

29.10.2026

Sted

Fredericia