Hold-mentalitet skal vinde kampen i Kina

Virksomheden Wind Cluster hjælper små og mellemstore danske underleverandører ude i verden med salg og markedsføring, så virksomhederne står samlet og med større kraft overfor konkurrenterne.

01.08.2008

CSR.dk

Udfordringerne på det kinesiske vindmøllemarked er enorme, ikke blot på grund af landets størrelse, men også fordi der er utroligt mange spillere på markedet. Det sætter de mange små, danske underleverandører under pres. Derfor har Silkeborg-virksomheden Wind Cluster etableret sig i Beijing i Kina. Virksomhedens koncept er nemlig at hjælpe små og mellemstore underleverandører i Danmark og ude omkring i verden med salg og markedsføring, så deltagerne står samlet og med større kraft overfor konkurrenterne.

”For hovedparten af underleverandørerne er der tale om relativt små virksomheder, og undersøgelser viser, at de sjældent har ret stor erfaring med internationale markeder og har det svært med at gennemføre eksportaktiviteter. Og nu er vindmøllemarkedet for alvor blevet globalt, her i Kina eksploderer det nu. For fem år siden var der kun de vestlige vindmølleproducenter herude, nu er der 60 kinesiske mølleproducenter, som sukker efter varer”, beretter Peter Nyegaard Jensen, adm. direktør for Wind Cluster.

Danske underleverandører støtter hinanden
Virksomheden deltog for nyligt på en Asiens største vindmøllemesser Windpower 2008 i Beijing, hvor Danish Wind Energy Group under Dansk Eksportforening havde arrangeret en stor stand for 17 danske underleverandører til vindmølleindustrien. Firmaer fra hele verden deltog på messen. Kina er et af de lande i verden, der har besluttet sig for aktivt at forbedre miljøet ved at bruge vindmøller til produktion af strøm. Der skal inden år 2020 opstilles 100.000 vindmøller rundt om i Kina.

”Ifølge lovgivningen skal 70 procent af produktionen af alle vindmøller i Kina komme fra lokale virksomheder, og med 100.000 nye møller i Kina på under 12 år er det flere end de vestlige fabrikanter kan levere”, påpeger Peter Nyegaard Jensen og fortsætter: ”Ved at samle de danske underleverandører, bliver der mulighed for at sælge fuld-løsninger og skabe synergieffekter. Vi har kun været i gang i et halvt år, men underleverandørerne er allerede i fuld gang med at finde sammen og støtte hinanden. Nogle af dem bliver underleverandører til de andre, og de forstærker hinandens partnere. Det er også grunden til at de ellers veletablerede brands fra udlandet kommer for at være med. De kan se, der er synergi i det”.

Videre til Indien og USA
Wind Cluster er efter etableringen i Beijing nu i gang med også at etablere en afdeling i Indien, og inden årsskiftet kommer der sandsynligvis også et kontor i USA. ”Medvirkende hertil er blandt andet det faktum, at som supplement til de danske underleverandører har Wind Cluster også fået aftaler med 12-15 udenlandske underleverandører af velkendt brand”, slutter Peter Nyegaard Jensen. Wind Cluster, der indtil videre har fem ansatte i hovedsædet i Silkeborg, har for nylig truffet aftale om at flytte til Ferskvandscenteret i Silkeborg.

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.06.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

11.06.2026CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online