Hofor har overtaget Amagerværket

Hofor har fra årsskiftet overtaget Amagerværket fra Vattenfall og tager dermed et vigtigt skridt i selskabets strategi for at levere grøn fjernvarme til københavnerne til en fornuftig pris og med højest mulig forsyningssikkerhed.

Amagerværket har skiftet ejer. Siden første januar 2014 har det været forsyningsselskabet Hofor, det tidligere Københavns Energi, som driver det store værk på Amager. Foto: Hofor.

14.01.2014

CSR.dk

Når vi i Hofor har valgt at investere i Amagerværket, skyldes det, at vi som leverandør af fjernvarme til 500.000 københavnere har en forpligtelse over for vores ejere og kunder til at hæve blikket og sikre en konstant og bæredygtig varmeforsyning til København – også langt ud i fremtiden", siger administrerende direktør i Hofor, Lars Therkildsen..

Ved årsskiftet overtog forsyningsselskabet Hofor, det tidligere Københavns Energi, det store værk på Amager. Hofor, der har købt værket af den svenske energikoncern Vattenfall, er dermed igen ejer af kraftvarmeværket, og nu går Hofor i gang med at omstille værket til bæredygtig biomasse, hvilket skal levere et markant bidrag til Københavns plan om at blive verdens første CO2-neutrale hovedstad i 2025. 

Amagerværket udgør i dag en grundsten i fjernvarmeforsyningen i København og producerer også varme til en række omegnskommuner.

Læs også: Udnyt biomassen intelligent

Selv om nøglen nu er overdraget, og Hofor allerede er i gang med at planlægge omstillingen af værkets blok 3 fra kul til bæredygtig biomasse, så vil der ikke ske nogen ændring i varmeproduktionen fra den ene dag til den anden, fortæller administrerende direktør, Lars Therkildsen. 

”Højeffektiv kraftvarme er en meget væsentlig del af et effektivt energisystem. Gennem grundig planlægning vil vi til gavn for kunderne arbejde for at realisere de synergier, der er ved som stort forsyningsselskab også at eje produktionskapaciteten. En vigtig del af dette arbejde bliver at omlægge værket til en grønnere fremtid uden kul, så københavnerne i løbet af nogle år vil få grøn fjernvarme”, udtaler Lars Therkildsen. 

Læs også: Københavnerne skruer ned for CO2-udledningen

Samtidig understreger Lars Therkildsen, at købet af Amagerværket ikke kommer til at lægge nogen dæmper på Hofors arbejde med planlægningen af fremtidens fleksible energisystem, herunder udviklings- og demonstrationsprojekter inden for udnyttelse af for eksempel geotermi, store varmepumper, varmelagring og solvarme til fjernvarme.

Der er dog tale om teknologier, der kræver yderligere udvikling, før de kan levere en væsentlig del af fjernvarmen, og de indgår derfor i Hofors langsigtede varmeplanlægning.

”Der er ingen tvivl om, at især geotermi og store varmepumper bliver vigtige elementer i fremtidens varmeforsyning, og som landets største fjernvarmeselskab har vi i Hofor påtaget os et ansvar for at medvirke til, at teknologierne modnes yderligere. Endnu mangler vi dog nok konkrete erfaringer til at kunne vælge de rigtige løsninger til anlæg i de størrelser, som er relevante i vores forsyningsområde. Vi er nødt til at sikre os, at de løsninger, vi vælger, i praksis også udviser god økonomi”, slutter Lars Therkildsen.

- JDN

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle