H&M på vej mod udelukkende brug af bæredygtige materialer

H&M vil udelukkende bruge bæredygtige og genbrugte materialer i år 2030, og en ny rapport fra Textile Exchange viser, at de er godt på vej.

Hvis det står til H&M selv, så skal varerne i deres butikker udelukkende bestå af bæredygtige eller genbrugte materialer, når vi når år 2030. Arkivfoto..

24.10.2018

CSR.dk

H&M har sat sig et mål om udelukkende at bruge bæredygtige eller genbrugte materialer, når vi når år 2030. Selvom der stadig er nogle år til, at målet skal være opfyldt, så ser det allerede nu ud til, at H&M er godt på vej mod at leve op til det.

Det skriver Fashion Forum.

Læs også: H&M med på moden: Vil reducere forbruget af plasticposer

Af nye tal fra Textile Exchanges seneste Preferred Fiber Materials Market Report fremgår det således blandt andet, at H&M allerede er verdens førende forbruger af bæredygtig bomuld – herunder økologisk og genbrugt bomuld – og bæredygtige dun, ligesom de er en af verdens førende, når det kommer til bæredygtigt uld.

“Med vores årlige og støt stigende brug af genbrugte og andre bæredygtige materialer, skubber vi ikke bare til kravene til hyppigt brugte materialer som økologisk bomuld, men vi påvirker også fremkomsten af nye bæredygtige materialer. Vi håber, at vi kan inspirere andre spillere i industrien til at gå imod en bæredygtig modefremtid”, siger Cecilia Brännsten, der er Enviromental Sustainability Manager i H&M Group.

Opnå milepæle mod det endelige mål
En af milepælene mod det endelige mål er, at H&M i år 2020 udelukkende vil benytte bomuld fra bæredygtige kilder. I år 2017 var 59 procent af H&M’s bomuldsforbrug fra bæredygtige kilder. 35 procent af de samlede materialer i H&M’s produktion var bæredygtige eller genbrugte – og det er dette tal, som skal ramme 100 procent i år 2030.

“Milepælene skaber en dyb forpligtelse til forbedring. Data viser os, at jo længere tid, du har brugt milepæle, jo mere forbedrer du dig, hvilket bekræfter programmets virkning. Disse virksomheder anerkender behovet for at forbedre sig og virkelig implementere disse successer dybt i virksomhedens strukturer”, siger Liesl Truscott, Director of Europe & Materials Strategy i Textile Exchange, om de virksomheder, der går forrest med bæredygtighed.

Milepælene er altså et vigtigt redskab for at få virksomheder som H&M til at forpligte sig til at gennemføre de forbedringer, de sætter mål for. Et af de overordnede mål for H&M er at sikre, at de materialer, der bliver brugt, kan blive brugt igen og igen. Det er nødvendigt på en planet, hvor vi bliver stadigt flere mennesker, og ressourcerne bliver færre og færre.

Læs også: H&M's medarbejdere er omstillingens frontlinje

H&M tror på, at vi i fremtiden vil se en langt større diversitet i de materialer, som vil blive anvendt i tøjproduktionen. Blandt andet arbejder H&M med materialet BionicÒ, som er lavet af plastik samlet fra havene, og de er verdens største producent af menneskeskabte cellulose-baserede materialer som lyocell.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle