H&M offentliggør liste over leverandører

Efter et 2012 hvor H&M blev kritiseret for at benytte cambodjanske leverandører med underbetalte tekstilarbejdere på lønningslisten, har den svenske modekoncern nu valgt at gøre en komplet liste over virksomhedens leverandører tilgængelig.

26.03.2013

Lasse Andersen, CSR.dk

I forbindelse med offentliggørelsen af CSR-rapporten ”Conscious Actions” har H&M valgt at gøre en liste over virksomhedens leverandører offentligt tilgængelig. Listen omfatter cirka 95 procent af den totale vareproduktion.

”Vores kunder skal kunne føle sig sikre på, at alt det, de køber fra H&M, er designet, produceret og behandlet med respekt for mennesker og miljø”, siger Koncernchef i H&M Karl-Johan Persson om initiativet.

Ifølge H&M ligger der et langt forarbejde bag offentliggørelsen af listen. Blandt andet med at opbygge stærke og strategiske bånd til leverandørerne, så navnene på fabrikkerne og deres geografiske placering kan offentliggøres uden at skele til konkurrencen om den bedste produktionskapacitet i modeindustrien.

Dokumentar afslørede slavelignende forhold
Initiativet kommer efter at H&M i 2012 røg ind i en voldsom mediestorm, da det svenske dokumentarprogram "Kalla Fakta" afslørede, at lønnen hos visse af H&Ms cambodjanske underleverandører lå under 2.5 kroner i timen.  Programmet beskrev blandt andet, hvordan arbejderne på fabrikkerne led af underernæring og boede under kummerlige forhold.

Læs også: H&M indkaldt til møde om arbejdsforhold

H&M afviste dog at være ansvarlig for forholdene, og har altså nu taget initiativ til at skabe transparens om, hvilke leverandører koncernen benytter.

Respekt fra NGOer
Den nu offentliggjorte leverandørliste har vakt glæde hos flere NGOer. Blandt andet det verdensomspændende initiativ Clean Clothes Campaign.

”Det lykkedes! Efter mange års kampagne for at få firmaer som blandt andet det svenske H&M til at offentliggøre deres leverandørlister, er det nu sket.
Tillykke H&M, I er blandt de første. Nu skal vi have resten af modefirmaerne med,” skriver Clean Clothes Campaign Danmark på sin facebook-profil.

Listen er tilgængelig her.  

-LA

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

19.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Nyt digitalt kort skal bygge bro mellem civilsamfundets viden og virksomheders ansvar

CSR.dk

Bæredygtighedsarbejdet i forsyningskæden trodser politisk modvind

Etisk Handel Danmark

Sponseret

EU forbyder produkter fremstillet med tvangsarbejde fra 2027 - sådan forbereder du dig

CSR.dk

Ud med fossile råvarer i gulve, ind med sojaolie

CSR.dk

Emballage er en kernefaktor i højt dansk plastforbrug

CSR.dk

IKEA's tidlige sats på elektriske leveringer betaler sig

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

11.09.2026

Sted

Online