Hjælp til bæredygtighed strømmer frem

Programmer og puljer, der kan finansiere mindre virksomheders investeringer i grønne initiativer, springer frem i kølvandet på regeringens og det internationale fokus på grøn omstilling.

Flere programmer og puljer, som skal hjælpe virksomheder med en grøn omstilling, dukker op i Danmark. .

25.02.2020

CSR.dk

På den danske scene begynder flere programmer og grønne initiativer at dukke op, som kan hjælpe landets mindre virksomheder med at se mulighederne i en grøn omstilling og ydermere se det markedspotentiale, der følger med. Det skriver Børsen.dk.

Danske programmer som Grøn Cirkulær Omstilling har med 100 millioner kroner fra EU’s Regionalfond et mål om at rådgive 450 mindre og mellemstore virksomheder, der endnu ikke har implementeret grønne tiltag, i at positionere sig og udnytte potentialet på det klimavenlige marked.

Læs også: EU’s strukturfonde hjælper virksomheder med grøn omstilling

"På få år er der kommet masser af opmærksomhed på klimatiltag og dette program skal hjælpe virksomhederne med hvordan SMV'er kan tjene penge på grøn omstilling og samtidig bidrage til at forbedre klimaet. Først skal vi få virksomhederne til at se, at der er en grøn virksomhedscase", siger chefkonsulent Hans Henrik Nørgaard fra Erhvervsstyrelsen til Børsen.dk. Han sekretariatsbetjener Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse, som er skaberne af Grøn Cirkulær Omstilling.

En af de nyere spillere blandt danske væksthuse, er programmet Digital grøn omstilling, som fokuserer på at finansiere grønne initiativer ved f.eks. e-handel.

Et udvalg af grønne rådgivningsprogrammer i Danmark

Bæredygtig Bundlinje 2.0: Skal rådgive omkring 100 virksomheder i København om grøn og cirkulær forretningsudvikling. Fokus er energi- og ressourceoptimerende tiltag, øget konkurrenceevne og vækst.

Energieffektivitet og CO2-besparelser i virksomheder i Region Midtjylland: Et etablissement bestående af Ringkøbing-Skjern, Skive og Aarhus kommune, der hjælper virksomheder med bæredygtige forretningsmodeller.

GREEN: Nordjysk program, der skal give økonomisk tilskud og viden til områdets virksomheder i deres arbejde mod en mere energieffektiv forretning.

 Her vil virksomheder kunne modtage rådgivning og et tilskud på 25.000 kroner.

Regeringen har endvidere selv bidraget med 25 milliarder kroner til grønne investeringer i den nyetablerede Fremtidsfond, hvor 14 milliarder kroner går til EKF og 4 milliarder kroner til Vækstfonden.

Læs også: Regeringen vil give Innovationsfonden central rolle i grøn omstilling

Programmet Innovationsfonden i besiddelse af 700 millioner kroner, der skal gå til forskning og medfinansierer desuden forskellige grønne projekter, der skaber samfundsværdi og en videre udvikling af den grønne omstilling.

"Innovationsfondens formål med investeringer inden for "Forsknings- og innovationsløsninger til den grønne omstilling" er at investere i projekter, der bidrager til den grønne omstilling, herunder især målet om 70 pct. reduktion af udledningen af drivhusgasser i Danmark i 2030 samt 2050 målet om netto-nuludledning i EU og Danmark og samtidigt bidrage til at skabe løsninger på klimaudfordringen globalt”, siger Grand Solutions, der står bag programmet til Børsen.dk.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.08.2026CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

20.08.2026CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup