Industrimesse uddeler ny pris for bæredygtighed

R&D Engineering, Bio-Circle Surface Technology, Chr. Hansen, Innospexion og Visblue er de fem bæredygtige danske virksomheder, der har mulighed for at løbe afsted med messen “hi Tech & Industry Scandinavias” første Sustainable Development Award d. 1. oktober.

hi Tech & Industry Scandinavia 2019 har indstiftet hi Sustainable Development Award, som vil blive uddelt på messens åbningsdag 1. oktober i MCH Messecenter Herning. Foto: hi Tech & Industry Scandinavia..

08.09.2019

CSR.dk

Det skriver Pack Markedet.

De fem virksomheder, der har mulighed for at tage prisen og 50.000 kr. med sig hjem fra Messecenter Herning, er R&D Engineering, Bio-Circle Surface Technology, Chr. Hansen, Innospexion og Visblue.

De er blevet nomineret med afsæt i FN's 17 verdensmål for bæredygtig udvikling for at gøre en særlig indsats for at integrere bæredygtighed i deres virksomheder og på den måde gør en forskel for den bæredygtige udvikling i industrien.

Om de fem nominerede virksomheder, som alle er danske, skriver Pack Markedet:

R&D Engineering for udviklingen af et græsprotein, som på længere sigt kan bidrage til, at efterspørgslen på soja falder

Bio-Circle Surface Technology for udviklingen af en rensevæske, der består af intelligente mikroorganismer, som kan erstatte farlige opløsningsmidler.

Chr. Hansen for udviklingen af bakterier, der kan forlænge holdbarheden i yoghurt og dermed mindske madspild.

Innospexion for udviklingen af en røntgenbaseret sorteringsteknologi til affald.

Læs også: SDG'er og bæredygtighed vinder frem hos danske virksomheder

Visblue som har udviklet en batteriteknologi, der gør det muligt at lagre overskydende strøm fra sol og vindvedvarende energikilder og frigive den igen, når man skal bruge den.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.03.2026CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

05.03.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

04.03.2026CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
CSDDD - Introduktion

Dette kursus har til formål at give dig et helhedsindblik i CSDDD-direktivets intention, omfang og krav samt dets rolle i EU’s Green Deal.

Dato

10.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dakofa
Seminar
Refurb af (W)EEE og batterier – hvilke potentialer kan udnyttes i Danmark?

Hvordan kan reparation, istandsættelse og genfremstilling af elektronik og batterier bidrage til mere cirkulære værdikæder i praksis?

Dato

10.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V