Hershey’s klar med handleplaner for bæredygtig kakaoforsyning

Slikfabrikanten Hershey’s vil både beskytte og genetablere skove i sin vestafrikanske kakaoforsyningskæde. Derfor har selskabet netop offentliggjort konkrete handleplaner, der skal stoppe skovrydning og sætte gang i genrejsning.

Kakaoproduktionen i Vestafrika foregår hovedsageligt i Ghana og Elfenbenskysten. Foto: Hershey’s.

18.03.2019

CSR.dk

Illustration: Hershey’s.

I februar 2018 meldte den amerikanske konfekturegigant The Hershey Company – eller bare Hershey’s – offentligt ud, at man med øjeblikkelig virkning ville sætte en stopper for skovrydning og i stedet understøtte træplantningsprogrammer i sin kakaoforsyningskæde.

Læs også: Undersøgelse: Kakaoproduktion medfører udbredt skovfældning

Indsatsen koncentrerer sig om de to største kakaoproducerende lande i Vestafrika, Ghana og Elfenbenskysten, og ligge sig i forlængelse af Hershey’s engagement i det såkaldte Cocoa & Forests Initiative, som man var med til at etablere i 2015 under World Cocoa Foundation.

Handleplanerne bliver ruller ud under Hershey’s Cocoa For Good-program og er designet til at forhindre ulovlig adgang til og brug af følsomme skovområder ved at implementere skræddersyede lokale udviklingsprogrammer.

”Vi vil sikre os, at [kakao] fortsat vil være tilgængelig for et voksende antal forbrugere verden over, uden at gøre skade på skovene tættest på, hvor størstedelen af verdens kakao bliver dyrket. Med den rette omsorg og de rigtige ressourcer, stoler vi på, at kakao kan fortsætte med at vokse, samtidig med at følsomme skove og leveområder i regionen bliver beskyttet”, siger Hershey’s chef for bæredygtige indkøb, Beatrice Moulianitaki.

Hershey’s handleplaner er organiseret under tre strategiske søljer (jf. grafikken til højre) relateret til dels selve skovene, dels bæredygtig produktion og landmændenes leveforhold, og endelig også engagement fra lokalsamfund og social inklusion.

Læs også: CDP: Værdier for 6.000 mia. kr. står og falder med verdens skove

Med det udgangspunkt har man så udarbejdet planer for at beskytte skovene og samtidig tage hensyn til lokalbefolkningen, for på den måde at sikre bredest mulig opbakning til initiativerne. Konkret vil man bl.a.

  • Distribuere 900.000 multifunktionelle træer til skovbrug i Ghana og Elfenbenskysten frem mod 2022
  • Distribuere over 2,5 mio. forbedrede kakaoplantefrø til bønderne i de to lande inden for samme tidsramme
  • Satellitkortlægge 50.000 land- og skovbrug i sin forsyningskæde i landene i løbet af i år.

På nuværende tidspunkt har Hershey’s, der også bruger sin 125-års fødselsdag i år til at underbygge ansvarlighedsudmeldingerne, uddelt over 3,5 mio. kakaotræer og omkring 320.000 skyggetræer i Vestafrika mellem 2013 og 2017.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

18.09.2026CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense