Hershey’s klar med handleplaner for bæredygtig kakaoforsyning

Slikfabrikanten Hershey’s vil både beskytte og genetablere skove i sin vestafrikanske kakaoforsyningskæde. Derfor har selskabet netop offentliggjort konkrete handleplaner, der skal stoppe skovrydning og sætte gang i genrejsning.

Kakaoproduktionen i Vestafrika foregår hovedsageligt i Ghana og Elfenbenskysten. Foto: Hershey’s.

18.03.2019

CSR.dk

Illustration: Hershey’s.

I februar 2018 meldte den amerikanske konfekturegigant The Hershey Company – eller bare Hershey’s – offentligt ud, at man med øjeblikkelig virkning ville sætte en stopper for skovrydning og i stedet understøtte træplantningsprogrammer i sin kakaoforsyningskæde.

Læs også: Undersøgelse: Kakaoproduktion medfører udbredt skovfældning

Indsatsen koncentrerer sig om de to største kakaoproducerende lande i Vestafrika, Ghana og Elfenbenskysten, og ligge sig i forlængelse af Hershey’s engagement i det såkaldte Cocoa & Forests Initiative, som man var med til at etablere i 2015 under World Cocoa Foundation.

Handleplanerne bliver ruller ud under Hershey’s Cocoa For Good-program og er designet til at forhindre ulovlig adgang til og brug af følsomme skovområder ved at implementere skræddersyede lokale udviklingsprogrammer.

”Vi vil sikre os, at [kakao] fortsat vil være tilgængelig for et voksende antal forbrugere verden over, uden at gøre skade på skovene tættest på, hvor størstedelen af verdens kakao bliver dyrket. Med den rette omsorg og de rigtige ressourcer, stoler vi på, at kakao kan fortsætte med at vokse, samtidig med at følsomme skove og leveområder i regionen bliver beskyttet”, siger Hershey’s chef for bæredygtige indkøb, Beatrice Moulianitaki.

Hershey’s handleplaner er organiseret under tre strategiske søljer (jf. grafikken til højre) relateret til dels selve skovene, dels bæredygtig produktion og landmændenes leveforhold, og endelig også engagement fra lokalsamfund og social inklusion.

Læs også: CDP: Værdier for 6.000 mia. kr. står og falder med verdens skove

Med det udgangspunkt har man så udarbejdet planer for at beskytte skovene og samtidig tage hensyn til lokalbefolkningen, for på den måde at sikre bredest mulig opbakning til initiativerne. Konkret vil man bl.a.

  • Distribuere 900.000 multifunktionelle træer til skovbrug i Ghana og Elfenbenskysten frem mod 2022
  • Distribuere over 2,5 mio. forbedrede kakaoplantefrø til bønderne i de to lande inden for samme tidsramme
  • Satellitkortlægge 50.000 land- og skovbrug i sin forsyningskæde i landene i løbet af i år.

På nuværende tidspunkt har Hershey’s, der også bruger sin 125-års fødselsdag i år til at underbygge ansvarlighedsudmeldingerne, uddelt over 3,5 mio. kakaotræer og omkring 320.000 skyggetræer i Vestafrika mellem 2013 og 2017.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Lemvigh-Müller

Sponseret

Fra solceller til energilagring: Batterier rykker frem hos både industrien og private

Schneider Electric

Sponseret

Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle