Her bliver din pensionsopsparing grønnest

Flere danske pensionsselskaber gør det muligt at investere pensionsopsparingen i grønne virksomheder. En ny analyse viser, hvor det bedst kan betale sig for klimaet, at du placerer dine penge. PFA, PKA og Danica Pension er bedst.

De tre pensionsselskaber, der kan tilbyde de mest klimavenlige investeringer, er meget langt med at kunne tilbyde deres pensionsopsparere en bæredygtig pensionsopsparing. Arkivfoto..

30.06.2020

CSR.dk

Den grønne bølge ruller i øjeblikket ind over de danske pensionsselskaber, der begynder at give danskerne mulighed for at placere deres pensionsopsparinger i klimavenlige virksomheder.

Læs også: PFA lancerer klimavenligt investeringsunivers

En ny analyse fra forsikrings- og pensionsmæglerne Söderberg & Partners angiver, hvilke af de syv største danske pensionsselskaber løfter opgaven bedst. Det skriver Berlingske.

Analysen vurderer pensionsselskaberne på baggrund af ansvarligt ejerskab og engagement i udviklingen, en struktureret proces for investeringerne og en bæredygtig målsætning og værdiskabelse.

PFA, PKA og Danica Pension bliver i analysen kåret som de vurderet ud fra ovenstående kategorier, og Söderberg & Partners vurderer, at alle tre virksomheder har en ”proaktiv og målrettet tilgang til bæredygtige investeringer”.

Alle pensionsselskaber er nået langt
De tre pensionsselskaber følger deres investeringers bæredygtighed løbende, og de stiller høje krav til de virksomheder, pensionsformuerne investeres i.

AP Pension, Sampension, Topdanmark og Velliv indgår også i analysen og er godt med i klimaræset, selvom de endnu ikke når op på siden af de tre topscorere:

”Analysen viser, at AP Pension, Sampension, Topdanmark og Velliv arbejder med at få en solid bæredygtig profil for deres investeringer, men endnu ikke er på niveau med de tre bedste Danica, PKA og PFA. De tre pensionsselskaber er til gengæld meget langt med at kunne tilbyde deres pensionsopsparere en bæredygtig pensionsopsparing”, siger Lotte Anker-Svendsen, som er virksomhedsspecialist i Söderberg & Partners, til Berlingske.

Læs også: Danica Pension fremviser CO2-venlige investeringer og vil reducere klimabelastningen yderligere

Det ser dog ud til, at der går et stykke tid, før danskerne vænner sig til tanken om at placere deres pensionsopsparing klimavenligt. En Epinion-undersøgelse fra februar viser, at 40 procent af danskerne ikke mener, de ved nok om, hvordan de investerer klimavenligt.

- SMF

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.06.2026Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

08.06.2026CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online