Hempel knytter kreditfaciliteter på 1,5 mia. euro til bæredygtighedsmål

Hempel A/S har ændret sine kreditfaciliteter og knytter nu låneomkostninger til fire bæredygtighedsmål.

22.04.2022

CSR.dk

Hempel A/S, som er en af verdens førende virksomheder inden for overfladebehandling, 

Den 22. april på Jordens dag “investerer Hempel i vores planet” og offentliggør ændring til et lån på 500 mio. euro samt en revolverende lånefacilitet på 1 mia. euro. Fra 2022 knyttes låneomkostninger til Hempels bæredygtighedsmål.

For at bidrage til indsatsen for at opfylde Hempels ambitiøse bæredygtighedsmål justeres kredittens rentemarginal op eller ned på baggrund af Hempels evne til at opfylde sine fire bæredygtighedsmål.

Hempels fire mål, som er knyttet til låneaftalerne, er:

  • Nedbringe scope 1 og 2, CO2e-emissioner
    En 90 procents reduktion i absolutte CO2e-emissioner for Scope 1 og 2 i 2025 i overensstemmelse med 1,5 graders-målet fra Science-based Targets
  • Nedbringe scope 3, CO2e-emissioner
    70 procent af leverandørerne vedrørende direkte og indirekte forbrug skal være screenet i 2025 via Hempels Procurement Sustainability Screening
  • Nedbringe mængden af affald til deponeringsanlæg på produktionssteder
    Intet affald til deponeringsanlæg fra produktionssteder i slutningen af 2025
  • Nedbringe og udfase farlige (røde) råstoffer (RRM)
    En reduktion på 25 procent af RRM (kg/1.000 liter produceret maling) i slutningen af 2025

“At knytte vores kreditfaciliteter til vores ESG mål udgør et yderligere løfte om at nå vores reduktionsmål for CO2-emissioner. Vi er stolte over at have modtaget støtte fra vores banker til at ændre vilkårene for denne facilitet, hvilket giver os et incitament til at opnå vores bæredygtighedsambitioner,” siger Lars Jønstrup Dollerup, Executive Vice President og CFO hos Hempel.

“Ud over godkendelsen af vores videnskabeligt baserede mål tager vi næste skridt for fortsat at være forpligtet til at opnå vores bæredygtighedsmål. Vi integrerer bæredygtighed i alt, hvad vi foretager os hos Hempel og håndterer vores CO2-aftryk, både i driften og på tværs af hele værdikæden,” siger Katarina Lindström, Executive Vice President og COO hos Hempel. “Det er det naturlige næste skridt for os, at vi også tager overvejelser om bæredygtighed med i vores finansiering.”

Følgende banker har indvilget i at genfinansiere vores lån i henhold til de nye vilkår: Nordea, Danske Bank, SEB, HSBC, Unicredit, BNP Paribas, Jyske Bank, BBVA og Commerzbank. Nordea har fungeret som Sustainability Coordinator for disse kreditfaciliteter.

“Hempel er førende inden for sin branche, når det drejer sig om finansiering knyttet til bæredygtighed. De bæredygtighedsmål, som er knyttet til låneaftalerne, viser et stærkt engagement og dedikation til bæredygtighed og placerer Hempel på en meget ambitiøs kurs,” siger Jacob Michaelsen, Head of Sustainable Finance Advisory hos Nordea.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – sådan kommer I i gang med den nye VSME-standard

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

22.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense