Hedensted sætter fokus på elbiler

Hedensted Kommune skal sammen med NRGi opsætte to elladestandere i kommunen.

25.08.2010

CSR.dk

Hedensted Kommune har indgået en aftale med energiselskabet NRGi om levering og opsætning af to elladestandere, der kan oplade elbiler. Dermed bliver kommunen blandt de første i Danmark, der er klar til elbilerne. Ladestanderne skal stå ved Hedensted Rådhus og på Rousthøj Allé i Juelsminde.
”Det er nogle flotte standere, og jeg glæder mig til at se flere af dem i vores kommune. Forhåbentlig kan de blive startskuddet til udbredelsen af elbiler her. Samtidig glæder jeg mig til, at Hedensted Kommune og NRGi kan få endnu flere samarbejdsprojekter, så vi i fællesskab kan mindske CO2-forbruget,” siger Kirsten Terkilsen, borgmester i Hedensted Kommune til energi.dk.
Elladestanderne er udviklet af Veksø, der er en del af NRGi, og tegnet af den danske tegnestue Spektre i et klassisk dansk design. Ladestanderne, der kan oplade to biler ad gangen, bliver leveret og sat op af NRGi som et led i udbygningen af den el-infrastruktur, der skal være med til at gøre Danmark til et foregangsland elbilerne.
”Vores samarbejde med Hedensted Kommune er afgørende for at sikre fremtidens energirigtige transportformer. Vi er glade for, at Hedensted Kommune deler vores vision om at gøre Danmark til et foregangsland. Med denne aftale kan vi teste et reelt forbrugsmønster til gavn for dimensioneringen af elnettet og den videre udrulning af elbiler. Viden, som er altafgørende for at vi kan udvikle en teknologi, der i fremtiden kan give os alle mulighed for eksempelvis at lade elbiler op om natten, hvor strømmen er billigere. Det er informationer, der kommer alle til gode,” siger Søren Sørensen, adm. direktør i NRGi.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)