Havnene i København og Los Angeles vil samarbejde om bæredygtighed

Copenhagen Malmö Port og Port of Los Angeles har netop underskrevet en Memorandum of Understand, der er gældende de næste fem år, og som har fokus på dialog, informationsudveksling og erfaringsdeling mellem de to havne.

21.11.2019

CSR.dk

CMP lader det dog ikke kun blive ved det. Selskabet har således indgået endnu en samarbejdsaftale om bæredygtighed. Denne gang drejer det sig om en fem år lang Memorandum of Understanding med Port of Los Angeles på den amerikanske vestkyst.

Partnerskabet mellem de to havne har fokus på at facilitere dialog, informationsudveksling og deling af gode erfaringer.

”Aftalen styrker vores samarbejde med CMP yderligere og vores fælles interesse i at promovere den mest effektive og bæredygtige form for godstransport” siger Executive Director i Port of Los Angeles, Gene Seroka, og fortsætter:

”Gennem samarbejde om informationsdeling mellem havne over hele verden har Port of Los Angeles opnået mange af vores fremskridt i at reducere miljøpåvirkning ved havnedrift over det sidste årti”.

Skal presse på for nye teknologier
I den nye aftale fremgår det, at nøgleområder for samarbejdet inkluderer energiforbrug og alternative energikilder, fremskridt indenfor ren terminaludstyrsteknologi, oceangående fartøjer og lastbiler til lokaltransport (dra​yage) samt engagement i globale miljøforeninger og -initiativer.

“Vi ser frem til at arbejde sammen med Port of Los Angeles om, hvordan vi fortsætter med at promovere bæredygtig udvikling i havne”, siger CEO i Copenhagen Malmö Port, Barbara Scheel Agersnap, og fortsætter:

”For at kunne accelere udviklingen af bæredygtige løsninger er vi nødt til at presse på for nye teknologier og nye måder at arbejde på. Stærke partnerskaber er nøglen til solid og hurtig udvikling – og vi håber, at denne aftale vil accelerere samarbejdet mellem den grønne maritime udvikling i vores to regioner på en måde, som alle kan drage fordel af”.

Læs også: Aalborg havn gør klar til bæredygtig industripark

CMP, der blev grundlagt i 2001, da Øresundsbroen stod færdig, er i dag den største havneoperatør i Øresundsregion. Målt på mængden af containere og værdien af gods er Port of Los Angeles ligeledes Nordamerikas førende havn. I 2018 faciliterede havnen således handel til en værdi af omkring 2.000 mia. kr.

- JMA

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Event
DS Bæredygtighedsdag

Hvordan prioriterer man bæredygtighed i en brydningstid? Til DS Bæredygtighedsdag sætter vi fokus på, hvordan virksomheder kan stå fast på deres principper i en foranderlig verden – og hvorfor bæredygtighed stadig er en strategisk fordel.

Dato

27.11.2025

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard, Gôteborg Plads 1, 2150 Nordhavn og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Selvstændige Konsulenter I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på karrieremuligheder som rådgiver inden for ESG, CSR og bæredygtighed.

Dato

28.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

28.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 28. november: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

28.11.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

01.12.2025

Sted

København