Havmølleparken ’Gode Wind 2’ er sat i sving

I onsdags blev den første klimavenlige strøm produceret fra den nye havmøllepark Gode Wind 2 i den tyske del af Nordsøen. Pensionskassen PKA er en af investorerne bag.

Pensionsselskabet PKA har investeret 9 milliarder i havmøllerparker - en af dem er den netop færdige Gode Wind 2. PKA har en ambition om at øge klimavenlige investeringer til at udgøre 10 procent af selskabets samlede investeringer i år 2020. Arkivfoto. .

19.02.2016

CSR.dk

Opførelsen af de i alt 42 vindmøller gik i gang i april 2015 og i løbet af de næste to uger vil alle møllerne være koblet til energinettet. Med alle møller i drift vil Gode Wind 2 producere strøm til mere end 260.000 husstande.

PKA er en af de danske pensionskasser, der har skudt penge i projektet. Sammen med tre andre pensionskasser har PKA købt for 4,5 milliarder kroner og pensionsselskaberne ejer dermed halvdelen af parken.

Ejerandelene er fordelt som følgende: 6 procent til Lægernes Pensionskasse, 8,75 procent til Lærernes Pensionskasse, 10,5 procent til Industriens Pension og sidst men ikke mindst ejes 24,75 procent af Gode Wind 2 af PKA.

Pensionskasserne investerer ikke kun i kul
Og det er ikke første gang, at PKA investerer i grøn energi:

”Gode Wind 2 er PKA’s fjerde investering i havmølleparker, og for nylig investerede vi 3,3 milliarder kroner i en femte havmøllepark. Tilsammen vil de producere grøn strøm til cirka 2 millioner husstande”, oplyser adm. direktør i PKA, Peter Damgaard Jensen, og fortsætter:

”Vores havmølleinvesteringer har givet et afkast på over syv procent i 2015, og kombinerer dermed PKA’s ambition om at skabe gode afkast til medlemmer og gøre en positiv forskel”, siger Peter Damgaard i en pressemeddelelse.

Læs også: Billioner på vej væk fra kulinvesteringer

PKA’s ambition er, at denne type investeringer i 2020 udgør 10 procent af de samlede investeringer.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.01.2026CSR.dk

Danske gulerødder bliver presset af varmen

22.01.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

Daka fortsætter som central aktør i Danmarks veterinære beredskab

20.01.2026CSR.dk

Rekordmeget grøn energi presser kulkraften ned i Indien

20.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Den nye OOhh Jug forener funktion, ansvarlighed og æstetik

16.01.2026CSR.dk

Arla når milepæl: Alle europæiske mejerier dækkes nu 100 procent af vedvarende energi

16.01.2026CSR.dk

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

16.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Blossom - Når blomster møder kreativ styling

15.01.2026CSR.dk

Treårsgennemsnit over 1,5 grader bringer Parisaftalen i fare

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København