Handlingsplan for invasive arter

Miljøminister Troels Lund Poulsen deltager i dag; den 28. maj, i FN’s konference om biodiversitet i Bonn. Blandt mærkesagerne er en stærkere indsats mod ødelæggelse af verdens skove. Forud for mødet har han udsendt en handlingsplan for invasive arter, som truer biodiversiteten i den danske natur.

28.05.2008

CSR.dk

Miljøminister Troels Lund Poulsen (V) er nu klar med en handlingsplan for invasive arter. Handlingsplanen er netop sendt i offentlig høring. 

På baggrund af planen ønsker ministeren at afsætte 10 mio. kr. til forebyggelse, information og bekæmpelse af invasive arter i de kommende 3 år. Invasive arter som kæmpe bjørneklo, mink og dræbersnegle er til skade for den danske natur og kan medføre gener for befolkningen. De første to millioner er allerede afsat på finansloven for 2008.

"Vi skal først og fremmest forhindre nye invasive arter i at etablere sig i Danmark. Hvis en invasiv art først etablerer sig, er det praktisk umuligt at udrydde den. Derfor handler planen om forebyggelse, information og bekæmpelse. Vi kan ikke udrydde de etablerede arter, men gennem en fælles indsats kan vi holde visse arter nede på et tåleligt niveau - selv om de har etableret sig" , forklarer Troels Lund Poulsen (V).

Planen skal blandt andet danne grundlag for kampagner, der henvender sig til borgerne, så de aktivt kan deltage i bekæmpelse og forebyggelse. For eksempel kan spredningen af invasive arter mindskes, hvis vi ikke smider haveaffald i naturen og slipper kæledyrene fri. Borgerne kan samtidig spille en rolle, når det gælder konkret bekæmpelse og registrering af invasive arter. Blandt andet derfor skal der laves en hjemmeside, hvor alle kan gå ind og registrere deres observationer af relevante plante- og dyrearter.

Med hensyn til den konkrete bekæmpelse lægger handlingsplanen op til særligt at fokusere på de arter, som endnu kun ses lokalt, hvor der stadig er mulighed for at forhindre etablering. Det gælder for eksempel nilgæs, mårhunde, vaskebjørne og amerikanske skarvænder.

Invasive arter involverer flere myndigheder og en lang række love og internationale konventioner. For at myndighederne bedre kan udveksle viden og erfaringer, peger handlingsplanen på, at der oprettes et særligt forum, hvor de relevante parter mødes og udveksler viden på området.

Globalt set betragtes invasive arter som en af de største trusler mod biodiversiteten - den biologiske mangfoldighed - fordi de nemt kan udkonkurrere andre dyre- og plantearter. Som led i handlingsplanen har Skov- og Naturstyrelsen udarbejdet en såkaldt sortliste med de 60 værste invasive arter i Danmark.

"Danmark har i lighed med de andre EU-lande, forpligtet sig til at standse nedgangen af arter senest i 2010. Indsatsen mod invasive arter er et vigtigt bidrag til dette. De invasive arter er en trussel mod mange af vores hjemmehørende arter" , siger miljøministeren.

Læs udkastet til handlingsplanen på http://www.mim.dk/NR/rdonlyres/6AF8B470-CC2E-4E4F-81A8-4C9C89648E36/0/Ha..., og læs mere om invasive arter - på www.skovognatur.dk 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.05.2026CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

15.05.2026CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Konference
Årskonference 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Etisk Handel Danmarks konference 19. maj 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Dato

19.05.2026

Sted

Klub – Linnésgade 25, København K